| vadu22 a întrebat:

La voi cum a fost prima zi de liceu?
Pentru ca am putine emotii, nu cunosc aproape pe nimeni din viitoarea mea clasa si mi-e putin frica pentru ca nu stiu cum ma voi intelege cu noii colegi.
Eu nu sunt o persoana retrasa, ma inteleg perfect cu oricine am intalnit pana acum insa daca voi avea o clasa de "antisociali"(copii mai rusinosi mai retrasi care prefera mai mult sa stea singuri decat cu prietenii), atunci nu stiu ce voi face?
Dati-mi ceva sfaturibig grin.

Răspuns Câştigător
| Crux a răspuns:

Buna!
Intai de toate, nu vreau sa te sperii. Nu va fi extrem de frumoasa prima zi de liceu intrucat nu vei cunoaste pe nimeni (si nu mai e ca la gradi, acum esti mare, iar sa fii aruncat intr.o clasa cu 30 de necunoscuti e putin dificil).
Vei ajunge la liceu, vei incepe sa intrebi : cine e de la clasa x sau poate vei fi chiar tu intrebat. Iti vei gasi viitorii colegi si vei socializa cu ei lucruri generale, precum nume, scoala de la care vin, daca sunt din acelasi oras etc.
Apoi vei intra in clasa si vei cunoaste si restul colegilor, dar si dirigintele.
Prima saptamana va fi dificila, bineinteles ca majoritatea vor fi mai retrasi, pentru ca oamenii, in general, sunt rezervati in ceea ce priveste lucrurile noi. Veti incepe sa vorbiti, usor, usor si ii vei cunoaste mai bine. Astfel.iti vei da seama de cei care sunt compstibili cu tine.
Daca esti o fire jucausa, fii sigur ca din 30 persoane, se mai gasesc cel putin 2. O sa ai cu cine vorbi, chiar din prima zi! Va fi interesant, nu te panica. Succes!

1 răspuns:
| Batgirl a răspuns:

Pai..trebuie sa recunosc..prima zi de liceu a fost putin ciudata..adica nu cunosteam pe nimeni si eu sunt putin mai retrasa.dar tot a fost ok..si tu..mai ales daca esti o persoana mai prietenoasa ..nu cred ca o sa ai mari probleme..si pana la urma nu pot fi toti antisociali....mult succes.happy