| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi sa va sinucideti, în ce fel ati face-o? Nu mai suport, ma simt in plus, simt ca traiesc viata altcuiva, lumea trece prin mine si la propriu si la figurat, ma uraste si invidiaza toata lumea. si eu ma urasc. Nu am prieteni, nu am cu cine sa vorbesc, stau si tac ore intregi, nu ma apreciaza nimeni, toata lumea ma foloseste

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Nici nu te gândi la sinucidere. Nu trăieşti viaţa altcuiva, trăieşti viaţa ta. Poate nu e chiar fericită în acest moment, dar ştii câte persoane ar da orice să fie ca tine? Să poată judeca, umbla, vedea, auzi etc. Nu merită să te sinucizi. Probleme vor fi mereu, fără ele viaţa ar fi un joc în care câştigi mereu şi la un moment dat te plictiseşti. Cea mai simplă formă de a le rezolva este a vedea care e acea problemă cu adevărat. Cu ce greşeşti tu dacă lumea te tratează aşa. Dacă lumea te indiviază, înseamnă că ai ceva ce ei nu au. Ar trebui să te bucuri. Dacă te urăşte, înseamnă că nu trece nimeni prin tine, nici la propriu, nici la figurat pentru că te urăsc. Deci îţi acordă atenţie. Evident, nu în modul în care ţi-ai dori tu, dar asta se poate şi se va schimba. Ai prieteni. Uite, eu vreau să fiu prietenul tău. Îţi dau id meu pe privat şi povestim. Şi o să ai o sumedenie de prieteni dacă deschizi braţele spre viaţă. De ce spui că te urăşti? Dacă alţii te invidiază nu înseamnă că tu eşti de vină. Alege 2-3 persoane din zona ta, care te pot influenţa în mod pozitiv şi ieşi cu ele. La un suc, la o bere, la un film, la ce doreşti. Povesteşte cu ei despre viaţă, despre ce subiecte vi se par interesante. Nimeni nu te foloseşte, decât dacă tu le permiţi să facă asta. De acum înainte, fiecare care te foloseşte să se descurce singur. Nu ai de ce să fi bătaia de joc a nimănui. Dar nu mai vorbi de sinucidere. E păcat ca o persoană ca tine să facă asta. Promite-mi că vei încerca să fi bine!

26 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Eu zic ca daca altii au motive sa te invidieze inseamna ca ai cel putin un motiv sa nu te sinucizi.

| harciog a răspuns:

N-ai de ce sa te sinucizi.Ar trebui sa te bucuri ca tocmai ai descoperit amara realitate.Succes.

| ROB3RT89 a răspuns:

In primul rand n-ai dc sa te sinucizi, asa e lumea in ziua de azi! Stai lin o sa rasara soarele si pe strada tawinkingTrebuie doar sa ai incredere in u si incerci sa iesi din situtia in care te aflihappymulta bft

| William a răspuns:

Nu te sinucide, nu iti face rau tie, fa-le lor rau, si pe mine ma invidiaza o gramada si crapa de ciuda cand iau note mari si singura mea satisfactie e ca sufera aia, dc nu te folosesti si tu de unii si de altii? cine te opreste?

| Chris a răspuns:

Doar tu poti sa schimbi modul in care te vad ceilalti. Trebuie sa fii constient ca nu poti fi placut de toata lumea, insa daca te deschizi, cei care o sa te placa o sa o faca pentru ceea ce esti tu cu adevarat. Lasa gandurile sinucigase si iesi din depresie, cu totii avem momente mai putin favorabile. Cadem, ne ridicam si mergem mai departe. Multa bafta!

| vεηiη a răspuns:

Desi nu as vrea sa mor, daca ar fi sa aleg un mod, ar fi sa platesc pe cineva sa ma impuste in cap big grin
Si nu se cheama sinucidere parerea mea... :d

| maryellen91 a răspuns:

Ma arunc de pe bloc

(de desen)

imi tai venele

(cu lama orbit)

ma sufoc

(luandu-ma in brate)

acum lasand gluma, NU TE MAI GANDI LA PROSTII! traieste-ti viata ca ai doar una si viata e frumoasa! si eu am avut momente asa cand nu aveam pe nimeni! si eu am avut tentative esuate de sinucidere (din fericire si i multumesc lui dumnezeu ca nu m-a lasat sa mor)daca vrei poti vb cu mine pe mess sau daca stam aproape putem deveni amici :*

P.S nu uita sa nu te mai gandesti la sinucidere(nvr)

| Simpatic a răspuns:

