| Killa93 a întrebat:

De fapt nu am o intrebare, mai mult e o curiozitate si chiar as avea nevoie de o opinie va rog.
Tatal meu locuieste in concubinaj de 5 ani cu o tanara de 25 de ani, eu nu m-am inteles cu ea si m-am mutat cu prietenul meu.
Curiozitatea mea e : ea a ramas insarcinata luna aceasta, din cate stiu daca tatal meu decedeaza ne revin drepturi egale, dar problema e ca, cand mama mea a divortat nu a dorit partaj ci a pus o singura conditie, tot ce ii revine ei, sa fie al meu cand fac 18 ani, dar tatal meu nu mi-a oferit nimic, nici macar un sprijin material si aici revine curiozitatea, ce pot face sa-mi obtin drepturile, pana se naste copilul?
Tin sa precizez ca nu vreau ca el/ea sa primeasca nimic din ce-mi revine mie, nici macar jumatate, cum cred ca e legal.
Va rog! Am mare nevoie de o parere, rapid.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Daca este inscris legal la notariat sau printr-o decizie de divort ca aceste drepturi sa-ti revina, nu vad sa fie o problema.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca mituiesti magistratul/a castigi sentinta dar se face prin avocat in caz ca nu ai un act unde zice ca iti vine tie tot dupa ce moare el.

| pisoias a răspuns:

Daca ai resurse materiale consulta un avocat. Eventuala „mostenire" se va imparti la trei in cazul in care tatal tau ar trece in lumea celor drepti.Asta numai in cazul in care nu exista un act intocmit la tribunal in care sa fie specificat ceea ce-i spus tu, si anume ca mama ta a renuntat la ceea ce i se cuvenea in favoarea ta.

| nico097 a răspuns:

Pai intereseaza-te sau citeste actul de divort acolo trebuie sa scrie, altfel ai de umblat pentru drepturile tale si te costa ceva.Bafta.