| anonimasauanonimul a întrebat:

Deci... aveam o cea mai buna prietena pe nume Cristina cu care ma intelegeam foarte bine si ne spuneam chiar totul pana intr-o zi cand ne-am imbatat iar eu m-am sarutat cu iubitul ei Marian cand ea nu era acolo. A aflat de la cineva pentru ca eu nu apucasem inca sa vorbesc cu ea si s-a suparat atat de tare incat nu a mai vorbit cu mine. Eu am ramas prietena la fel de buna cu Marian pentru ca a fost si vina mea cand am facut asta. Am suferit mult de tot mai ales ca, Cristina a inceput sa ma barfeasca pe la fiecare colt de strada si sa inventeze povesti cum ca, cand s-a culcat cu fratele meu eu eram foarte geloasa. Acum cateva saptamani, a inceput sa vorbeasca cu un baiat pe nume Matei. Cand s-au intalnit i-a spus ca nu e genul ei, ca nu il mai vrea. Eu nu stiam, dar am aflat dupa aceea. Am fost la bar cu ea, el si inca cativa prieteni, iar seara, dupa ce am ajuns acasa, Matei mi-a scris si am inceput sa vorbim. Ne intelegem foarte bine. Cristina a aflat de chestia asta si i-a spus unei fete ceva in gen "Sa vezi ce-i fac eu ei. Matei e al meu. Mortii ei de javra". Fata i-a spus ca a zis ca nu-l mai vrea si ca acum de ce reactioneaza asa? + ca am vorbit si cu Matei despre asta si mi-a spus ca e suparat pe ea din nu stiu ce si ca oricum niciodata nu i-a pasat de el. [...] am cautat in conversatia mea si a Cristinei de cand eram bff si am gasit poze nud cu ea. Credeti ca ar trebui sa le trimit mai departe daca imi face inca ceva nasol? M-am cam saturat de toate chestiile pe care mi le face din razbunare si de data asta vreau sa o ard unde o doare mai tare. Sunt constienta ca parintii ei ar certa-o foarte tare, poate ca ar bate-o, dar daca o iau cu vorba buna nu inceteaza. Nu stiu exact ce sa fac. Ajutati-ma va rog. Astept si sfatul vostru. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine in situatia data nici tu nu ai procedat corect. Daca intr-adevar sunteti prietene bune, ne trebuia sa te saruti cu prietenul ei. Evident ca ati ranit-o foarte mult astfel pentru ca 2 persoane apropiate au tradat-o.Bine,sa zicem ca era sub influenta alcoolului si nu erai constienta, dar faptul ca ai inceput sa vorbesti cu un alt prieten de al ei a facut-o sa creada ca tu vrei sa te razbuni pe ea sau ca faci intentionat aceste lucruri.Prietenii adevari nu ar face niciodata ceva ce l-ar putea rani pe celalalt, deci evident ca e suparata. Faptul ca procedeaza astfel cu tine nu e frumos, dar ea vrea sa se razbune pentru ca te considera pe tine cauza problemelor ei si crede ca daca iti va intoarce tot raul inapoi isi va potoli mania, ceea ce evident nu se va intimpla.Razbunarea nu e o solutie in nici-o situatie. Poti incerca sa faci tu primul pas, sa iti ceri scuze de la ea, si daca intr-adevar sunteti prietene, atunci si ea o va face, poate nu odata cu tine dar cel putin mai tarziu.In caz contrar daca va continua sa te barfeasca si sa se razbune, ar fi bine sa o avertizezi ca daca mai continua sa o faca, atunci vei fi nevoita si tu sa o faci si spune-i ce compromate ai pe ea, dar nu actiona direct pana nu incerci sa rezolvi problema pasnic.Toate prieteniile au momentele lor de stagnare sau de cearta, dar important e sa treaca peste.Prieteniile false se destrama, dar cele adevarate trec peste si devin mai puternice. Daca prietenia s-a terminat inseamna ca ea nici nu a existat cu adevarat.

| anonimasauanonimul explică (pentru qwertpro):

Am incercat sa-mi cer scuze de mii de ori dar fara rezultat.

| qwertpro a răspuns (pentru anonimasauanonimul):

Ei bine in acest caz tot ce poti sa faci e sa o previi ca daca nu inceteaza, vei fi nevoita sa te aperi, si sa accepti ca prietenia s-a terminat.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca merita fa.i damblaua dar & tu tiai meritato pentru ca ai comiso cu partenerul ei in trecut

| whatevernvm a răspuns:

Ce drame de doi bani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă chiar te distrează, trimite pozele la toți. S-ar putea să te cheme și la poliție după asta.

| anonimg a răspuns:

Poți fi chemată în instanță (de către părinții ei) nu doar dacă vei publuca pozele nud, ci și pentru șantaj. Deci dacă nu știi în ce te bagi, mai bine este să nu te bagi. Într-o clipă îți poți schimba cursul vieții. Alegerea este a ta.
De fapt tu ești de vină în toate cazurile. Chiar dacă statul nu condamnă astfel de lucruri, totuși noi ca oameni morali nu avem voie să despărțim prieteniile. Tu nu trebuia să te atingi și nici să flirtezi cu prietenul ei. Apoi ai făcut-o și cu cel de-al doilea prieten al ei. Repet: statul român nu condamnă astfel de lucruri; dar Dumnezeu da. De aceea să fi sigură că vei suporta consecințele faptelor tale, pentru că Dumnezeu spune: "Cum ai făcut, așa ți se va face". Vei trece și tu prin ce a trecut prietena ta.
Și chiar dacă lucrul de care ne-ai vorbit este doar o poveste, tot vei suporta consecințele. Pentru că nu ai specificat de la început că este poveste și nu caz real, el este realitate pentru noi ceilalți.
Soluția este să te oprești din toată povestea asta -reala sau imaginară- și îți ceri iertare de la toți oamenii care au fost afectați de ea: dacă este reală îți ceri iertare de la prietena ta dar și de la Dumnezeu. Dacă este imaginară, de la noi care am citit-o și de la Dumnezeu. Chiar dacă nu îți vor scrie mulți, cei mai mulți au citit-o. Și sigur că după ce ți-am scris eu, și mai puțini îți vor scrie.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonimg):

