| Mayar a întrebat:

Doar pentru fete: Ti s-a spus vreodata ca nu poti face anumite lucruri pentru ca esti fata?

De la aceasta intrebare uite ce am aflat cu privire la experientele fetelor:
" > Da, in permanenta[mi s-a spus ca nu pot face anumite lucruri pentru ca sunt o fata]. Lumea isi inchipuie ca fetele ar trebui sa fie intotdeauna fericite si dragalase, stii?
>E oarecum o traditie ca fetele sa nu incerce sa faca lucruri iesite din comun.
> Fetele nu pot salva viata cuiva - in povesti, intotdeauna, baietii sunt cei care salveaza fetele.
* Limitele impuse de societate fetelor :
- fetele ar trebui sa fie perfecte, nu sunt puternice, fetele n-au curaj,...
> Am inceput sa ma retin si nu mai incercam ceva ca inainte si... a limitat cine sunt. Am renuntat la trompeta, la basketball, la wrestling.
>Mi-am spus ca trebuie sa ma opresc daca nu sunt buna. Dar a tinut doar o samptamana, apoi am continuat. Le-am demonstrat contrariul incercand sa fiu si mai buna.
> Am incercat sa ma port asa cum doreau ceilalti si am constatat ca e groaznic. Asa ca am spus :"Gata, ajunge!" "

Fetelor? Ce spuneti? Ai fost limitate pentru ca sunteti fete? Cum comentati acest lucru? Cum il priviti?

Răspuns Câştigător
| sporel a răspuns:

Toate rudele mele ma intreaba daca am "un gagel" si sunt satula. sunt o persoana, nu o masina de (insert sinonim vulgar pentru dragoste). sunt aromantica & asexuala.nu am nevoie de o(insert organe genitale masculine).oh, si asta duce si la injuraturi. nu ma pot exprima cum vreau doar pentru ca sunt fata, dar toti baietii o pot face.nimeni nu ar crede ca am umor daca sunt fata.nu am dreptul sa port pantaloni cand am chef pentru ca sunt fata si trebuie sa port rochii si tocuri.nimeni nu ma ia in serios cand sunt baietoasa, pentru ca am (insert organe genitale femeiesti) in loc de (insert organe genitale barbatesti).si in plus, mereu mi-am dorit sa ma pis din picioare.

| Mayar explică (pentru sporel):

Da, is toti nebuni si nesimtiti. Oricum, o felicit pe prima femeie care a purtat pantaloni - era tipa de la o casa de moda frantuzeasca big grin

18 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Lasa lasa, ca si la capatul alalalt mai dau peste un incuiat care spune "Cerceii is pentru femei " Sweet, nu? asta's preconceptii.

| RAY a răspuns:

Draga eu sunt fata 50% din adn meu e feminim exact ca al tau, de multe ori multi imi spun ca nu pot dar daca vrei reusesti indiferent de sex, ce face un barbat poate face o femeie dar ce face o fata nu poate face un barbat ma refer la un copil da

| neutrino a răspuns:

Mi s-a spus mereu ca fetele nu pot face pipi din picioare...

| Mayar explică (pentru neutrino):

Nu stiam ca esti fata big grin

| neutrino a răspuns (pentru Mayar):

Accept un control...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cand esti controlat sau iti pasa de imaginea pe care o expui in societate patesti sa renunti la ceva, doar pentru simplul motiv ca esti fata. Personal n-am patit asta pentru ca nu ma intereseaza parerea altora cand eu stiu ce vreau si am nevoie sa fac pentru mine si pentru ca asa imi doresc. Ajung sa-mi controlezi bine actiunile si sa nu las pe nimeni sa o faca in locul meu sau sa intervina. De obicei, alegi sa renunti la un lucru pentru ca de fapt il maschezi sau esti obligat de vazul lumii si a celor din jur. Totul duce la creearea unei proprii imagini cat mai aproape de tipul personajelor fantastice care n-au niciun rol(parerea mea). Crezand in basme si in ideluri, ajungem sa consideram ca e normal sa fi cat mai sensibila, nesigura si incapabila de nimic in cazul unei fete. Totul pleaca de la un model care iti da peste cap tot ce vrei sa realizezi. Se observa ca fetele mai nou asteapta un fat-frumos sa faca totul in locul lor.

| CristinaSNC a răspuns:

"Nu mergi la fotbal ca esti fata " > asta am auzit si m-a cam deranjat.

| Leo1993 a răspuns (pentru CristinaSNC):

La fotbal se joaca mai dur si ai sanse mari sa ramai cu picioarele in mana... crezi ca ai oasele mai puternice fata de un baiat?

| CristinaSNC a răspuns (pentru Leo1993):

Asa zici tu laughing

| Leo1993 a răspuns (pentru CristinaSNC):

De ai juca tu cu mine ai vedea ce inseamna vanatai laughing

| CristinaSNC a răspuns (pentru Leo1993):

Jucam daca vrei laughing

| Leo1993 a răspuns (pentru CristinaSNC):

De acord happy

| CristinaSNC a răspuns (pentru Leo1993):

Poate intr-o buna zi laughing

| veryhonest a răspuns:

Da, atunci cand stateam pe scaun altcumva decat picior peste picior, pentru ca era stat de baiat, nu de fata.

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Mi s-a spus ca nu pot sa joc fotbal...

| FuckingContra a răspuns:

Cand voiam sa joc si eu fotbal mi se spunea mereu ca nu am voie in teren pentru ca sunt fata.
Altii mai spun ca nu am voie sa port haine mai largi, baietesti pentru ca sunt fata.
"Nu ai voie sa injuri sau sa vorbesti mai vulgar pentru ca esti fata"
"Nu poti avea parul scurt pentru ca esti fata"

Nu i-am bagat in seama niciodata

| anneAlb a răspuns:

Mi s-a spus mereu ca nu pot sa joc fotbal sau sa ma catar prin copacii( in tabara) pentru ca sunt fata, dar sti ce... nu este corect, eu m-am saturat sa aud ca nu pot face aia pentru ca sunt fata si nu mai tin cont, o fac daca vreau