| avra2 a întrebat:

E bine sa fii incapatanat?

17 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Incapatanarea e considerata defect.Perseverenta,desi pare apropiata ca sens, reprezinta o calitate.
http://motivonti.ro/perseverent-sau-incapatanat.html

| milan9 a răspuns:

E bine sa fii "incapatanata" atunci cand vine vorba de demnitatea ta, de onoarea ta. E un lucru ce nu poate fi negociat. De catre nimeni. Niciodata.

O singură şansă există de a feri persoana vulnerabilă (femeia) de a fi folosită "temporar" pentru ceea ce are de oferit fizic, pentru a fi abandonată ulterior ca un obiect de "redusă folosinţă" intimă.

Iar acea şansă este IUBIREA – Iubirea de sine: ca ea să se iubească pe sine mai mult decât ar fi posibil să iubească un bărbat. Dacă nu o va face, soarta "obiectului de unică sau redusă folosinţă" o aşteaptă...

Dacă ea nu va avea milă de FERICIREA, de VIITORUL ei, de viitoarea ei FAMILIE, NIMENI altcineva nu o va face! Cu atât mai puţin cel care îi cere ca ea să renunţe la cel mai mare "atu" al ei, pentru ca el să-şi descarce nevoile fiziologice pe acel "atu".

Acel "atu", cel de care va depinde în cea mai mare parte viitorul familiei ei este:
ONOAREA ei, DEMNITATEA ei – adică "exclusivitatea intimă" de care soţul ei va avea ontologică nevoie, fiinţială pentru identitatea lui sufletul iubitei sale...

| danay72 a răspuns:

Nu e bine sa fim incapatanati, pentru ca pierdem multe lucruri, chiar si prietenii frumoase.Pe situl jw.org sectiunea adolescent sunt multe articole utile despre cum e bine sa ne definim personalitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E defect.
Dar eu consider asta o calitate.
Lol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incapatanare este pentru un proiect constructiv, o nota mai mare decat ultima data la aceeasi materie, cand vrem sa jntram la un liceu anume, cand spui:"eu pot sa fac asta! Eu vreau sa fac asta deoarece este spre binele meu"-DA.
Daca incapatanatea tine de natura orgoliului cum si cat vrem noi sa demintram cata dreptate avem(vhiar daca uneori stim bine ca nu e asa)-NU.
Incapatanare e buna doar cand aduce ceva constructiv.
Toate ce bune.

| PeFuga a răspuns:

Da, dar numai daca esti absolut convins ca ai dreptate. Si daca ti-o permite si contextul. Uneori e bine sa taci si sa zici ca altii sau sa te conformezi.

| Blamely a răspuns:

Dacă ai dreptate e foarte bine. Dacă nu, nu prea.

| pufuletziii a răspuns:

Nu exagerat, totul are o limita!

| FineBroAndy a răspuns:

Când ştii sigur că ai dreptate, da.Să nu faci ca mine, să devii şi mai încăpăţânat când aflii că tu eşti ăla prost într-o ceartă şi să o ţii pe a ta în continuare laughing

| AlexandrulS a răspuns:

Depinde de situatie... daca ai dreptate sau daca vrei sa faci ceva bine sau constructiv pentru tine sau cei din jur da normal ca este bine, dar cand ai facut o prostie si ti-ai dat si tu seama si nu renunti din cauza orgoliului sau incapatanarii nu este bine deloc ai doar de pierdutwinking

| Andreea555012 a răspuns:

Da pentru ca așa ai propriil păreri nu dai din cap la ce spun alții!

| alynutza6820 a răspuns:

Când ai dreptate, da.

| Ioana011 a răspuns:

Cand ai dreptate si cateodata cand nu ai, daca iti merge tine-o tare cu incapatanarea si orgoliul laughing.

| anonimatic a răspuns:

Nu este bine sa fii incapatanat. Este bine sa fii perseverent, dar nu sa te incapatanezi. Este bine sa sustii o idee, daca stii ca e buna, constructiva. Dar nu trebuie sa te incapatanezi si sa crezi orbeste in ceva, mai ales daca este posibil ca ceea ce crezi sau spui tu sa nu fie adevarat.

| Ciocolataa20 a răspuns:

Cand stii sigur sigur ca ai dreptate da e bine, trebuie sa iti sustii punctul de vedere

| Bogdantpu98 a răspuns:

Nu mereu, cand ai dreptate, atunci fi!

| blackspygirl a răspuns:

Depinnde de situatie cand tu stii sigur ca ai dreptate da poti fi incapatanat, dar cand e vorba de o persona pe care tu o iubesti ff mult e bine sa renunti la incapatanarea ta! happy