| anonim_4396 a întrebat:

Fratiorul meu mai mic inca mai crede in Mos Craciun. familia mea are o traditie:in noaptea de Ajun, parintii mei impodobesc bradul de Craciun, care pana actunci, a stat la racoare in garajul din curte, ferit de fratele meu, care de altfel, nici nu prea intra in garaj pentru ca ii este frica de o masca.eu il duc pe fratele meu la bunici, unde raman si eu peste noapte, pentru ca el sa nu se trezeasca si sa-i prinda pe mama si tata in momentul cand impodobesc bradul.este foarte interesant. el crede ca Mosul aduce bradul, odata cu cadouriile, si eu am crezut la fel pana la 10 ani.chiar daca nu impodobim bradul in familie, pe nici unul din noi nu ne deranjeaza.problema e ca anul acesta, am ramas cam in rapa, cu banii, si fratele meu vrea exagerat de multe cadorui.binenteles ca nu le va primii pe toate, nici un om bogat nu ar arunca banii pe toate prostiile care le are el in cap, dar daca se intampla ca anul trecut...anul trecut, la fel vroia mult prea multe, si parintii i le-au luat aproape pe taoate, dar unul nu l-a gasit. si zice el:A... ce prostie, Mosul asta nu m-a ascultat cum trebuia! el nu stie ca poate "Mosul nu are atatia bani", am incercat sa ii spun povesti cum ca mama si tata ii dau bani mosului pentru a cumpara cadoruile, dar el e cu ideea:mosul face cadoruile la pol! daca mai scoate o boacana ca anul trcut, e adevarat ca el cam fituos, si nu stie sa aprecieze ce are, fiind si asa mic(7 ani), dar totusi nici mama si tata nu au ce face.cum sa-l fac sa inteleaga situatia fara ai destinuii adevarul. el deja spune:o sa ma supar pe mosu' daca nu imi aduce ce vreau, o sa arunc cadoruile daca nu imi aduce ce vreau.cum sa ii cumpere vreo 9 jucarii care fac milioane? unele nici nu se gasesc la magazilene de la noi din oras

9 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

O gramada de idei bune ai primit. Cea mai ok dupa parerea mea este sa ii cumparati doar ce considerati ca e necesar, spunandu-i ca mosul aduce cadouri pe masura comportamentului fiecarui copil, iar el a primit ce a meritat pentru cat de cuminte a fost.

Apropo: Cunosc un caz in care copilul de mic juca pervers. El a aflat de la scoala cum sta treaba cu mosul...si s-a facut ca nu stie, cerandu-le parintilor cadouri in prostie, uitand de bunul simt.Parintii, nestiind cum sta treaba cu mosul din punctul de vedere al copilului, se chiuiau sa ii cumpere micutului excroc cadouri de Craciun, in timp ce el le radea pe la spate.

| antonia09 a răspuns:

Draga mea,
Apreciez foarte mult faptul ca nu doriti sa ii rupeti magia Craciunului, insa puteti sa ii confectionati voi cateva cadouri care sa nu va coste prea multi bani, la care adaugati cateva dulciuri si o mica felicitare in care scrieti ca Mosul v-a adus tuturor multa sanatate si fericire, pentru ca asta este cel mai de pret cadou pe care cineva il poate primi in Noapte de Craciun.
Puteti de asemenea mentiona in felicitare ca mosul stie cat de cuminte sau rau a fost si a lasat exact cate cadouri merita.
Cu siguranta parintii tai stiu exact ce trebuie sa ii faca cadou astfel incat sa nu cheltuiasca foarte mult.
In speranta ca te-am putut ajuta iti doresc sarbatori fericite!

| MikyMi a răspuns:

