| NuMaiConteazaNumele a întrebat:

Draga TPU, nu e un subiect care ar trebui sa il deschid, dar am nevoie de niste sfaturi, daca se poate. Acum doi ani, am mers in vacanta la munte cu parintii mei. Nimic neobisnuit pana intr-o noapte cand au inceput sa faca sex langa mine. Prima oara nu eram prea constient de ce se intampla, dar apoi mi-am dat seama. Dupa ce au terminat, am stat incremenit pana dimineata fara sa dorm... Am fost socat toata ziua, de atunci am intrat intr-o depresie totala, inainte eram tipul sociabil si dragut, acum sunt inchis si foarte timid... Parca tot imi doresc sa mor si ei sa moara, ii urasc din toata inima, de atunci ma cert cu ei pentru orice, nu am putut niciodata sa le spun ce s-a intamplat si nici nu pot spune, am devenit introvertit. Imi urasc viata si cand sufar, ma simt mai bine cand ma tai. Va rog spuneti-mi ce sa fac sa trec de aceasta depresie continua de doi ani? Multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti cam copil din cate simt.Gandeste-te ca tot asa ai venit tu pe lume.Va trebui sa le spui asta.Ei nu au observat ca tu te-ai schimbat de atunci?

| neutrino a răspuns:

Parintii tai sunt si ei oameni, iar oamenii fac sex. Faptul ca ei au facut sex langa tine, ca si animalele, asta este cu totul alta poveste... dar nu este un motiv pentru a-i uri.

| PedoBarbie a răspuns:

MĂ FACI SĂ RÂD. Ce depresie...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| sickoffallthings a răspuns:

Nu te mai gandi la asta, nu o mai lua chiar ca pe o chestie grava, asa ai luat si tu nastere pana la urma. Inteleg ca e foarte socant si e o situatie in care nu ar fi trebuit sa ii vezi pe ai tai, nimeni nu si-ar dori asta, insa asta e viata merge inainte. Ai putea apela la un psiholog in cele din urma.

| 1stResponder a răspuns:

Nu am inteles... Cum adica au facut sex langa tine? Ei stiau ca esti acolo, dar totusi au continuat?
Este normal sa fii socat, data fiind varsta ta care presupun ca este destul de frageda.
Mutilarea NU este solutia de a scapa de probleme. Vorbeste cu psihopedagogul de la scoala, apeleaza la telefonul copilului pentru sprijin sau vorbeste cu parintii tai.

| Cristina304 a răspuns:

Pe bune?
Mi se pare scarbos, sincer.
Incearca sa nu te mai gandesti la asta.

| Fuzzyuzzy a răspuns:

Impusca-i! RAM PAM PAM!

| amethystmoon a răspuns:

Nu vreau sa fac pe desteapta sau ceva, dar ca viitor psiholog stiu ca experienta asta te poate afecta pe viitor din punct de vedere sexual. Eu zic sa mergi la un psiholog (daca esti la scoala si ai unul acolo, foarte bine) si sa vorbesti despre asta. Trebuie sa intelegi ca nu e vina ta si nici vina lor. Probabil au crezut ca dormi si ca daca nu fac mult zgomot n-o sa-ti dai seama. Cred ca trebuia sa discuti cu ei despre asta atunci... Dar nu-i tarziu. Spunele ce simti si vezi ce au de spus. Intreaba-i cum s-ar simti daca tu ai face sex in fata lor?

| manuel72 a răspuns (pentru amethystmoon):

Cred ca parintii lui ar avea de comentat, dar i-ar da niste sfaturi utile.

| GabyGabbryella a răspuns:

Cel mai vine ar fi sa mergi la psiholog, incearca sa nu te mai gandesti la asta(stiu ca e foarte greu, dar trebuie sa o faci).Nu rezolvi nimic daca te tai. Gandeste-te la viitorul tau, care nu trebuie sa se duca apa sambetei din cauza lor, atunci vorbesti cu ei si iti vine sa tipi la ei sau inainte sa incepeti iar sa va certati, cel mai bine ar fi ca tu sapleci din incaperea aia sau sa ii las sa vorbeasca sau sa te prefaci ca iti pasa, oricum nu ii lasa sa iti strice viitorul si viata.Nu merita!

| NuMaiConteazaNumele explică (pentru GabyGabbryella):

Nu pot vorbi cu ei despre acest subiect, cand incerc sa ma exprim in fata lor, pur si simplu inghet venind vorba despre acest subiect. Nu stiu, nu credeam ca pot ceda psihologic unei astfel de situatii jenante, dar nu stiu, de atunci sunt anti-social si chiar ma afecteaza