| Killa93 a întrebat:

De fapt nu am o intrebare, mai mult e o curiozitate si chiar as avea nevoie de o opinie va rog.
Tatal meu locuieste in concubinaj de 5 ani cu o tanara de 25 de ani, eu nu m-am inteles cu ea si m-am mutat cu prietenul meu.
Curiozitatea mea e : ea a ramas insarcinata luna aceasta,din cate stiu daca tatal meu decedeaza ne revin drepturi egale, dar problema e ca, cand mama mea a divortat nu a dorit partaj ci a pus o singura conditie, tot ce ii revine ei, sa fie al meu cand fac 18 ani, dar tatal meu nu mi-a oferit nimic, nici macar un sprijin material si aici revine curiozitatea, ce pot face sa-mi optin drepturile, pana se naste copilul?
Tin sa precizez ca nu vreau ca el/ea sa primeasca nimic din ce-mi revine mie, nici macar jumatate, cum cred ca e legal.
Va rog! Am mare nevoie de o parere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect: intelegerea de la divortul parintilor a fost consemnata intr-un inscris (de preferinta act autentic) sau a fost doar verbala?
La mostenire vin toti copii recunoscuti, in cote egale, indiferent ca sunt din casatorie sau din afara casatoriei.

| BiuL a răspuns:

Nu am inteles exact ce intrebi dar uite cum sta treaba : ei daca nu sunt casatoriti in mod legal NU ii revine nimic. Nu conteaza ca e concubina. Eventual daca face taik tau testament poate sa ii lase o parte, dar tu ca succesor ai dreptul la o anumita cota legala, si daca in testament ii lasa tipei mai mult, se reduce automat prin legel astfel incat tie sa nu iti fie afectata cota legala. Fiul, legea nu distinge intre copiii nascuti din casatorie sau din afara casatoriei, asa ca daca tatal tau apare pe certificatul de nastere al copilului respectiv, el va primi cat primesti si tu... pana la urma asa e drept si corect, e tot copilul tatalui sau, in egala masura cat esti si tu fiica sa. Daca mama ta a divortat, nu mai mosteneste nimic. Conditia aia daca nu apare in niciun contract, nu e scris undeva, din pacate nu cred ca se va tine cont de ea, tatal tau poate sa spuna ca nu a fost niciodata vorba de asa ceva si fara un inscris cam greu se dovedeste.

| Danzell a răspuns:

Ok din cate stiu eu orice bun care nu a fost obtinut in timpul casatoriei nu se partajeaza. la mostenire el revine primului urmas.

de exemplu casa: tatal si mama divorteaza. casa este un bun comun partajabil. dupa se recasatoreste tatal, noua sotie nu poate mosteni casa. cel putin nu din partea ta.

cand ai tai s-au despartit, bunurile se impart 50/50 (sau cum s-au hotarat)
tu practic ai 50%. cealalalt 50% revine tatalui tau si noii sotii.

cam asa vine treaba.
oricum daca maica-ta a facut act ca cedeaza cei 50% ai ei ca tu sa ii mostenesti e ok.
dar daca a facut la mica intelegere chestia asta si nu e nimic pe hartie... e cam naspa.

| Anticarul a răspuns:

Nu cred ca detii jumatatea mamei tale decat daca a fost pus negru pe alb. Daca nu exista o foaie, declaratie, orice care sa ateste ca mama ta la perioada aceea nu avut pretentii materiale, doar o conditie, ca atunci cand tu devii majora sa devii detinatoarea legala la jumatate ei din bunurile care i se cuvin din urma divortului. DAR tot odata ai mentionat ca la divort nu a dorit partaj (adica tatal tau ramane proprietar pe toate bunurile si proprietatile rezultate din urma casniciei.) Altfel nu esti decat un mostenitor normal la tot ce are el asa cum va fi si viitorul mostenitor sau mostenitori. Se va impartii totul la numarul de mostenitori legali in drepturi. Alte intrebari?