| Radu000111 a întrebat:

Buna ziua, am nevoie de ajutorul vostru va rog. Am 17 ani, am momente cand ma satur de viata din cauza certurilor cu familia, mama a ajuns sa fie dependenta de alcool, am vorbit de nenumarate ori cu ea sa se opreasca dar nu vrea, stie ca alcoolul o distruge pe ea dar si pe noi cum pot sa o fac sa l lase, din cauza alcoolului mereu e cearta in familie. Sunt eu problema?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te opresti din a te mai certa cu familia ta, doar invata, vezi-ti de scoala si stai in camera ta daca familia se cearta, ca mai ai 1 singur an si poti pleca de acasa, in lume, unde evrei tu, facand ce vrei tu.
Din pacate, tu nu poti schimba nimic, fiindc aparintii tai sunt adulti si ei fac ce vor si cum vor, pe banii lor si in casa lor.
De aceea te sfatuesc sa-i ignori si sa te protejezi, fiindca nu ai ce sa le faci, doar pune mana serios pe carte si invata, ca sa obtii bursa de merit si sa poti pleca de acasa cand implinesti 18 ani.

| Radu000111 explică (pentru Violleta2022):

Daca ar fi fost asa usor sa pleci de acasă la 18 ani ar fi fost bine, cum sa ma descurc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu000111):

Momentan stai acolo si mergi la scoala, eventual ia-ti un job de weekend si de vacanta, ca sa poti strange bani, iar cand ai implinit 18 ani iti cauti chirie si te muti singur, sa-ti traiesti o viata linistita si fara stres si cearta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu esti tu problema.Adictia mamei tale este problema, iar aceasta are nevoie de ajutor specializat din exterior pe care tu nu i-l pot oferi.Singura strategie sigura este sa te tii de scoala, si sa inveti astfel incat sa iti gasesti un post bun, sa pleci cat mai repede de acasa.Imi imaginez ca nu chiar aceste cuvinte doreai sa le auzi, stiu ca nu-i deloc incurajator, insa asta e realitate.Mama ta trebuie sa se lupte singura, sa dea dovada de vointa, tu poti numai sa o sustii de pe margine si in rest nu vei rezolva nimic daca intervii in certurile parintilor.Doar iti irosesti energia si iti acumulezi amaraciune, durere, plus multe alte sentimente negative mult prea apasatoare pentru un tanar.Sigur te-a afectat atmosfera de acasa in atatia ani, asadar te incurajez si eu sa mergi la psihologul liceului, daca aveti unul (nu va trebui sa platesti nimic, fiind elev).

| Hyperion7 a răspuns:

Nu tu ești problema!
Mama ta își gestionează foarte prost emoțiile și pentru a și le ascunde,le îneacă în alcool.
Problema este la dânsa ca in loc sa își rezolve problemele,își face și mai multe.
Dar repet,nu ești tu de vina! Problemele de adulți, traumele nerezolvate, situația dintre părinții tăi și restul problemelor o fac sa devina pierduta și posibil sa îți zică chestii de care ea nu e conștientă pe deplin.
Dă-i crezare și încearcă să o ajuți! Propune-i sa meargă la un terapeut, sa ceară o părere, una alta, vezi ce spune.
Poate o faci cumva sa renunțe la dependenta de alcool.

| LisaJulie a răspuns:

Caut un terapeut sau un psiholog pentru tine și mama ta, după câteva ședințe ar trebui sa înțeleagă care este situația! Singura nu poți, nici pe mine nu ma asculta rudele când le spun sa se lase de fumat dar poate ca pe cineva cu experienta în comportamentul oamenilor vor asculta

| vatadezahar24 a răspuns:

În nici un caz nu ești tu problema! Un terapeut/psiholog ar ajuta. Încearcă să o convingi pe mama ta să meargă la ședințe de psihoterapie. Iar tu la fel, încearcă să stai pe cat de mult posibil afara din această atmosferă, fă-ți prieteni și vorbește cu ei, mergi la psiholog, găsește-ți un hobby, etc! Îți doresc numai bine!