| ElenaMari a întrebat:

De ce am nevoie daca vreau sa ma cunun (religios) fara stirea parintilor? Si cam cati bani se da pentru o cununie?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de certificatul de casatorie, nasi si o suma modica de lei.

| Violleta2022 a răspuns:

Certificat de casatorie LEGAL!
Deci intai treceti pe la casa casatoriilor, depuneti actele si cand va ies actele sunteti casatoriti oficial si primiti un Certificat de Casatorie.
Fara certificatul de casatorie legal NU va casatoreste religios nici un preot.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi în Grecia.

| doctorandus a răspuns:

Dap, popa care te cununa religios inainte de a te casatori legal face puscarie.

| cristimihailov a răspuns:

De fapt cununia religioasa nu are prea mare importanta pentru tine. Dar e mult mai importanta pentru familie. Inclusiv parintii tai.

| mi25 a răspuns:

Ioandelasal ti-a dat raspunsul cel mai bun.
Deci inainte trebuie sa te casatoresti la starea civila.
Acolo trebuie sa ai doi martori care sa semneze in registrul de evidenta casatoriilor. Nu se percepe taxa la starea civila, dar daca vin persoane care sa asiste: prieteni, colegi etc. trebuie sa ai ceva bautura, racoritoare si niscavai prajituri, fursecuri. Poti sau nu sa dai o masa la un local.
La biserica iti trebuie nas sau nasi, in functie de zona unde o faci: in Moldova si Muntenia (in Oltenia si Bucovina nu stiu, ca acolo nu am cununat) se pune o singura pereche de nasi. In Ardeal se pun 2 sau 4 perechi (am vazut si 3 perechi, dar se spune ca nu-i de bun augur).
Plata cununiei religioase este sarcina nasilor. Taxa depinde de zona: in Muntenia (Ploiesti si Bucuresti) am platit de 2-3 ori mai mult decat in Ardeal. Daca este cor, trebuie sa-l platesti si pe acesta. In Bucuresti am dat aproape cat am dat la masa (adica la petrecere), in Ardeal intre 100 si 200 lei de nas.
Ti-o spun din experienta, ca am 7 perechi de fini cununati si 7 fini botezati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de nasi si de cununia civila.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde ai vazut tu nasi de cununie civila? Acolo sunt doar 2 martori.

| 1234568807 a răspuns:

La ce poza ai, imi dau seama de ce vrei sa te cununi fara stirea parintilor...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

laughing

| IceRope a răspuns:

Ai nevoie doar de un viitor soț, plus o pereche de martori (nași). Pentru bani, întreabă direct popa, fiindcă biserica ortodoxă română este nimic altceva decât o instituție pusă pe făcut bani. Îți spune suma, îi dai banii, îți taie chitanță și vă cununați. Dacă nu vrea să vă taie chitanță, mergeți la altă biserică, la alt popă. Adică, la altă firmă de tip IFN religios.
Succes!