| andreipand a întrebat:

Cum fac ca mama sa fie de acord sa ne mutam la tara

6 răspunsuri:
| AlcolicSmile123 a răspuns:

De ce ai vrea asta? Stiu ca e zgomot dar sunt si unele bune aspecte:
Oras, avantaje:
-Gasesti magazine la orice colt.
-Drumuri si carari cu ciment, nivelate
-Alarma de urgenta ( in caz de urgenta se porneste o alarma de urgenta care te anunta sa iesi din case, chiar si la un cutremur )
-Nu te poti inunda. Daca stai in centrul orasului, nu poti sa ai o inundatie.

Defecte:
-Poluarea

Tara, Avantaje
-Putine masini
-Fara poluare

Defecte:
-Carute si miros de la diferite animale.
-Inundatii
-Un magazin la 5 km2
-Mai in serios mai in gluma, daca incepe razboiul mondial 3, nu are cine sa te anunte.
-Drumuri nepavate, la orice ploaie se transforma in noroi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Nu stiu in ce catun din Muntii Apuseni ai fost tu, dar iti garantez eu ca daca locuiesti la sat nu inseamna ca esti un neardenthal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

E destul de greu. Gandeste-te ca implica vanzarea apartamentului si cumpararea unei locuinte la sat, implica schimbarea locului de munca pentru mama ta si schimbarea scolii pentru tine, implica cu totul si cu totul o noua viata. Cand iti faci un rost undeva e tare greu sa lasi totul balta si sa te avanti spre necunoscut.

| mijlsach a răspuns:

Este foarte bine ..in zilele de azi multa lume vrea sa plece de la tara.un loc "odihnit", linistit, ferit intr-un fel de poluare, din pacat trebuie sa stai mult sa te rogi de mama ta..sau trebuie sa-i expui toate avantajele care iti vin daca vei pleca

| sufletdeing3r a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ea si sa cadeti la o intelegere, doar asa obti rezultate pozitive. Spune-i ca totul va fi bine, sa nu-si mai faca atatea griji ca esti pe maini bune. Iti dai seama ca mama tine la tine si asa sunt mamele, mai afective.

| quasi a răspuns:

In primul rand trebuie sa le spui sa ia in vedere chestile de ordin financiar.Si iti dau si exemple(le dai si lor exemplele astea).
1.la oras platesti pe luna intre 150-500ron pe luna(in functie de anotimp,localitate, zona, nr de camere, etc). aduna cat dai pe an in total la intretinere, in timp ce la tara dai pana in 1200ron pe lemne.
2. Daca nu platesti intretinerea esti out in timp ce la tara daca nu iei lemne dardai de frig toata iarna dar casa e in continuare a ta.
3.A sta la tara nu inseamna ca trebuie sa te muti la,, 700km''distanta''poti sa stai la 10/20 km si sa faci 15 min pana in oras.
4. Poti sa ai gaini si sa nu dai bani pe oua, poti sa ai in gradina legume si sa faci o economie de cel putin 1000ron sau poti sa nu ai gradina cu legume sau gaini, cunosc multi oameni care s-au mutat de la oras la sat si nu au gradina sau gaini, vaci etc.
5.nu toti oamenii de la tara sunt prosti sau,, inapoiati''!
majoritatea au calculatoare si internet, televizoare cu ditamai plasma, plus electrocasnice moderne.Sa nu mai zic de faptul ca sunt la curent cu ce se intampla in tara.
6.Da sunt multe baruri si multi beau dar diferenta e ca cei care stau in baruri stau acolo dupa ce au muncit toata ziua spre deosebire de multi oameni de la oras care sunt acolo toata ziua.
7.nu mai e ca inainte cu wc-ul in fundul curti, cei care cred asta au o mentalitate invechita.foarte multi oameni au baia in casa.multi au baia mult mai frumoasa decat cei de la oras.