| Freky229 a întrebat:

Daca i se scade nota la purtare unui elev, trebuie sa fie anuntati parintii?
Nota la purtare se scade cu mai multi profesori?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala la purtare se stabileste de catre diriginte cu consultarea consiliului clasei, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 119.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ.
(3)La sfârşitul fiecărui semestru învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru elaborarea aprecierii asupra situaţiei şcolare a fiecărui elev."
Situatia se comunica parintilor elevului.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, o va face diriginta printr-o scrisoare sau telefon.

| danay72 a răspuns:

Părinții oricum afla pentru ca vad la final de semestru. Cel mai bine e sa afle de la elev,decât de la profesori. Minciuna are picioare scurte, iar adevărul spus de elev, chiar dacă doare, ajuta părinții sa vadă ca este de încredere și cinstita, indiferent de consecințe. O persoana responsabila, nu ascunde cine este, invinge răul prin bine.

| Horusss a răspuns:

Desigur ca vor fi anuntati parintii, deci daca aveai de gand sa minti eu zic sa renunti pentru ca se va afla, acum nu ai ce sa faci decat sa iti speli"pacatele" in semestrul viitor

| Inceputul a răspuns:

Normal ca parintii sunt anuntati. Diriginta le va scrie un mesaj sau ii va suna pe parinti sa le comunice faptul ca ii s-a scazut nota la purtare copilului lor. Si banuiesc ca daca ti se scade nota la purtare ai facut ceva...Mai bine daca esti intr-o astfel de situatie sa nu minti doar spune adevarulhappy