Hmm suferi de depresie,exista insa si pentru problema ta tratament,mergi si vorbeste cu un psiholog cum fac oamenii civilizati dupa aceea i-a un tratament pe baza de pastile recomandat tot de psiholog si deja viata o sa fie altfel. Apoi fa cat mai multe iesiri in aer liber cu orice ocazie,fa-ti prieteni,nimeni nu te uraste daca nu te cunoaste in prealabil sa vada cum esti,nu mai gandi asa! Nu te lua dupa toti amaratii care dau sfaturi gen "fa-ti rost de o viata",nici a lor nu este mai roz,eu nu am auzit de niciunul dintre ei sa fie mare magnat bogat si inteligent si cu o viata frumoasa,deci multi traiesc in mizerie printre gunoaie si sunt fericiti,e problema lor! Tu fa ce ti-am spus eu si lasa-i pe ceilalti, e doar o paranoia/persecutie ca cei din jur te invidiaza si te urasca, realitatea nu este asa si in plus familia iti vrea binele indiferent de felul tau! Nu uita asta!

| LonelyLoner92 a răspuns:

Viata e frumoasa, merita traita, insa e plina de greutati.
Sper sa renunti la acest gand, pentru ca, VIATA MERITA TRAITA!
Cu bune, cu rele, trebuie sa o duci pana la capat.
Sper sa treci peste aceasta perioada a vietii tale. Mult norocwinking

| iEmonel a răspuns:

Otravit de o meduza; x

| IlegalSmile a răspuns:

Heiii

Si mie mai mereu imi trece prin ca sa ma sinucid dar nu o voi face deoarece o singura viata am si nu vreau sa'mi distrug familia,rudele, prietenii...

Daca ar fi dar nu e cazul m'as sinucide inecandu'ma

Dar iti spus un singur lucru NU O FACE DEOARECE DUPA ACEEA VEI REGRETA NESPUS gandeste'te la familia ta nu la prieteni deoarece in ziua de azi nu mai exista prieteni adevarati toti te folosesc, ar face orice ca tie sa-ti faca rau happy

O seara placuta! By3 ^^

| vlad_2404 a răspuns:

Heiiiiiiiiii,cati ani ai de ai ajuns in starea asta? ia-o agale nu te repezi, viata e sa auzzim de binefrumoasa trebuie sa gasesti frumusetea ei! uite aici pe TPU poti gasi prieteni care sa te ajute sa treci de starea asta. daca vrei mai vorbim dar lasa gandurile astea deoparte.

| DreamAutopsy a răspuns:

Asa e si viata mea oh go on
Dar trebuie sa stii ca asta e o decizie permanenta pentru niste probleme temporare.
Capul sus si mergi inainte, sa nu-ti mai pese de ce cred alti.
Be free :X

| NoNaMe_7575 a răspuns:

Stai putin sa vorbim Sa nu cumva sa faci asa ceva... Daca dumnezeu ti-a dat viata el tio ia nu tu.nu esti singurul care se simte i plus...nu te descuraja solutia aceasta nu este buna sa te omori nu inseamna ca scapi de toate problemele nu cred ca rei sa ajungi in iad

| fluturas2 a răspuns:

Draga geop nu te sinucide dumnezeu tea dat o viata si tu nu trebuie sa faci acest lucru numai el decide cand vei muri chiar daca ai multe probleme nu face chiestia asta o sa vezi totul se va rezolva cu timpul. Daca faci acest lucru insemna ca nu mai ai credinta in dumnezeu ...nu il asculta pe cel cu cornite si gandeste-te ca cei care teau crescut vor varsa lacrim dupa tine
Te rog nu o face!

| maddallyna a răspuns:

Bunabig grin si eu am trecut prin asta.prieteni falsi.si stateam si stau in casa mereu.pentru ca muzica rock(hard rock) mi-a redat libertatea.si acum "prietenii" aceea vin ei la mine ca m-am schimbat mult si acum eu le intorc spatele.nimeni nu-i frumos.si fetele despre care vorbesti se uita la alti baieti "mai frumosi"chatterbox pentru ca au gel in par si ascult manele si se cred smecheri.si noi astia mai "inchisi" nu ne plac pentru ca nu avem gel in par(ma refer la baieti) si la fete ca nu ne dam cu fond de ten, fard de pleoape aprins si ruj roz aprin de pitzi.inca ceva cand iubesti nu conteaza frumusetea si banii conteaza sufletul acelei persoane.dar unii nu apreciaza asta.

| OLumeDeVise a răspuns:

Sa nu cumva sa incerci sa te sinucizi, incearca sa te integrezi in societate, moartea nu este un raspuns, trebuie doar sa vrei si vei reusi sa ai multi prieteni,
sper ca te-am ajutat big grin!

| Bahamma11 a răspuns:

