| Karinakarina999 a întrebat:

Eu şi sotul meu avem un băiețel de un an si o fetiță de 3 ani dar ştiti asta din cealaltă întrebare o gasiţi voi dar acum am altă întrebare fetiţa sta şi cu soţul meu când e nevoie să plec eu la medic, cand fac treburi casnice etc, dar baietelul plange cand îl las cu altcineva el nu prea sta cu nimeni înafara de mine daca îl las cu altcineva plange chiar daca îl las cu soţul meu cand am eu treabă e foarte ataşat de mine de ce e aşa ataşat de mine? Cum îl pot face să stea şi cu alte persoane în lipsa mea şi să nu mai planga când îl las cu altcineva?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La 1 an e firesc să plngă mai mult, nu trebuie săo iei in tragic, probabil după ce pleci ii trece si se joacă, cand va fi mai mare va accepta mai usor.

| MarianWLF a răspuns:

Daca nu il lasi sa se obisnuiasca cu alte persoane si cum planga fugi la el nu ai cum sa il dezveti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin obișnuință

| ioana748 a răspuns:

Prin exerciții scurte.
Il lasati cinci minute cu sotul sau altcineva, chiar daca plange... apoi o sa vada ca va intoarceti.
Cresteti treptat timpul.
Ideea este ca el sa nu se simtă abandonat.
Momentan sunteti singura fiinta care i confera ideea de siguranță.
Cu timpul o sa vada ca si in preajma altor fiinte viata este ok.
Cu rabdare il puteti invata sa accepte si alte persoane.
Toate cele bune,

| Standt a răspuns:

Nu toti copiii sunt la fel. Apoi, are abia un an si probabil a stat mai mult cu tine.
Trebuie obisnuit si cu tata. Sa stea tatal mai mult cu el cand suneti amandoi acasa. Mici jocuri, sa-i atraga atentia. Asa va invata ca ambii sunteti parintii lui. Si se va obisnui sa stea si cu tata. Mai tarziu si cu binici, vecini, bone.