| Brainstorming a întrebat:

Cum e mai bine: să fi un părinte autoritar sau să fi prieten cu copilul tău?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Influienţa cea mai bună asupra omului este cea care are la bază iubirea. De aceea, faptul de a fi în primul rând prieten cu copilul tău este un lucru înţelept. Asta însă nu exclude şi autoritatea. Având o experienţă mult mai bogată, părintele e în drept deseori să decidă în anumite situaţii pentru copilul său, cel puţin până la o anumită vârstă.
Părerea mea e că un prieten ferm ar fi combinaţia perfectă.

Dacă doreşti o sursă de sfaturi pe această temă, o găseşti aici: http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/

Cele bune

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Câte un pic din fiecare!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de copil. Poti fi in acelasi timp si autoritar si prieten cu copilul tau.

| OnuOnulică a răspuns:

Să fi prieten cu copilul tău.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa fi un parinte autoritar, dar sa fii in acelasi timp si prieten cu copilul.

Din cele 2, un parinte autoritar zic ca ar fi mai bun.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Trebuie sa le faci pe amandoua.

| andrei1237 a răspuns:

Mai bine este sa fii un parinte autoritar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca un prieten cu copilul tau.Persoana unui parinte autoritar nu il face pe copil decat sa-i fie frica de tine.In locul tipetelor ar fi mai bine sa-i oferi sfaturi cu caldura si sa-i vorbesti bland, asa iti va castiga increderea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine nu e sa ai un parinte care te subjuga ci un parinte care te intelege!
Fiecare copil isi doreste sa aiba sprijinul, intelegerea si iubirea parintelui sau nu un parinte care ''il pune la zid''!
Si parintii isi doresc de asemenea copii care sa se ''deschida'' in fata lor insa daca ei nu stiu sa comunice cu copilul prin metoda prieteniei acest lucru devine IMPOSIBIL!

| Anonim0078965 a răspuns:

Daca esti aotoritar, te va privi cu frica. Daca esti prieten nu te va mai asculta. In concluzie ..fi undeva intre cele doua

| Alexandraaq a răspuns:

Eu consider ca amandoua sunt importantewinking.
In viata unui copil, parintii sunt foarte importanti si ar trebui sa ii considera parintii dar si prieteni.

| Fintommi a răspuns:

Eu zic ca trebuie putin din fiecare dar nici sa exagerezi; altfel copilul de abia o sa astepte sa scape de parinti. Trebuie sa ii fi aproape si sa ii dai sfaturi atunci cand trebuie; sa il atentionezi la unele lucruri si sa ai niste reguli. Sa nu il pui sa faca lucruri gen ..curat prin casa, doar in camera lui si sa va ajute la treaba in echipa, sa nu fie ceva gen sluga. Cel mai bine este sa il intelegi si el/ea sa inteleaga parintele, fara sa tipe la copil sau sa il bata sau sa ii dea tot felul de comenzi.

| ionandreea97 a răspuns:

In general trebuie sa fi prieten cu copilul tau si sa ai o relatie deschisa cu el, altfel iti va ascunde o goaza de lucruri pe care le face din cauza fricii de a fi certat. Insa trebuie sa fi si autorita in anumite cazuri pentu ca altfel copilul o sa faca ce vrea el

| Dy2000 a răspuns:

Buna.Consider ca educatia se face prin intelegere nu prin violenta, UNgram de autoritate nu strica.Insa e bine sa te aflii intr-o relatie de prietenie cu copilul tau.Stiind ca ii esti parinte dar si prieten in acelasi timp, iti va spune secretele sau planurile sale fara sa se ascunda.Comunicarea e cheia.

| loliPhi a răspuns:

Sa fii prieten cu copilul tau dar cand e nevoie si autoritar. happy

| Alberto_Zgonea_1998 a răspuns:

Uite cum zic eu.Tu ca parinte ar trebui sa fii foarte bun prieten cu el, sa nu-i fie rusine cu tine cand iesiti pe strada, sa il ajuti sa-si implineasca visurile, s-ai fi alaturi mereu.Si sa-i dai cel mai mare cadou LIBERTATEA! adica sa-l lasi sa se joace, sa nu-l bati la cap cu munca si treburile prin casa.Ca doar asa se va creea o relatie foarte stransa intre voi.SI NU ZIC ASTA PENTRU CA SUNT DE PARTEA COPIILOR DAR ASA E NORMAL! Sa fi un parinte autorita mi se pare cea mai proasta idee! Sper ca ai inteles ce-am vrut sa zic! Bafta