| JoshuaNNN a întrebat:

ma aflu intre o situatie disperata si am decis sa apelez la voi.Ei bine, in mare este vorba despre relatia parintilor mei care sunt pe punctul de a se desparti.
Adica, mama de cateva luni cunoaste pe cineva si s-a decis sa imi spuna si mie acest lucru acum cateva zile.Am fost suprins evident si n-am stiut cum sa reactionez... oricum, la insistentele mamei si ale noului ei iubit m-am intalnit cu acesta, lasandu-mi o impresie destul de buna(mi-a oferit un cadou destul de costisitor, evident).
Bun, acum parintii mei sunt impreuna de vreo 10 ani dar de o luna intre ei nimic numai merge (stiti si de ce). Tata nu stie nimic de noul iubit al mamei iar eu nu am spus nimic pentru ca mama a dorit sa rezolve ea aceasta situatie.
Chiar si asa, tata a inceput sa aiba anumite banuieli, avand mai multe discutii cu mine in secret.Tot ce am inteles din acele discutii e ca tatal meu e constient de faptul ca o sa o piarda pe mama.
Inainte de aparitia "celuilalt barbat" tata se purta foarte urat atat cu mine cat si cu mama, ne injura, ne ameninta ca ne da afara din casa, etc(nu tot timpul)...Singurul lucru pentru care mama a ramas cu el atatia ani este din cauza mea(nu-mi place lucrul asta, dar na.) si acum la o discutie cu ea am hotarat aman2 ca sunt destul de matur incat sa am grija de mine si singur.
Tatal meu a inceput acum sa se schimbe (intr-un mod bun) insa e cam tarziu, se vede pe fata lui ca sufera enorm de mult si regreta ce a facut.
Peste o saptamana asa, mama mi-a promis ca o sa-i spuna ca are pe altcineva si ca o sa se mute la el, daca nu am zis ca ii voi spune chiar eu, pentru ca nu suport situatia asta.(Practic mama are un amant)
Eu acum nu stiu ce sa fac...sunt disperat si ma gandesc intr-una la cum o sa reactioneze tata cand o sa plece mama si o sa ramana singur.Totusi, o inteleg si pe mama ca a gasit fericirea si nu pot sa o pun sa ramana cu tata impotriva vointei ei (de fapt pot, dar nu vreau sa ma implic...).
In plus, am de ales cu cine vreau sa raman, nici lucrul asta nu-l stiu...o sa-mi fie greu cu tata dar cand ma gandesc la cum o sa fie dupa divort... pff.
Acum intrebarea: ce ar trebui sa fac? sunt cu moralul la pamant, incerc sa nu fiu afectat asa tare si sa imi vad de scoala(sunt un elev bun) insa nu pot.
Ps: Le multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca tot acest mini-roman.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

O singura chestie e suspecta in tot ce ai scris, ceva ce ai trecut intre paranteze: "de fapt pot, dar nu vreau sa ma implic".

| JoshuaNNN explică (pentru sabin89):

Nu inteleg la ce te referi... poate nu m-am exprimat bine, nu stiu, dar ce am vrut sa spun e ca nu doresc sa ma implic in relatia parintilor mei pentru ca as putea sa ma rog de mama sa ramana cu tata si asa mai departe insa daca mama va ramane, asta se va datora din cauza mea iar ea va fi suparata/trista.
Mi-a spus ca nu mai este fericita cu tata si nu cred ca sunt eu in masura sa ii decid ei viata.

| sabin89 a răspuns:

Bun, sa trecem peste asta (am crezut ca ai cumva posibilitatea sa ii tii impreuna, impotriva vointei ei). Ce pot sa iti zic. Fii gata sa infrunti problemele, oricare ar fi ele. In viata nu e numai vreme buna, mai sunt si furtuni. Iti dai seama ca nu e o exceptie ceea ce se intampla in familie la tine. Un mare procent din familiile intregii lumi se confrunta cu situatii asemanatoare. S-a intors lumea cu dosul in sus. De aceea zic, fii pregatit sa te confrunti cu viata, asa cum e ea. Cei tari reusesc. Gandeste-te ca unul are un accident de masina si ramane invalid pe toata viata, poate chiar imobilizat la pat. Tu esti intreg, ai viata in fata, esti capabil sa inveti...un om folositor al societatii de maine.

| JoshuaNNN explică (pentru sabin89):

Multumesc foarte mult pentru sfat, mi-a fost de folos!

| MMihai a răspuns:

Așa este în viață, căsniciile nu durează o veșnicie.
Dar asta nu este problema ta, ci a lor!
Tu ai problemele tale și să îți vezi de ele!

