| anonim_4396 a întrebat:

Daca un tanar si o tanara locuiesc impreuna, credeti ca este un punct de plecare spre insuratoare?

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal da, dar multe pot interveni inainte de casatorie.

| gigiro a răspuns:

In mod normal, conduce catre casatorie, dar nu cu certitudine. Cei care aleg o astfel de varianta trebuie sa stabileasca de la inceput ca nu sunt legati, si fiecare are dreptul de a se ratrage fara probleme din relatie. S-ar putea ca pentru un partener, acest lucru sa fie foarte dureros. Ideea este ca nu trebuie prea mult prelungita aceasta stare de ambigitate.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu intotdeauna...depinde cat de puternica este relatia. Pot ramane impreuna chiar daca stau separati la parinti, dar stand impreuna se pot cunoaste mai bine si relatia sa se consolideze, precum si increderea. Depinde de fiecare dintre ei cum priveste relatia...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Numai timpul si cei doi poate sa hotarasca acest lucru.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu-i nimic batut in cuie. Dar poate fi o etapa, bineinteles. Sau doar o optiune. Sunt cupluri care stau asa de mai bine de 10 ani, altii s-au casatorit inainte sa se cunoasca bine, dupa 2-3 luni. Ai prejudecati cu insuratoarea? Stai o vreme singur, pana te deslusesti cum e cu relatiile, ca oricum se va intampla daca nu gaseste la tine ce cauta. Garantat.

| JeSa a răspuns:

Depinde ce au de gând cu relaţia/viitorul lor, de a-şi întemeia un cămin împreună ori bahappy
(Dă-o pe aia dreaptă, că te însoritongue/Să fie într-un ceas bun!)

lolita
| lolita a răspuns:

Nu neaparat, daca cei doi se inteleg si in general daca nu au timp sa se vada si nu au intimitatea decid sa locuiasca impreuna. daca se inteleg pot decide sa se casatoresca sau nu, multi opteaza pentru locuitul impreuna fara casatorie.

| moonY a răspuns:

cu siguranta, nu

| BRG a răspuns:

Dacă un tînăr și o tînără locuiesc împreună fără a fi căsătoriți, au încălcat flagrant legea lui Dumnezeu care spune foarte clar că doar persoanele căsătorite pot locui împreună, și se pot bucura de relații sexuale și de aprobarea lui Dumnezeu. Citiți și dvs Biblia.

| LoryM22 a răspuns:

Intr-un fel e bine sa locuiesti cu persoana iubita cu toarte ca nu sunteti casatoriti, e un test bun pentru a nu da gres in viata.Cred ca mai degraba mutatul impreuna te maturizeaza si iti ofera posibilitatea de a vedea cum e viata in 2, si daca te adaptezi inseamna ca esti pregatit sa faci urmatorul pas, casatoria.

| anna01 a răspuns:

Daca sunt doar colegi de camera, nu. Daca au luat decizia asta impreuna. e un pas catre o relatie mai stabila, un angajament mai serios.Depinde si la cat timp a venit propunerea, sa nu fie doar o chirie gratis, un interes, adica.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Probabilo si asta, dar mai mult pentru a se cunoste mai bine, iar atunci cand sunt pregatiti pentru pasul cel mare sa fie sigur ca pot locui impreuna.

| Hombre a răspuns:

Cu siguranta nu.

| madalicious a răspuns:

Da pentru ca ei s-ar cunoaste mai bine si ar sti ca au multe in comun ca se pot intelege si ar avea multe sanse de a fi casatoriti in viitor.
Dar cum a spus si Brigaela, multe se pot intampla!

| LoveMusic a răspuns:

Probabil, in cele mai multe cazuri dacă sunt împreună, da. Dacă doar se cunosc de exemplu colegi de cameră la cămin la facultate atunci nu neapărat.Depinde de relaţia dintre cei doi. Ştii, niciodată nu putem trage concluzii pripite, fără să ştim tot. Ei, sper să te fi ajutat.Cu plăcere laughing

| Miss Sintetic a răspuns:

Nu neaparat... poate reprezenta doar dorinta de a avea o relatie mnai serioasa.In unele cazuri este un lucru ce poate avea drept rezultat casatoria, dar si un mod prin care cei doi se pot cunoaste.

| Anecherry a răspuns:

Nu neaparathappy.

| ////////////// a răspuns:

Stii cred ca da, este un pas mare, la ce bun atunci mai stai cu ea sau numai pentru sex, nu logic pentru ce sa mai pierzi timpul in zadar, tot ce faci trebuie sa ai un venit, nu totul in zadar sa faci, nu vei reusi niciodata asa.

| lorenutza55 a răspuns:

Se poate sa fie si asta... din mom ce s-au hotarat sa se mute impreuna, dar cine stie cum se vor intelege ei aman2 in aceeasi casa. cateodata se termina cu bine, altadata nu.

| mariaw a răspuns:

Da, poate fi un punct de plecare, sau pur si simplu o optiune de moment. Depinde de ce-ti doresti de la viitor

| Green a răspuns:

Depinde de ei.
unii poate nu vor sa se casatoreasca thinking
dar in cele mai multe cazuri. da, este un punct de plecare spre insuratoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foaaaarte rar.este doar o modalitate de a avea un acoperis deasupra capului si p. a sau p... a asigurate la timp.atat.responsabilitatile si obligatiile sunt nule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, sau nu... Pana la urma depinde, poti sa spui ca si a te saruta cu o fata inseamna punctul de plecare spre insuratoare, ca pana la urma, toti si-au pupat nevasta inainte de nunta.
Cred ca este o chestie necesara, dar nu suficienta.
PS: miroase a panica? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu intotdeauna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@minerva-no waylaughing
Nici nu ma gandesc la asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate fi! Chiar acum consiliez pe cineva care, ca sa scape mai repede de acasa, si sa fie "in randul lumii", a sarit peste etapa asta essentiala, si acum are serioase probleme! A luat recent si un dos de laba, din prea multa "efuziune sentimentala".
Asa ca acest aspect e preferabil sa fie trait, pentru a vedea daca se pot intelege si suporta reciproc, in acelasi spatiu, un timp mai indelungat, etc!

PsihoSex - delogat
Success!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E situatia ideala pentru cei care nu vor sa-si ia responsabilitati. Ma refer la barbati; Cind se satura pleaca.

| florence a răspuns:

Nu, locuitul impreuna nu este "reteta fixa" catre insuratoare.
Statul impreuna este in fond un lucru bun pentru relatie, astfel reusesti sa o /il cunosti mai bine pe celalalt.Desigur la inceput exista mici/ mari divergente pentru ca e clar ca cei doi provin din medii diferite si au anumite capricii, obisnuinte.
Sincer, eu recomand lucrul acesta tuturor cuplurilor caci este fff nasol sa treci prin toate astea dupa ce "ai semnat" si sa descoperi o incompabilitate.