E foarte interesanta traditia pe care o pastrati voi in familie, cea cu bradutzu.
Bineinteles ca nu trebuie sa-i spuneti ca nu exista mos craciun doar fiindca sunteti in pana de bani momentan, cumparatii doar strictul necesar si un lucru pe care si-l doreste el foarte tare, iar atunci cand va vedea ca nu i-a adus tot ce si-a dorit sa-i spuneti ca Mosul aduce daruri multe la copii cuminti si spunetii sa se gandeasca un pic la ce a facut in tot acest an si isi va da seama de ce a primit doar atat.
Iar daca va spune ca e suparat pe Mosu sa. i spuneti ca mai suparat ii Mosu ca nu a fost destul de cuminte si sa. i spuneti ca sunt copii care au fost extrem de cuminti si care au primit si mai putin ca el, sa-l faceti sa intelega ce baiat norocos este ca are o familie si ca primit totusi ceva. Sunt familii foarte necajite care nici macar nu au ce manca de Craciun, care nici nu au auzit de cadouri sau de Mos Craciun. La 7 ani, nu e foarte mic ar trebui sa lase fitele de o parte si sa se gandeasca si la copii necajiti.sa-l lase pe Mosu sa se duca la acei copiii care nu au un colt de paine.

| aniohetova a răspuns:

Pai ai putea sa vorbesti cu el ca de la sora la frate, si sa-i spui de exemplu sa-l faci sa inteleaga, ca anul asta, sunt foarte multi copii bolnavi prin spitale, si care nu au niciun ajutor si din cauza asta mosul trebuie sa treaca si pe la ei, sa-i ajute si poti sa-i spui ca acei copii i-ar multumi mult lui pentru ca nu s-a suparat pe mosul, ca din cauza lor nu a putut sa-i aduca lui mai multe cadouri si sa-l faci sa se creada cineva care a facut o fapta buna. Poti sa-i mai spui ca la anul acei copii ii vor trimite lui jucariile pe care ar trebui sa le primeasca ei anul viitor, pentru ca l-au ajutat si de asemenea mai poti sa-l intrebi ce prefera, ca anul asta sa primeasca mai multe jucarii si la anul mai putine sau la anul sa primeasca multe multe jucarii. Incearca sa-i vorbesti frumos, sa-i spui povesti care sa-l induioseze, pentru ca eu cred ca are un suflet extrem de mare si de bun, uite si asta poti sa-i zici, o sa-l induioseze, are un suflet mare deoarece s-a hotarat sa-i ajute pe ceilalti copilasi. Iti urez succes si sper sa reusesti happy

| lorra mng a răspuns:

Ar trebui sa ii explici ca mosul trebuie sa mai ofere si altor copii cadouri (iar pe ideea lui ca jucariile se fac la pol) si nu ii ajung pentru toti copii si trebuie sa le imparta in mod egal, bineinteles si dupa ce isi doresc dar nu tot ci doar cateva lucruri din toate cele 9 care ai spus sau sa isi aleaga el ce ar dori cel mai mult. CRACIUN FERICIT si iti doresc si tie sa vina mosu incarcat cu sanatate si fericire.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Afla ce il intereseaza cel mai tare si arunca-i bomba ca anul asta mosu aduce doar o jucarie, doua ca sunt prea multi copii, etc

| Tn a răspuns:

Oau Foarte Impresionant Cred Ca Ar Trebui Sai Distragi Atentia Cu Un Lucru Care Iar Placea Mai Mult Decat Celelate Si Sai Zici Ca Daca Vrea Acel Lucru Trebuie Sa Renunte La Celelate Iti Urez Succes Si Sarbatori Fericite happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mosul aduce cadourule si in functie de necesitati. o haina, o carte, un joc, in functie de ce ii trebuie copilului nu ce vrea el, fiindca mosul stie cel mai bine.fiica mea e convinsa ca fularul si fesul cu hanah montana, i le-a adus mosul fiindca stie ca i-au placut cand am fost in oras. si mai ales ca ii trebuiesc.

| NomberOne a răspuns:

Imi pare rau ca zic dar fratele tau ii cam fitos pentru aceasta varsta! trebuie sa fie recunoscator ca mai primeste cadouri