Ai mei, din păcate, nu au divorțat, dar maică-mea, care toată viața ei nu a fost decât o parazită și o nemernică, mi-a făcut și mie și tatei un iad din viață.
Gunoiul asta de femeie, mi-a băgat tatăl în pământ înainte de vreme iar mie mi-a distrus toată viața.

| MMihai a răspuns:

„ Singurul lucru pentru care mama a ramas cu el atatia ani este din cauza mea(nu-mi place lucrul asta, dar na.) si acum la o discutie cu ea am hotarat aman2 ca sunt destul de matur incat sa am grija de mine si singur."=
=astea sunt minciuni nerușinate.
Dacă găsea un bărbat, care să îi convină în urmă cu 7 ani, atunci pleca după ăla.
Însă Acum, a găsit un fraier, care să o vrea.

Tu ai nevoie de banii lor, ca să îți termini generala, liceul și să faci o facultate!

Cred că amândoi, părinții tăi, au „ bube în cap și păr pe limbă", și că unul nu este mai breaz, ca altul.

Normal nu este să te bagi între ei, că nu rezolvi nimic.

Trebuie să nu te intereseze și nici să nu te afecteze ce fac ei.

Este mai greu, că ești mic, dar nu este imposibil.

Mă-ta nu îi va spune nimic tatălui tău, mai mult timp, nu doar o săptămână, că va vrea să își cunoască mai bine amantul.

Una este să te vezi cu unul, din când, în când și alta este să stai permanent cu ăla.

Este o foarte mare diferență.

„ sunt cu moralul la pamant, incerc sa nu fiu afectat asa tare si sa imi vad de scoala(sunt un elev bun) insa nu pot. " == trebuie să poți ( și să te doară, în afara curului, de cea ce fac ei doi.)

| JoshuaNNN explică (pentru MMihai):

Daca ea nu ii va spune, atunci o voi face eu pentru ca nici mie nu mi-ar conveni sa fiu inselat fara sa stiu.
O sa incerc sa raman puternic, multumesc foarte mult pentru incurajari!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te supere ce iti zic dar asta e, exista multe femei istete care nu-si gasesc alinarea linga sot asa ca apeleaza la un amant dar cu subtilitate in asa fel incat sa nu stie nimeni de relatia extraconjugala, a ta mama nu trebuia sa faca asa ceva, fi sigur ca acel cadou primit este din bani ei deoarece pe ala nu-l doare in cot de tine, o sa-ti dai singur seama cand o sa vezi pe mama ta suparata, acel tip nu vrea decat o relatie pasagera. Ca sa gasesti un ajutor si sa nu mai vezi critici care te ustura te rog sa apelezi la TelefonulCopilului care se afla si pe acest site, capul sus!

| JoshuaNNN explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic de "TelefonulCopilului", nu am mai apelat acolo si nu stiu despre ce e vorba.
Multumesc mult pentru raspuns! happy
Ps: stai linistit, nu m-am suparat!

| 4ndr33y a răspuns:

Asta e problema de psihologie, imi pare rau pentru situatia ta. Nimeni de aici nu iti poate da un raspuns concret.
Din punctul meu de vedere, mama ta a facut o mare greseala ca te-a implicat in relatia ei clandestina. Daca se vedea cu altcineva trebuia sa tina pentru ea pana cand eventual divorta de tatal dau, asa a pus mare tensiune pe tine.

| JoshuaNNN explică (pentru 4ndr33y):

Stiu acest lucru, dar am nevoie de niste sfaturi si lucrurile astea nu le poti vorbi cu oricine pentru ca se afla, si apoi o sa fie un dezastru.
Oricum, iti multumesc mult de tot pentru raspuns, ma ajuta enorm!

| vanny2000 a răspuns:

Poate ca e un lucru bun..mai ales daca tatal tau s-a purtat urat cu tine si mama ta. Sunt sigura ca un nou inceput iti va prinde bine atat tie cat si mamei tale. Chiar daca iti este greu, nu te lasa invins..pentru ca deseori trebuie facute schimbari in viata care iti pot aduce fericire. Sper sa treci cat mai repede peste! happy

| NicolasG a răspuns:

Ar fi interesant(daca vrei) sa ne spui si ce varsta ai, daca parintii sunt de 10 ani ampreuna presupun ca nu sunt ambii parintii tai

| Anonim00001 a răspuns:

Ramai cu cine crezi tu. Mama ta are pe cineva care o iubeste.Iar tatal tau va ramane singur. pe de o parte isi merita soarta, ca s-a purtat urat, dar daca isi cere scuze si n-o sa o mai faca poti sa ramai cu el.