| IoanaXxxxx a întrebat:

Deeci,in familia mea exista prea multa presiune pentru un copil de 13 ani jumate ca mine.
Pe scurt : tata o inseala pe mama cu o femeie care are bani, mama stie,tata stie ca mama stie dar nu vrea sa dea divort ca sa o chinuie in continuare ( o trateaza ca pe o servitoare ) iar mama nu ii poate spune "Vreau sa divortam" pentru ca ar bate-o si chiar sa o omoare. Femeia aia,amanta il cheama pe tata la el sa se mute, dar mama nu stie de ce nu se duce.Ea vrea sa o lase si pe ea in pace. Tata e mai toata ziua plecat, iar cand vine acasa se poarte cu mine si cele 2 surori ale mele( una de clasa a 3 a si una de 5 luni ) ca si cum nimic nu s-ar intampla ( sora mea nu stie despre asta,doar eu si tata nu stie ca stiu ). Eu vreau sa plece la naiba o data, nu mai suport. I-a zis mamei aseara ca ne omoara pe toate ( nu stiu din ce motiv ). Mama nu vrea sa faca nimic, sta si rabda.Stiu ca nu e problema mea, dar nu mai suport.

35 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu nu inteleg care e problema daca toti stiti despre ce e vorbalaughing adica maicata stie despre ce e vorba si sta cu el?
Pai tu nu ai nici u ovina, maicata e singura vinovata.
Asociatia copilului te poate ajuta.

| znstr a răspuns:

Sunt de acord cu "ddooddoo30", parca ar fi dintr-un film ce spui tu aici si intr-adevar, e prea multa presiune pentru niste copii (mai ales ca zici ca nu esti singura, mai ai o sora de clasa a 3a care ar putea constientiza totul). Pentru linistea ta, mergi la cabinetul de psihologie de la scoala si vorbeste acolo cu psoiholoaga - consilierea este gratuita si pentru toti copiii, te-ar putea ajuta cu un sfat, o vorba buna, sa te mai linistesti. In al 2-lea rand, cand tatal tau vine fericit acasa, ia-l tu de o parte si spune-i ca ai aflat ca el se vede cu alta femeie, ca asta este treaba lui, e viata lui, dar nu vrei sa mai ai probleme in casa. Nu vrei sa ai parte de amenintari, griji, mai ales ca nu esti singurul copil din casa iar el ca adult ar trebui sa inteleaga. Spune-i mamei tale sa faca ceva in privinta asta, daca tatal tau o ameninta sau va ameninta pe toate ca va omoara, singura solutie ar fi sa mergi la politie/protectia copilului. Pa pa!

| IoanaXxxxx explică (pentru znstr):

Tata nu e normal.Nu e un tata obisnuit cu care poti vorbi ce imi spui tu.A mai avut pase proaste din astea, cand statea toata ziua in camera lui. Daca as indrazni ceva din ce mi-ai zis, cred ca mi-ar da una de m-ar pune jos.

| znstr a răspuns (pentru IoanaXxxxx):

Atunci ignora ce am spus despre discutatul calm cu el si pune-o pe mama ta sa sune la protectia copilului, ori suni chiar tu, fie ii spui sa isi rezolve problemele cu tatal tau: ori sunteti o familie normala/unita, ori tatal tau are "verde" de acasa, sa plece la amanta.

| IoanaXxxxx explică (pentru znstr):

Mi-ar placea sa fie asa usorstraight face.

| znstr a răspuns (pentru IoanaXxxxx):

Chiar nu stiu ce a face in locul tau, probabil as gasi o persoana careia sa ma descarc, sa ii spun problemele mele si sa astept ca ele se vor rezolva.

Răspuns utilizator avertizat
| Medema a răspuns:

112,protectia copilului, judecata, adulter si pa pa tati o sa iti fac vizite la puscariewinking

| IoanaXxxxx explică (pentru Medema):

As vrea eu.

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaXxxxx explică (pentru ddooddoo30):

Si mie imi pare.

| Medema a răspuns (pentru IoanaXxxxx):

Pai esti sigura de asta? Poate mama ta vrea ca tu sa crezi asta, de obicei cand ne spune cineva ceva noi credem orbeste, mai ales cand aceea persoana pare ca face cum ni sa zis!

| William a răspuns (pentru Medema):

straight face pe bune acu daca tu ai fi in locul ei si pana la urma ai reusi sa scapi si tatal tau ar intra la puscarie ai merge sa il vizitezi?

| Medema a răspuns (pentru William):

La cum il descrie ea... nu

| emilitalia a răspuns:

Draga Ioana situatia te cere sfatul si ajutorul unui psiholog asa ca am cautat pentru tine si am gasit ceva http://www.psihologu.ro/cabinet-online/ scrie acolo tot ceea ce ai scris aici si sper din tot sufletul ca vei primi ajutor. Pacat ca asemenea oameni traiesc printre noi si mai au si titulatura de parinti. Succes.