Haai baaai. am trecut si eu prin asta(din pacate) si inca la o varsta frageda. Stiu exact cum te simti, dar se poate rezolva complet. Trebuie doar sa inveti sa nu`ti mai pese de toti libidinosii care vb pe dinafara si spun chestii urate de tine doar stii ca nu e adevarat. Trebuie sa ai multe rabdare si te roog nu te mai gandi la prostii din astea pentru ca in primul rand nu are rost...e ca si cand te`ai uita in oglinda si ai incepe sa te plangi: aaaacrying sunt prost. Te urasti din cauza acelor imbecili care se iau de tine, iar tu trebuie sa reactionezi, nu te lasi asa calcat in picioare de orice lingau si tot timpuul spune`ti in minte ca va fi mai bine si ai incredere in tine. Asa am reusit eu si a mers, iar eu sunt de felul meu foarte prapastioasa, deci se poate. Te poti refugia in muzica, uitate la filme care`ti plac, citeste ceva...gaseste`ti un hobby, trebuie sa fie ceva care`ti place. Pun pariu ca daca nu te uitai la tv la toate prostiile nu iti venea in minte asa ceva. Iti urez mult noroc, sanatate, sa te faci bine cat mai repede si muuulta speranta!

| Bahamma11 a răspuns:

Deci fix ca mine esti... fix asa! stiu.asa sunt toate fetele...n`ai ce sa le faci. Si mie mi s`a spus ca sunt introvertita(si e si adevarat), dar incerc sa am incredere in mine si sa incerc sa ies in evidenta prin umorul meu exageratlaughing

| Bahamma11 a răspuns:

Thealchemist...ce vrei sa zici? ca daca nu exista motivul asta trebuie sa moara? NIMENI nu e condamnat la asa ceva. Dumnezeu ne pune din cand in cand la incercari din astea. Vrea doar sa vada ca ne putem descurca si trebuie sa fim credinciosi, sa-I cerem ajutor. Intr`o zi se va schimba roata si va fi totul bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenii adevaratii nu exista...insa acum nu trebuie sa o iei razna,in societate comunicam unii cu alti pentru ca nu putem trai singuri avem nevoie unii de altii indiferent de motive,asa ca ce primesti aia oferi si tu, profita si tu si fi fericit asa cum fac toti! In concluzie nu doar pentru tine e lumea asa poate ca nu doar tu te simti asa, insa majoritatea se agata de ceva si se prefac ca sunt fericiti. Pt nimeni si nimic nu merita sa te sinucizi.DOAR O VIATA AI TRAIESTE O!

| geop a răspuns:

Da, va multumesc mult. Am rezolvat problema. Nu stiu daca exista sau nu prietenia adevarata, nu mai vreau nimic. Toata lumea incearca sa ma ajute cu sfaturi, dar nu e nimeni in jurul meu, vad decat litere pe un monitor. Aveti o inima buna, pentru care va multumesc. Lumea vrea oameni perfecti, frumosi etc. dupa mine nicio fata nu a intors capul, isi aleg baieti frumosi si oricat ar fi ele de urate, tot baieti frumosi isi aleg. Cum spunea un "prieten" al meu. sunt un inadaptat social, sunt introvertit si tot asa

| adych a răspuns:

Mai nu are rost sa te sinucizi, sinuciderea e cea mai usoara cale de a scapa de greutati, numai lasii recurg la aceasta metoda. Pe lumea asta sunt multe persoane rele care te pot face sa te simti aiurea dar tu nu trebuie sa le dai atentie si daca te invidiaza inseamna ca ai ceva deosebit fata de ei si ar trebui sa fi mandra de asta. Viata nu inseamna numai bucurie asta o stie toata lumea, e plina de obstacole pe care poate le trecem cu bine sau poate ca nu dar gandeste-te ca printre toate necazurile si obstacolele de care te lovesti mai sunt si clipe fericite, momente de neuitat, incearca sa iti ocupi timpul cu lucruri care iti plac in loc sa dai crezare vorbelor aruncate in vant de catre anumite persoane, iar daca tu crezi ca "te urasti" in cearca sa privesti in ansamblu asupra ta si apoi sa schimbi ceea ce nu iti place la tine, nu e chiar asa de greu. Viata e facuta pentru a fi traita, priveste partea plina a paharului.
Eu de exemplu cand sunt deprimat imi place sa merg in parc sau pe malul raului Bega, sa stau pe o bancuta la soare si sa reflectez asupra intamplarilor recente din viata mea. Sa sti ca ma ajuta foarte mult, mai ales ca imi aduc aminte de cate o intamplare placuta sau neplacut dar putin hilara ( am cazut in parcul rozelor pe un caca mare de caine, nu mi-a placut pe moment dar acum ma amuz de fiecare data). Priveste inauntrul tau si vei vedea ca ai un rost pe lumea asta, iar daca vrei prieteni uite ma ofer eu sa iti fiu prieten.

| bogdan14_5722 a răspuns:

Facand sex ca sa mor fericit

| bluelikenever a răspuns:

Te invidiaza lumea?smuginseamna ca ai cu cesmug get a lifeoh go on

| SunShine_8563 a răspuns:

Inseamna ca ai lasi si ca esti cam fraierutzahee hee fara suparare.si. miscati fundul afara din casa si schibati lukul pote si aia e. nu te am vazut never. da mno te simti tu mai bine
si apoi du-te afarawinking la "prietenii tai "
:X bafta
fuda?big grin