| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru

Dau fundita.

Nu ma mai inteleg cu parintii mei orice as face nu este bine, din ce in ce comunic mai putin cu ei, aproape nu comunic cu nimeni.
Mai mult comunic cu iubitul meu, ma sustine in ceea ce fac.
Cand am o problema in loc sa discut cu parinti mei discut cu el, mai mult apelez la el decat la parintii mei.
Cand simt nevoia sa vorbesc cu cineva din familia mea nu am curaj asa ca apelez la el, pe nimeni altcineva nu pot conta decat pe el.

ce pot sa fac sa ma apropi mai mult de parintii mei?

dati-mi un sfat va rog

Răspuns Câştigător
| Sile_6892 a răspuns:

Draga Marinela, este o problema grava daca nu te poti intelege cu parintii tai. Nu este vorba doar de mama sau tata ci amandoi. Poate ai gresit cu ceva fata de ei si nu ti-ai dat seama. Eu stiu cine te poate ajuta sa fiti iar o familie. Roaga-te cu credintza la Maica Domnului sa te ajute sa fii iar "fetita mamii" si sa te impaci cu parintii tai. Te va ajuta. Am sa ma rog si eu pentru familia ta.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Explica-le care sunt problemele tale si cere-le ajutorul. Daca unii parinti sunt mai retinuti asta nu inseamna ca nu isi iubesc copilul sau nu le pasa de ei. Pur si simplu asta e firea lor. E bine sa ai un sprijin in iubitul tau, insa gandeste-te ca in viata se poate intampla orice si iubirea se poate metamorfoza in ceva neplacut intr-un interval scurtwinkingAi incredere in tinebig grin

| anad a răspuns:

Sa incerci sa-i intelegi, sa te implici in problemele casei, sa-i ajuti, sa discuti cu calm orice problema se iveste (chiar daca nu au dreptate ca toate se rezolva ) si, daca ei sunt mai putini comunicativi, ai tu curajul si initiaza dialogul. Prietenul va fi sau nu cu tine in viitor, dar ei vor fi cei la care vei apela daca vei fi la greu. Nu invenina relatia ci fa ca drumul spre ei sa-l poti gasi usor oricand iti va fi dor sau vei avea nevoiede sprijinul lor.

| Rebecca a răspuns:

- Nu ma rasfata. Stiu foarte bine ca nu mi se cuvine tot ceea ce-ti cer. Dar incerc totusi.
- Nu-ti fie teama sa fii ferm cu mine. Asta ma aseaza la locul meu.
- Nu folosi forta cu mine. Asta ma obisnuieste cu ideea ca doar forta conteaza.
- Nu fii inconsecvent. Asta ma pune in incurcatura si ma face sa incerc sa scap nepedepsit.
- Nu-mi face promisiuni. S-ar putea sa nu le poti tine. Asta ma va face sa-mi pierd increderea in tine.
- Nu raspunde provocarilor mele atuncic and spun sau fac lucruri care te supara. Voi incerca atunci sa capat si mai multe "victorii".
- Nu te supara prea tare cand iti spun "te urasc". Nu cred ce spun dar vreau sa te fac sa-ti para rau pentru ceea ce mi-ai facut.
- Nu ma face sa ma simt mai mic decat sunt. Voi incerca sa-ti demonstrez contrariul, purtandu-ma ca o persoana "importanta".
- Nu face in locul meu nimic din ceea ce as putea face singur. Asta ma face sa ma simt ca un copil mic si voi cauta sa te folosesc in serviciul meu.
- Nu-mi menaja "relele obiceiuri", acorda-mi cat mai multa atentie. Altfel nu faci decat sa ma incurajezi sa le continui.
- Nu ma corecta in public. Voi fi mult mai sensibil daca imi vei vorbi bland intre patru ochi.
- Nu incerca sa discuti comportamentul meu in febra conflictului. Din anumite motive auzul meu nu este foarte bun in acel moment, iar cooperarea mea chiar mai slaba.
- Nu incerca sa-mi tii predici. Voi fi surprins sa constati cat de bine stiu ce este bine si ce este rau.
- Nu ma face sa simt ca greselile mele sunt pacate. Trebuie sa invat ca pot face greseli fara sa simt ca nu sunt bun de nimic.
- Nu ma cicali. Daca o faci, va trebui sa ma protejez prin a parea surd.
- Nu ma pedepsi prea tare. Ma sperii usor si atunci s-ar putea sa spun minciuni.
- Nu uita ca imi place sa experimentez. Invat din asta.
- Nu baga prea mult in seama indispozitiile mele. S-ar putea sa profit de faptul ca imi acorzi prea multa atentie cand sunt bolnav.
- Nu ma respinge cand pun intrebari cinstite. Daca o faci vei constata ca nu te mai intreb si caut informatiile in alta parte.
- Nu-mi raspunde la intrebarile prostesti si lipsite de sens. Altfel voi incerca mereu sa te agat mereu cu astfel de intrebari.
- Nu incerca niciodata sa pari perfect sau infailibil, pentru ca ma vei face sa simt ca nu te voi putea ajunge niciodata.
- Nu te teme ca petrecem prea putin timp impreuna. Conteaza cum il petrecem.
- Nu te teme daca eu sunt speriat. Arata-te curajos!
- Poarta-te cu mine ca si cu prietenii. Tine minte: invat mai bine de la un model decat de la un critic.
- Nu uita ca nu pot creste fara incurajari si intelegere.

SI IN AFARA DE ASTA, TE IUBESC FOARTE MULT.
TE ROG, IUBESTE-MA SI TU IN SCHIMB! Pune'i sa citeasca asta

| username_8290 a răspuns:

Pai sa le spui, lasand orgoliu la oparte.,, uite mamy. sunt la varsta la care simt nevoia sa vorbesc cu tine sa-ti cer sfaturi. chiar ma doare ca noi nu vb. etc"

lasa orgoliu si incarca sa o sensibilizezi.

| DemonicBlood a răspuns:

Si eu am avut o astfel de problema, mai ales ca traiesc doar cu un parinte de la o varsta frageda. Incearca sa te implici cat mai mult la treburile casnice, cand se uita la televizor incearca sa pari "interesata" de programul respectiv, si incearca sa nu fi mofturoasa sau sa le raspunzi cand te supara! Nu stiu daca te ajuta dar eu ti-am reprosat ce a functionat la mine, majoritatea adolescentilor au probleme cu parintii.