| marius_6113 a întrebat:

Din greseala s-a intamplat ca iubita mea sa ramana insarcinata. o iubesc mult si eu vreau sa pastram copilul dar ea nu vrea.nu stiu ce sa fac si cum sa o conving sa il pastreze.nu vrea sa ma inteleaga ca nu e bine ce vrea sa faca.va rog daca imi puteti da un sfat.multumesc mult.

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Chrissi ţi-a zis în mare parte tot ce era de zis.
Pur şi simplu dacă ea nu vrea, nu ai ce să faci. E firesc ca un copil să vină din dorinţa ambilor părinţi că de nu, iese MEREU prost. (nu copilul iese prost ci situaţia în sine pe termen lung)

| Zenithf a răspuns:

Este copilul vostru si nepotul parintilor vostri. Poate te va ajuta sa o convingi sa nu faca asta daca urmariti impreuna filmul "Strigatul mut" realizat de dl.dr.Bernard Nathanson: http://www.avort.ro/strigatul-mut.php
Sunt multe de spus in legatura cu asta, poti intra pe site-ul pe care este postat si acest film, sau pe site-ul pro-vita: http://www.provitabucuresti.ro/
Sunteti credinciosi? Daca da, atunci vorbiti cu un preot, ce zice biserica despre avort? http://www.sfaturiortodoxe.ro/_avort.htm
Sigur, puteti (ca si mine) sa fiti de alta confesiune, dar avortul este vazut la fel in orice biserica.
O mare influenta o va avea asupra voastra insa parerea parintilor vostri, nu stiu ce sa zic daca ei nu vor fi de acord ca voi sa aveti un copil la... apropo, ce varsta aveti?
Sa ma tii la curent cu evolutia situatiei.
Domnul fie cu voi.

| PetreConstanta a răspuns:

Draga Mariu du-te cu ea la o manastire si spune-i sa se spovedeasca iar Dumnezeu v-a orandui totul este cel mai mare pacat sa ucizi un suflet nevinovat asa sa-i spui du-o sa se spovedeasca si alege un om batran sa nu-i fie rusine sa vorbeasca Sa va ajute Dumnezeu si ei sa-i lumineze mintea sa te asculte

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Ficarefemeie hotaraste cand este potrivit sa fie mama.iar poate ea nu este pregatita sa fie mama! un copil insemna mult, nu doar am un copil si gata! vrb cu ea. funda?

| cata_4290 a răspuns:

Marius ai parinti? sigur ca da si ar intelege cred eu situatia ta,daca ea nu il vrea cerei sa-l tina si i-ai dreptul sa fie mama lui,i-al tu si impreuna cu mama ta iti poti creste copilasul, bravo tie fi barbat! si cerei copilul acestei femei care nu va fi numita mama! iar daca tu iti asumi responsabilitatea chiar daca a fost o greseala, vei trece peste tot si toate! pooop

| vera_5828 a răspuns:

Copilul este de nepretuit, si tot ce poate fii mai pur pe fata pamantului, atunci cand se nasc aduc fericirea.N-as sfatui-o sa avorteze pentru numic in lume, pentru ca n-o sa poata uita dupa aia ce a facut. Arata-i pe net ce inseamna avortu si poate se razgadeste.

| κλάους a răspuns:

Din greseala poate sa se intample multe cu ea la nastere (daca e mica).
Din greseala copilul poate sa nu aibe un viitor.
Din greseala se poate certa cu parintii ei (daca nu stiu inca).
Din greseala poate nici nu o sa fiti impreuna prea mult timp.
Din greseala...se pot face multe, deci? Nu poti sa spui din greseala la un asemenea fapt. Ar fi bine sa vorbiti cu parintii vostri, sa va sfatuiti. Cu un copil nu e atata de usor precum crezi. Ok, e adevarat, nu e bine nici sa il omoare. Dar cum am spus: vorbiti cu parintii vostri (daca nu ati vorbit).

| Inspiratie a răspuns:

Daca va face avort mai tarziu va regreta pentru fapta ei cu certitudine. Oricum m-as desparti de ea in cazul in care ar face acest gest extrem, as prefera sa il cresc eu decat sa il omoare, cu atat mai mult cu cat este sange din sangele meu. Cauta sa o convingi, intr-adevar este greu sa cresti un copil dar nu imposibil cand vrei cu adevarat. Am intalnit exemple puse in situatia asta

| chrissi a răspuns:

Haideti, oameni buni! Daca ea vrea sa il avorteze, atunci e alegerea ei. Punct. Un copil facut "din greseala" nu poate avea un viitor bun. Poate ea nu doreste sa isi strice reputatia, caci, nu puteti sa negati, e umilitor sa faci un copil atunci cand nu ai inca o varsta decenta. Poate nu vrea sa isi strice cariera, pentru ca sa stai acasa pentru copil poate insemna de multe ori sa pierzi cu totul orice sansa de a avea stabilitate din punct de vedere material. Poate nu sunteti de destul timp impreuna ca sa fie pregatita sa-ti daruiasca un copil sau poate nu are incredere in tine ca nu o vei parasi mai tarziu si ca va regreta. Poate pur si simplu simte ca nu ar fi in stare sa se descurce cu un copil acum. Ideea e ca, fara discutie, a ramane insarcinata si a face un copil face ca toata viata ei si a ta sa se schimbe, si nu se stie daca in rau sau in bine. Si inca ceva: daca accepta sa il pastreze doar pentru ca o bati tu la cap, sigur va pastra mereu urme de regret. Iar un copil care nu e dorit de parinte nu va fi niciodata fericit, caci el simte lucrurile astea.
Consider ca venirea pe lume a unui copil trebuie consimtita de ambii parinti. Crede-ma: daca nu, sunt unele consecinte negative de care nici nu ai habar ca ar putea exista! Mai tarziu, desigur, cand veti intemeia o familie, cand amandoi veti simti ca sunteti pregatiti sa va asumati aceasta responsabilitate, cand veti sti ca va puteti dedica vietii de parinte, ca ii veti putea sigura conditii bune de viata, atunci este momentul perfect in care sa faceti un copil.
Nu vreau sa par rea sau necredincioasa sau mai stiu eu cum, dar personal, stiu ca eu una asa as proceda.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

O idee ar fi sa il dati spre adoptie unei famili iubiteoare happy

| M_8478 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu parintii tai.Eu cred ca ei vor gasi o solutie impreuna cu tine.
Roaga-te pentru voi si gaseste un preot la care sa mergeti amandoi.
Citeste-i sau povesteste-i intamplari adevarate legate de avort.
Daca ai avea ca si cunostiinta vreo femeie care sa ii povesteasca ce inseamna avortul si consecintele lui cred ca ar fi si mai bine.
Si inca ceva, ar trebui sa cunosti motivele ei si sa ii aduci apoi solutii la problemele ei.
Va doresc numai bine.
M.