| anonim_4396 a întrebat:

De ce pe persoanele pe care le cheama Ioan nu ii striga/nu le zice nimeni Ioan si se merge mereu pe diminutiv (Ionuț) sau pe porecle?
Aici ma refer la prieteni,iubite, colegi de munca, familie etc... nu ma refer la cum te striga profesorii sau daca esti politist sau primar si te prezinti intr-un cadru institutional.

15 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Off topic, mie personal îmi place mai mult Ioan. Nu suport numele Ionuț, ma zgârie pe creier.

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Asta este si idea, Ionut la un baiat de peste 20 care mai are si 1.85 nu suna bine.
Intrebarea este de ce persoanele nu au un pic de respect de o persoana care este intr-un fel sau altul ne avand nici o legatura cu numele lui,si mai ales ca numele nu n-il alegem noi, trebuie sa fi idiot sa desconsideri o persoana care poarta un anumit nume, poti sa desconsideri parintii care dau un anumit nume nu persoana.
Si din raspunsurile primite vad ca este pur si simplu lipsa de respect, poti sa îi dai porecle, poti sa eviti acea persoana dar este maximu salbaticiei sa razi sau

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa te uiti stramb la cineva care se prezinta asa pentru ca SURPRIZA asa se cheama.
Si nu este nici asa de greu de pronuntat.
Oricum cine se cheama asa o sa isi dea seama imediat cine sunt oile si idiotii si o sa aiba un mare ajantaj parerea mea.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Idk. Unora le place sa li se zică Ionuț și asociază Ioan cu un nume de țăran. Mie mi se pare exact invers

| RobertMoon a răspuns:

Pentru că e un nume urâțel.

| Eireann a răspuns:

Era un nume foarte comun. Ai 3 prietenii cu numele asta, trebuie sa ii diferentiezi intre ei in vorbirea curenta de aia e ionel, Ionut si nelu. In plus se obisnuia sa primeasca copiii nume tatalui, el e Ioan si copilului ii spui pe diminutiv. E un diftong si un hiat in acel cuvant ce il face un pic greu de pronuntat.

| Dalmore a răspuns:

Nu stiu, suna la fel de rau ambele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da voi care aveti prieteni cu numele asta cum îi chemati? ca sunt curios.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

*Îi*
 din a se foloseste doar in interiorul cuvantului.
Si raspunsul. Pentru ca Ion/Ioan/Dumitru suna prea invechit si batranesc.

| anonim_4396 explică (pentru MademoiselleCosmina):

Ok,nici mie nu imi place numele asta, dar de ce daca cineva se prezina cu numele asta toata lumea se uita stramb?
Asta ieste numele lui, cum ar trebui sa se prezinte?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am mai gresit cu i ul din este =)

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca nu mai suntem obisnuiti cu nume vechi.

| anonim_4396 explică (pentru MademoiselleCosmina):

As dori sa imi raspunzi sincer că eu chiar nu inteleg.
Si Alexandru, Andrei, Mihai sunt la fel de vechi si te striga lumea asa, te prezinti linistit asa.

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ti-am raspuns laughing
Asta e parerea mea, pe a altora nu o cunosc.

| Nătărău a răspuns:

De ce unele femei căsătorite se adresează soților cu numele de familie? :-))