| ValentinMihai78 a întrebat:

De ce nu mai există iubire sinceră între parteneri bazată pe respect și încredere? De ce este nevoie de gelozie și înșelarea partenerului/ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista iubire sincera! Pentru ca sunt miliarde de cupluri pe lumea asta. Problema este ca genul asta de iubire de care vorbesti tu, este extrem de rara. iubirea inseamna practic afectiune, respect si prietenie neconditionata. Dar din pacate traim intr-o lume foarte superficiala, unde iubirea este inlocuita de inters. Fie barbatul se casatoreste cu ea pentru ca este frumoasa, fie femeia se casatoreste cu el pentru ca este bogat si are un status social, interesu' poarta fesu. Sexul se consuma cel mai repede intr-o relatie, indiferent cat de frumos / frumoasa esti. Banii si statusul social iti pot aduce confort dar nu iti pot aduce inplinire sufleteasca. Cred ca din cauza asta nr de divorturi creste de la an la an in toata lumea.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Există asa ceva dar probabil nu ai avut tu parte de asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Generalizarea ta este total ireala!
Bineinteles ca exista iubire sincera intre partneri, in marea majoritatea a relatiilor normale.

Gelozia este o boala psihica care distruige toate relatiile umane si asta provine din lipsa de incredere in persoana draga, sau din dorinta de a controla si manipula partnerul.

Ai grija ce-ti alegi, ca de acolo porneste totul!

| Frank51 a răspuns:

Pentru că suntem niște ființe foarte dramatice și plictisite de viață.

| johnnny123 a răspuns:

1. Ai analizat tu toate relațiile din lume și ai descoperit că nu mai există iubire sinceră și respect? Sau mai degrabă proiectezi experiențele personale asupra tuturor?

2. Numește-mi o perioadă din istoria civilizației când nu existau gelozia și adulterul.

| blackann a răspuns:

Din cauza ca traim in 2023.

| haileewatson a răspuns:

Ba da, exista.

| CleanHeart a răspuns:

Pentru că în ziua de azi sunt variante, se grăbesc, nu se cunosc și rezultatul când te grăbești e acesta

| chuckmanson a răspuns:

Tu crezi că gelozia și înșelatul n-au fost mereu?

| adryang78 a răspuns:

De unde ai tras concluzia că nu mai există? Dacă tu ai avut parte de o astfel de experiență personală nu înseamnă că este la fel în toate cazurile. E complet greșit să generalizezi o problemă sau un concept.
Gelozia, în primul rând, este o boală. Când iubești, este imposibil să nu resimți gelozie într-o măsură mai mare sau mai mică. Important este cum și dacă reușești s-o stăpânești tu pe ea, nu ea pe tine.
Înșelarea partenerului vine, de cele mai multe ori, din cauză că relația nu este bazată pe dragoste, pe sentimente solide. Foarte mulți fac greșeala de a confunda atracția fizică cu sentimente mai profunde, iar după ce trece perioada "de foc", atracția scade iar relația nu se mai bazează decât pe obișnuință și o oarecare rutină.

| Sistemulxxl a răspuns:

Ptr ca traiti,, modern,, in curvie. D-aia.

Răspuns utilizator avertizat