| anonim_4396 a întrebat:

Exista oameni care nu au prieteni/amici, care traiesc foarte izolati, retrasi, singuri. Oare de ce sunt atat de "antisociali"?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pote fi vorba de temperament sau despre anumite experiente de viata mai putin fericite.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu cred ca poate fi vorba de oameni antisociali, viata iti creiaza de multe ori aceasta stare si motive sunt multiple cum ar fi; abandonarea acestora de catre cei dragi, copii rude si de aici apare tristetea, supararea incat se produce o ruptura cu ceilalti din jur, dar nimeni nu stie ce este in sufletele lor.

| cribus a răspuns:

Nu sunt antisociali, dar cateodata viata iti da cate o lvitura incat cu greu iti revii.

| arysa a răspuns:

Poate ca nu au avut o copilarie fericita, poate ca persoanele in care aveau incredere i-au tradat, poate ca nu au fost inconjurati de copii inca de mici si acum nu stiu sa se comporte intr-o societate, din cauza problemelor de sanatate(unii), poate pentru ca sunt complexati si pentru ca i-au mai respins anumite persoane din cauza asta. Eu cred ca ar trebui sa-i ajutam sa se integreze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate numai pentru faptul ca societatea n-a facut nimic pentru ei decit ce a fost mai rau, sau poate au descoperit ca o multime n-are personalitate, sau au o cale si nu mai orbecaie sau n cauze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E posibil sa fiu subiectiva, pentru ca scriu gandindu-ma la un tanar pe care l-am cunoscut aici. Este asa cum ai spus, retras, nu-l atrage din casa nici soarele cald ce-i trece prin fereastra. E bun, cald, are multe intrebari fara raspuns, este trist, insa daca fata de mine este deschis, cred ca poate fi si fata de altii, cu conditia ca acestia sa-l inteleaga! Nu cred ca sunt persoane anti... e mult spus, mai bine asociale, ci doar un strop neintelese. Sunt rodul indiferentei noastre! Alex, va fi bine cu siguranta! happy
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta-i sot. E foarte dragut, pe de alta parte. Oamenii sunt diferiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ce nu au incredere in ei, in ceilalti.Sau poate pentru ca sunt timizi si tematori.Nu toti suntem dezinvolti, sociabili sau vorbareti. Poate daca cei cu mai mult tupeu le-ar acorda atentie si lor ar avea macar un mic grup de prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da exista, De ce? Deoarece asa zisii"prieteni" nu le convine ceva la persoanele respective si daca te certi cu cineva acel cineva se duce si la celalalt prieten "auzi da vezi ca... te-o barfit" si asa iti strici prieteniile. Testat! laughing.