| Seminica a întrebat:

Cum poti trece peste o prietenie " falsa "
Sa explic. Am avut o prietena pe care o cunosteam de 10 ani sad. Era certata cu o fata si am ajutat-o sa se impace, Iar acum eu am ramas fara niciun prieten. Ma lasat balta sad
Scuza-ti greselile de ortografie

Răspuns Câştigător
| Luiza22 a răspuns:

A vrut doar sa se impace cu prietena ei,iar tu ai ajutat-o. Te-a folosit in scopurile ei.
Fa-ti alti prieteni, dar sa ai grija, daca iti vei face prieteni fete, s-ar putea sa ai niste surprize neplacute, cum am avut si eu. Rar se mai gasesc acum prieteni adevarati:-\

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| Dariusuu a răspuns:

Nu ţi-a furat nimic, era doar pe interes cu tine şi acum când nu mai are nevoie de tine te-a părăsit.

Treci peste, te pup.

| iurii75 a răspuns:

Când îţi faci prieteni ţine cont de aceste sugestii http://www.jw.org/......-adevarat/
Succes.

| pufuletziii a răspuns:

Daca erati prietene de 10 ani, de atata vreme cred ca ar trebui si ea sa tina la tine macar putin...Nu ar fi trebuit sa te lase balta, dar daca chiar nu exista sanse sa ma impacati fa-ti alti prieteni.big grin Cu timpul poate ii vei lipsii si se va intoarce, nu se stie niciodata. Sa fi pregatita pentru asta. Bafta!

| TheFoxx a răspuns:

In ziua de azi nu mai gasesti prieteni adevarati foarte rar, poti sa-ti faci altii dar sa nu iti spui toate secretele pentru ca te vor barfi si vor rade de tine pe la spate.

| qborntodie a răspuns:

Simplu.Fa-ti alti prieteni,de preferabil baieti,eu am ca cel mai bun prieten un baiat,e super, ei nu pornesc barfe, nu devin invidiosi, te vor sustine si poate ai norocul sa se indragosteasca de tine, good luck happy

| ellanita a răspuns:

Socializeaza, vorbeste cu alte persoane si o sa te imprietenesti cu ele. Bafta si nu fi trista ca o sa fie bine, mai multi prieteni sau amici.