| Unniique a răspuns:

Doamne! Chiar m-a impresionat povestea ta. CHiar nu ştiu ce e de făcut. Încearcă să îl " înbunezi " pe tatăl tău, poartă-te mai frumos cu el, poate se întâmplă ceva. Şi încearcă să aflii de ce este. aşa. Chiar nu ştiu ce să faci, eu una am o situaţie familiara bună.sad

| IoanaXxxxx explică (pentru Unniique):

Ma port frumos cu el. Si stiu de ce se poarta asa, pentru ca O ARE PE AMANTA AIA si acum isi bate joc.

| Unniique a răspuns (pentru IoanaXxxxx):

Adică din cauza amantei e aşa de rău? Poate îl manipulează.thinking

| IoanaXxxxx explică (pentru Unniique):

Femeia aia e rea, si cand o supara tata ea se poart aurat si el e nervos. Oricum, o vrea doar pentru banistraight face

| Unniique a răspuns:

Protecţia copilului. Poţi căuta pe google numărul, ikar dacă ai un telefon sună. O persoană îţi va prelua apelul şi va fi dispusă să te asculte oricând suni. Ar trebui să spui cuiva. şi sinecr chiar îmi pare foarte, foarte, foarte răăăăuu pentru tine!

| IoanaXxxxx explică (pentru Unniique):

Dar na..totusi..nu mi-a facut mie inca nimic.

| Unniique a răspuns (pentru IoanaXxxxx):

Nu neapărat. E ca un fel de psiholog, îi povesteşti acelei persoane tot şi îţi dă sfaturi, etc. O să te ajute să treci peste asta.;(

| Unniique a răspuns (pentru Unniique):

Telefonul copilului*. Protecţia copilului e dacă te bate, îţi face ceva, etc.

| IoanaXxxxx explică (pentru Unniique):

Dar eu trec.Mama are nevoie de ajutor.

| Melancolică a răspuns:

Să înţeleg că dintr-o dată femeile nu mai sunt independente?
Mama ta n-ar trebui să înghită prostiile tatălui tău. Şi scuză-mă că îţi spun dar tatăl tău nu e întreg la minte dacă crede că poate avea două femei şi dacă una din ele îl părăseşte trebuie să le omoare cu bătaiahappy. Cel mai bine este ca tu să-ţi vezi de şcoală şi să nu mai pui la suflet ameninţările tatălui tău, îţi faci rău singură!
Baftă!

| Xoniaa a răspuns:

Buna, imi pare rau pentru ceea ce se intampla in familia ta dar nu mai trebuie sa o chinuie asa pe mama ta mergeti la politie si povestiti tot poate pot rezolva ceva sad. Bafta sad :*

| DenisaŞtefaniia a răspuns:

Ăh, este o întrebare? :s

| IoanaXxxxx explică (pentru DenisaŞtefaniia):

Nu am cui sa ii spun.Nu am voie sa ma descarc?

| SunGoesDown a răspuns:

Suna la politie, ce dracu'?
vrei sa ai traume toata viata? gandeste-te ca TE poate si viola, si nu cred ca vrei asta. Crede-ma si eu is fata, si tata se poarta urat si cu mine, dar nu ii arat ca sufar, si se cearta cu mama, dar nu chiar in halul asta. SUNA LA POLITIE, FATA MEA!

| IoanaXxxxx explică (pentru SunGoesDown):

Nu cred ca ajunge la violstraight face. Nu pot sa sun, mama nu vrea.

| SunGoesDown a răspuns (pentru IoanaXxxxx):

Aici conteaza si parerea ta. Daca ea s-a obisnuit nu inseamna ca trebuie si tu sa o faci. Daca poate schimba cu ceva situatia, zi-i ca trauma asta poate sa aiba efecte si la maturitate, cand o sa trebuiasca sa te mariti si nu o s-o faci chiar daca il iubesti pe tip, din cauza sa nu ajunga si asta la fel ca tatal tau. Ai grija, nu e de jucat cu asta.

| IoanaXxxxx explică (pentru SunGoesDown):

Mi-e frica.

| SunGoesDown a răspuns (pentru IoanaXxxxx):

Eu iti zic parerea me. crede-ma, tata e alcoolic, si cand e bun cu mine, si cand tipa si urla la toti, chiar si la pereti. crede-ma, incearca sa ii zici mamei tale de chestia asta cu trauma de a-ti gasi sot in viitor, si daca tot nu intelege, fa-o pentru tine, ca sa nu suferi si tu, si sa o vezi si pe mama ta suferind.

| MiruuuDeea a răspuns:

Doamne Fereste! Cata inconstienta pe acest om, Ioana aceasta problema trebuie rezolvata, Nu mi se pare corect sa o ameninte pe mama ta cu moartea :O, Mergi la politie, tu de buna voie! Bafta multa sad