| Bianca_4632 a întrebat:

Cum pot fii mai deschisa cu familia? De exemplu, m`a intrebat sora mea daca imi place de cineva, si eu nu am stiut ce s`ai raspund, desi chiar imi place de un baiat. i-am zis doar ca de nimeni, mintind`o. Si asta ma doare. Pentru ca de fiecare data cand vine vorba de adevar, eu mint. Imi mint parintii si sora. Nu stiu de ce. Si in familie raspund doar la intrebari din astea normale (de ex : ce am facut la scoala ) - bineinteles ca nu le zic tot. Parca nu am curaj sa imi expun intamplarile de la scoala in familie. Dar prietenilor le spun tot. Le as spune chiar si cel mai mare secret al meu. Insa parintilor nu le spun nici macar o nota mai mica de la scoala. Nici macar daca iau un 9. Daca iau 10, le spun, dar nu din toata inima. Chiar si unor necunoscuti le-as zice tot despre mine! Ce sa fac? Cum pot fii mai deschisa fata de parintii si frati?

Răspuns Câştigător
| Tεყα a răspuns:

Pai incearca sa te apropii mai mult de sora ta, si eu am o sora si ei ii zic aproape tot desi ea nu imi zice, ea are 18 ani si eu 15 crede ca daca este mai mare nu poate sa imi spuna sau na nu stiu`...nici eu cu parintii mei nu sunt prea deschisa desi mi-ar placea sa fiu, incearca sa ii bati apropoul cu ceva mamei sau tatei caruia crezi tu ca te intelegi mai bine sau cum simti tu.e mai bine sa spui surorii mai multe decat prietenilor pentru ca in prieteni nu te poti incredeoh go on cand ai nevoie de ajutor te parasesc.:*!

1 răspuns:
| birdie14 a răspuns:

Pentru a face un echilibru intre tine si familia ta trebuie sa incerci sa comunici cu ei. Poti incepe cu sora ta,intreband`o de scoala de baieti poate, de prietenii ei, daca cineva o supara.Cat despre parinti,la subiectul acesta povestea este ceva mai sensibila,poti sa intri in vorba cu ei, sa ii intrebi de problemele lor, dar toate acestea depind de tine.Si eu am trecut prin aceasta etapa, si de fapt inca trec peste.Cum spuneam depinde de tine,dar si de temperamentul familiei tale. Daca familia ta este mai destinsa si tu la randul tau a-i putea fi cu ei deschisa,asa cum este cazul meu, dar daca familia ta in general pastreza distanta si respecta cu strictete reguli, atunci va fi mai greu.