| Loreta28 a întrebat:

Cum sa-i spui mamei ca te-ai indragostit de un baiat si vrei sa te intilnesti cu el? >(PS dau FUNDA)

Răspuns Câştigător
| AntoholixAdri a răspuns:

Păi aici depinde si de vârstă! happy
Oricum pe la vârsta de 12-14 ani mama te întreabă,, nu ai şi tu vreun prieten,,?,, nu iţi place de vreun băiat,,.
Cel puţin poţi să ii spui ceva gen.,, Azi la şcoală a fost frumos,,!,, Este un baiat aşa frumos,,. sau,, un băiat a zis că.i place de mine,,! Şi atunci mama iţi va spune dacă consideră că e bine să te intâlneşti cu el. Chiar dacă o să spună NU, tu să nu te întristezi deoarece ea ştie ce vorbeşte., pentru că şi ea a fost ca tine happy
Fundiţăă?
:*

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ii spui pur si simplu ca te-ai indragostit si vrei sa te intalnesti cu el

| doc69 a răspuns:

Intreabpo pe mama ta cum a fost la prima ei intalnire si apoi spune-i ca ai impresia ca a venit momentul primei tale intalniri si ai nevoie de parerea si sfaturile ei.o sa fie ff cooperanta si o sa afli destule amanunte

| IloveME a răspuns:

Incearca sa ti-o faci cea mai buna prietena, asa vei reusi la aceasta intrebare si la multe altele!
Mama te asculta si iti da cele mai bune sfaturi, pe ea o doare, pe un strain il doare, dar altundeva,,

| neutrino a răspuns:

Ii spui la fel cum ne-ai spus si noua: nici mai mult, dar nici mai putin. Mama ta, femeie fiind, va sta putin pe ganduri si daca ea va considera ca a venit timpul intalnirilor cu baietii si ca poate avea incredere in tine, atunci, si numai atunci, ea va fi de acord. Ai incredere in ea si nu uita ca esti la varsta la care ai nevoie de mama ta, poate mai mult ca oricand. Nimeni nu te poate sfatui mai bine decat mama ta.

| Azµre a răspuns:

Direct, cum se spune, e mama ta = cea mai bună prietenă pe care o poți avea!

| TheAce a răspuns:

Fi directa. Dialogul cu parintii e foarte important. Nu exista nimeni care sa te inteleaga mai bine decat mama tahappy

| alexutza071 a răspuns:

Buna,pir si simplu ii spui, este normal sa ai un prieten.

| daniellle a răspuns:

Eu sunt de părere că ar trebui să îi spui cam cum stă treaba.
Gen: Mamă uite, îmi place în mod special un băiat. ( aici începi să îl descrii aşa câtuşi de cât. mai bagi şi de la tine dacă e nevoie laughing ) şi mi-aş dori să mă întâlnesc cu el.
Consider că ar fi o oportunitate bună să aflu mai multe lucruri despre el, ca şi persoană.

Cam aşa aş proceda eu, baftă! :*

| MayanMistica a răspuns:

Fiica mea are 13 ani si jumatate si sincer ma cam ingrozesc de ce citesc pe aici. Stiu ca la scoala n-are pe nimeni de care sa ii placa dar la anul va merge la liceu. Eiii atunci sa te tii...happy
Noi doua vorbim foarte mult si ma intreaba lucruri din copilaria mea, din relatiile mele. Vorbim si de partile bune dar si de cele rele. De cele amuzante sau de cele triste. Stiu ca va veni si vremea ei si ma gandesc cum voi reactiona.Voi fi speriata, voi fi ingrijorata sau imi voi spune ca nu-I nimic?!
E greu ca parinte si mai ales ca mama sa stii ca ai fata si vrei sa nu fie dezamagita, sa nu sufere sau sa nu pateasca ceva. Noi am vorbit si despre sex, despre riscuri, despre protectie. Chiar daca de multe ori vad ca schimba subiectul ii spun ca mai bine sa vorbim acum decat mai tarziu cand raul va fi facut. Dar e om si ea si oamenii gresesc. Depinde doar cat de mult ne afecteaza greselile comise.
Vorbeste cu mama ta, intreab-o cum au zis si altii despre prima ei intalnire, barfiti putin ca fetele sa zic asa. Vezi cat de deschisa este si spune-i ca e important pentru tine sa discuti cu ea lucrurile astea.Pentru ca ea nu e doar mama ta ci si prietena /confidenta ta. Ca parerea ei conteaza mult pentru tine si n-ai vrea sa faci ceva care va dezamageasca. Succes!

| IrishCream a răspuns:

Pur si simplu ii spui! Spre exemplu eu incep sa rad si atunci ma intreaba ce am! Si ii zic! Si oricum daca stai de vorba cu ea, o sa aprecieze increderea si o sa iti dea sfaturi bune!

| ctlaida a răspuns:

Cu mama trebuie sa ii spui adevarul ca sa te poata intelege.Ii spui exact ce este in sufletul tau, ce simti pentru acel baiat, cum decurge relatia ta cu baiatul...