Fetei ii e teama ca o bate sau ca ii face ceva nasol. E normal sa faca ceva sa se apere, da-le incolo de legi in situatia asta, nu ii face aia plangere.

| anonimg a răspuns (pentru Bondarel99):

Va scăpa de teamă dacă își va recunoaște faptele și își va cere iertare de la fata aceea. Dacă va primi o palmă sau orice altceva, să o primească cu demnitate; să își spună în inima ei că merită mai mult de atât.
Dacă vinovatul va striga către Dumnezeu, nu va fi lipsit de ajutor. Dar va face ea lucrul acesta? Va striga ea către Dumnezeu, sau va persista în susținerea greșelilor ei căutând scuze?
Cât timp caută să se apere prin șantaj, Dumnezeu nu o va ajuta și o va da în mâinile ei. Dar dacă își va recunoaște vinovăția, dacă va cere ajutorul lui Dumnezeu, Dumnezeu nu o va da în mâinile ei. El o va pedepsi trecând-o mai târziu (chiar dacă va trece mulți ani și ea va uita) prin aceleași suferințe ca și ale prietenei ei; dar nu o va da în mâinile ei.
Chiar și dacă Îl vom da pe Dumnezeu la o parte, acceptarea consecințelor faptelor noastre este o demnitate. A fugi de consecințe este iresponsabilitate, este slăbiciune, lașitate. Nu mai vorbesc de șantaj.
Totuși, Dumnezeu ne va putea scoate din orice situație, oricât de nenorocită ar fi aceasta dacă vom striga către El.

| sofisis a răspuns (pentru anonimg):

Ba statul condamna de vreo 2 luni incoace astfel de lucruri. Santajul si publicarea pozelor nud fara acordul persoanei in cauza sunt pedepsite legal.

| anonimg a răspuns (pentru sofisis):

Mă refer la furtul iubiților, al prietenilor. happy

| Emma30555 a răspuns:

De ce îți plac băieții pe care ii cunoaște ea,? De ce nu încerci sa cunoști tu un băiat care sa nu fi fost înainte pe la ea? Ție ți ar plăcea ca ea sa procedeze asa cu actualii sau foștii tai iubiți? Cât despre poze nu o șantaja, e ilegal și dacă o ameninți cu ele ar putea sa te reclame la politie. Plus ca ar fi un gest foarte urat. Cel mai bine îndepărtează te de ea și cercul ei de prieteni și fa ți propria viata. Încearcă sa ai principii și onoare vei avea de numai de câștigat asa

| ywar a răspuns:

Daca e vreo prospatura, trimite-mi si mie pozele. Da link sa se bucure si ochiul nostru.

| AliGab a răspuns:

Eu as spune sa nu o bagi in seama, ignor-o pur si simplu. Crezi ca amenintarile sau postarea de poze nud te ajuta la ceva? Iti spun sigur ca nu, poate din contra, te va inculpa si pe tine de santaj, ceea ce in anumite conditii ale legii se pedepseste cu inchisoarea

| lilith16 a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti ca tu ai început razboiul asta. Dacă ea vorbeşte chestii de tine, te-ai gandit ca poate de asta te cauta baietii? nu stiu, e ciudat ca daca ea refuza pe unul incepi tu sa vorbesti cu el. eu zic sa rupi orice legătură cu ea, orice prieten comun si ignori totul. Cat despre nuduri nu stiu ce sa zic, ca tu esti aia care a fost naspa de la început. Nu folosi chestia ca erai beata ca scuza ca daca erai in locul ei faceai la fel. Doar rupe orice legătură cu ea.

| MPersephone a răspuns:

Tu ii furi iubitii si tot tu vrei sa trimiti pozele goale cu ea? Esti disperata dupa atentie si vei ramane singura pe viata daca nu iti schimbi atitudinea.

| Daniel323 a răspuns:

Din tot ce ai povestit esti un fel de Javra periculoasa.

| Depoka a răspuns:

Eu nu as acționa in acest fel. Da, acel sarut a durut-o si probabil si faptul ca ai si rămas prietena cu fostul ei. Gen, fostul si prietena mea. Suna ciudat nu? După a aparut acest Matei și iar ai fost implicată... Iar cu pozele nud... stii cum se zice, ca razbunarea earma prostului. Cum am spus mai sus, nu as actiona pentru ca se va afla ca tu ai fost, ea va cădea victima, iar tu trasă la raspundere. Ce câștigi daca arăți niște poze cu un corp nud? La mare când purtați costume minuscule cum e? Cel mai ok sa discutați si sa ajungeți la un consens!

| RebecaManea a răspuns:

Fa da ru te uiti numai dupa baietii cu care vorbeste prietena ta? Ce fel de prietena esti vai de capu tau mai bine omoara te

| RobY55 a răspuns:

Amenint.o doar cu acele poze nud, nu le posta ca asa vei incepe un scandal destul de mare