| Annabellagirl10 a întrebat:

Daca parintii nu ma inteleg si simt nevoia sa comunic, e ceva rau daca apelez la ajutrul profesorilor? Unul dintre profesorii mei stie foarte multe lucruri mai putin placute despre mine si ma simt jenata la orele lui. Ce pot face? Cu parintii nu pot vorbi nimic fara sa ma judece.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Vreau să-ţi sugerez un articol care vorbeşte despre cum se poate îmbunătăţi comunicarea dintre copii şi părinţi.

Îl găseşti aici: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011121

Sper să te ajute!

O seară bună!

5 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti jenata, si profesorii mei stiu toate notele de 2 pe care le-am luat si zecile de absente pe care le-am facut dar nu imi este jena deloc.

| milan9 a răspuns:

In functie de ceea ce stii despre priceperea profesorului respectiv si discretia lui ii poti cere si acestuia sfatul.
In relatia cu parintii tai, pentru atenuarea problemelor este foarte necesara cunoasterea. Esti la varsta la care apar schimbari ale tale, un inceput al procesului maturizarii. Este foarte necesar dialogul.
Un dialog in care sa fie aratata necesitatea unor relatii armonioase, un dialog fara tensiune, fara gaz pe foc, intotdeauna intre patru ochi si nu "consiliu" de familie!

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa apelezi la ajutorul unui consilier sau al unui psiholog.
Faptul ca dezvalui lucruri intime despre tine unui profesor este posibil sa dauneze relatiei care pana la urma este o relatie profesionala. Prin urmare tu te simti stanjenita la orele lui, iar el s-ar putea sa te simpatizeze mai mult si sa nu iti dea notele pe care le meriti.
Plus de asta, lucrurile intime nu se discuta asa cu orisicine. Tu iti expui vulnerabilitatea in fata unui om pe care nu il cunosti, eu nu cred ca el iti spune problemele lui de acasa, iar acest lucru deja porneste o relatie destul de dezechilibrata. In timp ce el stie foarte multe lucruri despre tine, tu nu cred ca stii atat de multe lucruri despre el.
Incearca ori sa te orientezi spre parintii, fie spre niste prieteni, fie spre un specialist care este platit pentru asta si care este obligat prin lege sa pastreze secrete conversatiile voastre.

| manuel72 a răspuns:

De ce sa te deschizi unui profesor? De ce trebuie sa stie el cat esti de vulnerabila si cat de "bine " te impaci cu parintii acasa? Nu mi se pare o idee buna sa speli rufele din familie la scoala. Unde este intimitatea? Nu e vorba de notele pe care le iei sau de absente, orice profesor se poate uita la astea, e vorba despre lucruri mai delicate care nu te privesc doar pe tine.Sincer iti pui parintii intr-o situatie penibila in fata profesorului/ilor.

| parvuconst a răspuns:

Este bine sa apelezi la profesori, dar daca te simt neglijat de parinti apeleaza la psihologul scolii.