| anonim_4396 a întrebat:

DANA intreaba; Am 2 copii un baiat de 22 ani si o fata de 17 ani, pe care ii iubesc enorm de mult.De circa 6 luni avem o problema pe care cred ca nu o putem rezolva. Fata s-a indragostit de un prieten de-al fratelui ei.Baiatul este super ok si noua ca parinti ne place aceasta relatie a ei. Drept pentru care ea vine cu el acasa si noi cautam sa ne purtam frumos asa cum este normal.Problema este la fratele ei care nu accepta in nici un chip ca sora lui este cu acest baiat. A inceput sa spuna tot felul de chestii despre el si cu toate ca i-am explicat ca nu e bine sa se bage in viata nimanui el nu intelege, ba mai mult a devenit foarte gelos pe mine ca mama ca de ce stau cu ei si de ce il accept in casa. Zice ca il indepartez pe el de mine cu acest comportament al meu ca el nu suporta ca acest iubit al fetei sa fie in preajma mea.Va rog dati-mi un sfat cum sa-i mai explic fiului meu ca eu il iubesc f mult dar nici nu pot sa-i interzic sorei lui sa mai vina acasa cu acest baiat numai ca el nu este de acord.Eu trebuie sa ma port frumos cu ei toti si nu vreau in casa mea sa stau in stres si tensiune din cauza unui motiv aiurea numai ca el nu vrea in nici un chip sa inteleaga ca si sora lui are dreptul la iubire asa cum are si el. Vreau sa va spun ca el are o prietena cu care vine in casa si toata lumea o apreciaza inclusiv sora lui.

10 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Va felicit din inima pentru acuratetea cu care ati redactat acest mesaj si pentru ceea ce faceti ca mama. Nu vreau decat ca un observator din afara ce sunt, sa va spun ca mie nu mi se pare ca e vorba de gelozie, e vorba de altceva la mijloc. S-ar putea ca baiatul dumneavostra sa stie mai multe din trecutul acestui prieten: ca a facut puscarie, ca e casatorit, ca e betiv, ca se drogheaza, ca e gay, betiv, curvar, etc. Dar daca ar fi asa, i-ar spune direct lui in fata:nu te las sa vorbesti cu sora-mea pentru ca tu... Dar el nu-i spune lui, ci dumneavoastra.Eu cred ca nu e vorba de gelozie, invidie, eu cred ca si prietenul fetei il are la mana pe baiat. Am aratat tot ce putea fi mai rau, dar consider ca neaparat trebuie sa discutati la rece cu baiatul dvs.

| EUSIATIT a răspuns:

Prin aceeasi poveste trec si eu doar diferenta e ca am 2 baieti. cel mic nu accepta pe nimeni linga cel mare, nu din gelozie ci pur si simplu nu i plac e cea care este linga fratele lui. si povestea e lunga. asa ca te sfatuiesc doar sa ai multa multa rabdare si atit, succes

| Linda a răspuns:

Poate stie ca acest baiat nu e serios in relatia cu fiica dvs.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Baiatul tau are vreo prietena? Poate e gelos din cauza ca sora lui, mai mica, are deja un prieten.
Poate ca prietenul lui isi petrece acum mult mai mult timp cu fata, decat cu el.
Daca vrei, da-mi un msj privat, ca as mai avea vreo doua idei.

| matchpoint a răspuns:

Buna,
incearca sa vorbesti cu fiul tau si vezi daca, pe langa faptul ca isi protejeaza sora, poate are cunostinta de unele informatii despre prietenul lui si acum iubitul fetei tale. Fiind prieten cu acesta, de inainte de a incepe relatia cu fiica ta, fiul tau cunoate ceva ce prietenul lui incearca sa ascunda si acum face pe tipul bun.
Oricum vorbeste cu fiul tau si afla care este e adevaratul motiv pentru care nu agreaza relatia prietenuli sau cu sora sa.
Daca e dorinta de a o proteja, dusa la extrema, spune-i ca greseste si ca oricine ar fi iubitul surorii lui nu va sta intre el si acesta. Si mai mult decat atat spune-i ca nimeni si nimic nu poate face ca dragostea unei mame sa se stinga. PA

| psihox a răspuns:

Atunca sa-l rugati obligatoriu pe fiul dvs. sa va spuna motivele pentru care nu accepta relatia surorii lui cu prietenul lui. Sau sa fie consultat de un psiholog daca creeza intentionat o asa situatie.

| shalimar a răspuns:

Sunteti amandoi adulti deacum. ia-l frumos de manuta si invita-l la o cafea.acolo zii ca vrei sa stii exact motivele pentru care nu il vrea in casa pe acel baiat. spune-i sa nu se mai ascunda dupa deget, sa nu ii fie rusine, pur si simplu sa uite ca vorbeste cu mama lui si sa spuna tot. un motiv trebuie sa aiba el.gelozie nu cred ca e.aflta adevarul. poate in trecut a zis ceva rau de tine sau de sora lui. poate in trecut s-a comportat urat cu fetele si ii e frica sa nu pateasca la fel sora lui. vorbiti pe un teritoriu neutru.nu in bucatarie, nu in camera, nicaieri unde el te percepe ca pe o mama. spune-i sa aiba curajl sa iti spuna. spune-i ca nu mai poti continua asa, ca vrei pace si fericire pentru toti, inclusiv pentru el. iar daca e ceva grav si el nu spune acum, sa nu ajunga sa regrete mai tarziu.

| D A R i U t S s A a răspuns:

Pai asa cum ne-ati spus si noua spune-ti si lui
Opritil intr-o zi.cand il vedeti mai linistit, mai calm.si explicatii ca nu este bine ce face. si toate o sa vina de la sine, din suflet. altceva nu aveti ce face.nici sa-l goniti pe prietenul fiicei dumneavoastra ca dupa o sa o aveti ca dusman pe ea. explicatii baiatului, luati-l cu frumosul ca altceva chiar nu aveti ce face. o data de 2 ori si o sa inteleaga.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E gelos pe cei doi si crede ca atentia iti este indreptata mai mult spre ei decat spre el si prietena lui.trebuie sa iti dozezi atentia in mod egal si chiar si asa tot vor exista disensiuni.nu am fost pus in situatie eu dar un prieten de-al meu a fost pus. iar copilul care credea ca nu are destula atentie, a plecat in spania cu prietena lui cu tot. celalalt a ramas acasa cu prietena lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un singur raspuns;-Nu vezi ca sintem toti majori?