| anonim_4396 a întrebat:

De ce copii de azi sunt mult mai rasfatati?

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Copii nu se nasc rasfatati, cei din jurul lui îi creiaza aceasta stare care poate sa fie benefica sau deseori sa îi exaspereze pe parinti si pe cei din jurul lor. Copii sunt rasfatati pentru ca tehnologia a avansat si nivelul de trai a crescut si parintii sunt oricand dispusi sa aduca o bucurie copilului.

| M.madallina a răspuns:

Pentru ca parintii vor ca odraslele lor sa fie fericiti, de aceea ii rasfata.

| jenny a răspuns:

Din cauza parintilor si a bunicilor, le ofera totul pe tava, sa nu le lipseasca nimic odraslelor.NU E BINE. Trebuie sa inteleaga de mici ce e bine si ce e rau si chiar daca dispunem de bani nu trebuie sa le luam in fiecare zi jucarii.Trebuie rasfatati cu masura!

| juniper a răspuns:

Din cauza tehnologiei care acum face totul in locul lor, se cred tari si mereu vor sa fie in centrul atentiei, de aceea unii recurg la batjocoreala si se iau de cei normali care nu au nici o vina (ei au ales calea cea buna si tot au de suferit), dar cel mai important, au fost rasfatati de parinti, le lipsesc cei 7 ani de acasa si cum au spus si ceilalti, au fost rasfatati ed parinti fiindca li s-au oferit totul si ei manipuleaza pe toti din jurul lor, un copil mic tipa foarte tare cand nu obtine ceea ce vrea.
Parintii m-au educat cum trebuie, cand nu-mi luau ceva ce-mi trebuia nu tipam, fiindca stiam ca nu au destui bani pentru acel lucru, parca de atunci mi-am dat seama de ce imi spuneau "nu" la unele lucruri, din pacate foarte putini au fost educati asa.

| xtina a răspuns:

Fiindca suntem in secolul XXI.
Copii de pe acum sunt mai rasfatati din cauza tehnologiei.
Pe vremuri nu era asastraight face

| Mony_4137 a răspuns:

Pentru ca azi putini parinti mai fac 5- 10 copii. Acum cam majoritatea se cuplurilor tinere fac un copil maxim2 si ii rasfata pana la maximbig grin

| andreimicutu a răspuns:

Vrei să iţi spun de ce copii de astăzi sunt mult mai rasfăţaţi, pentru că acum şi peărinţii dau mai multă atenţie copiilor şi că prin răsfăţare aceştia ştiu că pot obţine ce vor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa-ti spun eu de ce:fiindca parintii lor nu au fost, au avut o copilarie mai diferita de a lor, nu exista tehnologia de acum, plus ca aveam si munca patrioatica, sedintele cu partidul, eram UTC-isti si alte alea, invatam la lumanare si nu ne dadeam invinsi, ceea ce scuze, acum nu prea mai vad la tineretul de azi, renuntati prea usor la visele voastre, in mare parte tocmai pentru ca sunteti prea rasfatati! Da si aici tin sa adaug ceva eu nu mi-am rasfatat baiatul peste masura, l-am invatat si usorul si greul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ca o parte din copiii rasfatati au ca parinti niste fosti copii aspru crescuti si rasfatul e o forma de compensare, e ceva ce acei parinti n-au apucat mai deloc in copilaria lor si au fixatie pe aceasta trasatura a copilariei:rasfatul, deoare ce lor le-a lipsit.
poate ca o alta parte a copiilor de azi nici nu sunt rasfatati de parinti! parintii lucreaza pana la dezintegrarea lor ca parinti iar copiii sunt trimisi pe mana bunicilor, care se stie, exagereaza si pierd adesea controlul nepotilor, se poarta cu manusi tocmai pentru ca nu sunt copiii lor, cu alte cuvinte nu-si exerseaza suficient autoritatea... din prea multa dragoste...
o alta parte a copiilor rasfatati se intampla sa fie asa pentru ca parintii lor au un fel de handicap de comunicare cu proprii copii, fie din lipsa de timp, fie din interesul pentru alte sute de chestiuni.de ex. cea mai mare parte a timpului si-o petrec la slujba, apoi se prea poate sa-si faca timp pentru inca o slujba sau pentru o noua scoala sau pentru prieteni sau pentru un hobby sau pentru construirea ani de zile a unei case chipurile pentru al`mic si se intorc noaptea tarziu cand copilul e deja in pat, n-apuca sa-l mai verifice sa-l intrebe una-alta sa-l dojeneasca pentru eventualele pozne ci vine parintele sfarsit de oboseala si cu un aer de multumire ca vezi cate sacrificii face el ca parinte? dar si cu un aer de jena si vinovatie, pune o savarina sau un celular nou langa veioza aluia micu` si devine astfel sponsorul rasfatator si musafir in viata copilului.