| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa evit anumite conflicte dar fara totusi sa le ignori?
Eu spre exemplu in fiecare an de crăciun întâmpină o problema ce ma scoate din sărite.De doi ani sunt nevoită să stau intr-un mini orășel unde am si cateva rude ce nu au loc de mine.Mai vorbesc si in timpul anului vrute si nevrute cand si cand, dar cand sunt sărbătorile de iarnă e dezastru.Mereu si mereu aceleasi discuții pe la apropiați,vecini sau foști prieteni despre ce facem noi si cum ne descurcam, mai degrabă vorbesc despre iubitul meu decat despre mine.
Anul asta s-a aliat din nou cu un fost iubit de al meu si au început barfa, iar acum cineva i-a înregistrat.Incerc sa ii ignor cat pot ca sa nu declasez un scandal monstru dar deja se întrece orce limita si chiar m-am săturat să fiu subiect de barfa indiferent de ce fac doar pentru ca sunt impreuna cu iubitul meu sau ca nu ies la grămadă sa imi povestesc casa.
Voi cum ati rezolva o problemă de genul?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti pleca in alt oras sa celebrezi, sant multe variante de ales. Referitor la rude ar merita o penalizare timp de 365 zile sa nu le mai vezi, daca te suna ceva nimic telefon inchis pentru ei, sa se invete minte.

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Asta era si ideea, ca atunci cand m-am mutat aici nu m-am dus la usa lor, nu i-am scos la cafele si rahaturi de genul si vezi doamne s-au atacat.
Dar eu nu am vrut sa intru in contact cu ei având în vedere că erau prieteni cu un fost iubit de al meu si multe altele.Chiar nu aveam de gand sa imi creez un grup cu asemenea specimene si sa imi mai pun si iubitul intr-o situatie penibila si de acolo oftica.
Sunt ani de zile în care nici nu ne dăm buna ziua dar ei mereu au ceva de comentat la adresa noastra.Si mereu tamtamul mare iese începe înainte de sărbători.

| sabin89 a răspuns:

M-aş muta în alt orăşel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o zicală. Nu poți opri gura lumii. Și chiar nu o poți opri.
Întrebarea este, care este modul în care aceste zvonuri, bârfe, rumori te afectează, dacă știi că ele există. În ce constă de fapt problema ta?

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Problema mea este ca m-am cam saturat sa tot agate in mine, sa stîrnească povești sau sa fiu subiect de discuție la fiecare masa, întrunire a lor.
Pana si oameni ce nu ma cunosc se uit crucisi la mine pentru ca ei cred si considera ca suntem cum spun ei.Sunt si înregistrări si filmări cu ei discutând la adresa noastra si m-am cam saturat sa tot ignor.Problema este ca am început să primesc telefoane seara pe la 12 la ceva copii sau mai stiu eu cine naiba sunt ce ma înjură si jignesc.
Eu am fost mereu pacifist ca sa nu isc scandaluri si sa umblam cu pari unul după altul, dar mi-a cam ajuns cuțitul la os si as cam pune punct o dată pentru totdeauna acestor discuții.

| sadrian46 a răspuns (pentru Freya1):

Să recunoști că nu poți și să ignori.

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Am ignorat până acum, dar nu poti la nesfârșit sa vezi oameni ca "dau" in tine si sa nu ripostezi.Tot omul are răbdarea lui.

| sadrian46 a răspuns (pentru Freya1):

Și ce o să faci? Și ce o să rezolvi cu asta?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa raspund strict la ultima intrebare:
Mie nu mi-ar pasa catusi de putin happy

| Sofer a răspuns:

Invidioși pe tine. Când bârfești pe cineva se știe ca ei sunt sub nivelul tău. Așa că lăsai sa bârfească și trateazăi cu indiferență.

| Holiday a răspuns:

Cred ca totusi stiu ei ce stiu, nu vorbesc chiar aiurea.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Ba da, vorbesc complet aiurea din invidie ca nu ii bag in seama.
Dacă îmi iau o mașină sau imi fac o afacere ii roade, ca oare cum ne-am descurcat, ca ce masina sau afacere ne-a trebuit noua.Ca stau acum cu soacra până imi termin casa din nou ii roade,ca ei nu se inteleg cu familiile lor si noi cum putem sa trăim la o lalta si dilema lor cum am reușim noi sa ne luam casa fara sa mergem cu ei la sparanghe in Germania. Daca vine cineva cu o mașină la noi sau pentru ceva piese din nou ne baga strâmbe, pentru ca dupa ce au vorbit niște chestii la adresa noastre a meu nu a vrut să le repare masina cand li s-a stricat si acum ii racaie.
Si bun, zici ca neamurile mele au dreptate in ce spun.Dar fostul meu iubit cu nevasta si copil ce are de discutat la adresa noastra, de ce il roade pe el ca suntem impreuna, de cum ne descurcam?
Tu ai senzatia ca sa scoti vorbe unor oameni e suficient sa stii niște lucruri? Eu cred si consider ca trebuie sa iti vezi de lungul nasului si sa lasi oameni in pace, ca poate si de tine au multi de spus multe.Iar daca nu cunosti situația unei familii sau a unui cuplu mai bine sa iti ti limba după dinti decat sa le scoti lor vorbe dandu-ti cu presupusul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Aș sta foarte departe de ei și i-aș ignora, nu contează că-s parte din familie, poți să le dai un șut în fund oricând.

| Nemessys a răspuns:

Ignor. happy Nu inteleg de ce eviti solutia asta. E cea mai buna.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Am făcut-o până acum, dar deja devine extrem de deranjant.
Eu nu sunt o persoana foarte socialabila si atunci nu prea ies public sa vorbesc despre mine si viata mea si atunci vorbeasca ei ceia ce vor si ce consideră iar cei din jur barfesc si rad pe la colturi.Si lucrul asta devine deja frustrant.
Eu nu vreau sa demonstrez nimănui nimic, dar nici nu imi convine sa fiu motiv de barfa mere.

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Atat timp cat nu interactionezi cu ei, nu ai de ce sa te deranjeze. Las-o asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu interactionez cu ei, dar nici sa vad oameni ce imi rad pe la spate sau babe ce ma iau cu "vaaai saraca dar bla bla."

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Pai unde-i vezi mai exact? E foarte simplu... Detele si block de pe toate retelele de socializare, blocate numerele de telefon si SMS-urile, iar in realitate nu te mai vezi cu ei.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Păi si pe rețelele de socializare dar imi spun si oameni, ma opresc pe strada.La al meu i-a zis in fata, au avut in vara un conflict chiar pe tema comentariilor aiurea aruncate la adresa lui.Pur si simplu te întâlnești cu ei, stau la 3 case distanță, vorbesc cu persoane din anturajul nostru si vorba circula.
Chiar recent a venit o bătrână până la mine după ceva si m-a luat la întrebări, ca ceia au zis asta si asta si daca e drept.

| siriusblack98 a răspuns:

Tai frumos legatura cu acele rude. Si eu am astfel de specimene in arborele genealogic al familiei. Stam la cativa km unii de altii dar le-am taiat accesul la discutii cu mine pur si simplu.