| fetle a întrebat:

Cum ii spun mamei ca mi-a venit menstruatia (doar fete) mie mi-a venit acum o luna dar imi este jena sa ii spun☺

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Discutia asta TREBUIA initiata de mama ta cu mult inainte de a incepe!
Poate mama ta luata cu serviciu, cu treburile gospodaresti, nu si-a dat seama ca fetita ei a devenit domnisoara.
Asa ca va trebui sa initiezi chiar tu aceasta discutie.
Cauta o zi in care sa fiti amandoua acasa cand mama ta gateste.Te oferi sa o ajuti (cureti ceapa/ morcovi ) sau chiar faceti o prajitura.Ii spui ceva de genul,, Stii mami, de luna mi-a venit mensruatia.Stiu ca tu imi vei da cele mai bune sfaturi!
Restul va veni de la sine!
Nu trebuie sa-ti fie jena, ai gasit in mama ta cel mai potrivit confident!

| R0R0 a răspuns:

De ce sa iti fie jenă?
Eu, cand mi-a venit, nu stiam ce se intampla cu mine.Eram tanara. Foarte tanara.

| raluk27 a răspuns:

E mama ta, persoana cea mai apropiata tie. De ce sa iti fie jena?

| AliGab a răspuns:

Cum mai sa-ti fie rusine. Ea abia asteapta sa-i spui lucrurile legate de tine. Ia-o de-o parte si zi-i incet "Mami, vreau sa-ti spun ceva!" iar ea va fi curioasa ce si gata cu rusinea. Hai, curaj, poti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu te îngrijora, este absolut normal să îi spui mamei tale, și ea a trecut prin asta, este femeie, te va înțelege. Nu ești nici prima, nici ultima care face asta. Țin minte că eu i-am spus bunicii mele, deci nu te panica. Cum să îi spui? - Mamă, mi-a venit menstruația, simplu. Nu este nevoie de cine știe ce explicații.
Succes!