| adaada96 a întrebat:

Fundita o prietena de-a mea a inceput sa consume droguri (narcotice), ce as putea sa fac ca sa o debarasez de acest viciu?

Răspuns Câştigător
| OctoberandApril a răspuns:

Depinde de varsta...
adolescentii fac mereu tampenii.scoate-o din anturajul ala. daca iti este prietena va renunta la ei pentru. tine.a si scoate-o cu usurelul nu obligat fortat fiindca s-ar putea sa renunte la tine nu la droguri.
sau
spune-o parintilor si acestia se vor descurca cu eabig grin nu-s o adepta a paratului.dar situatiile disperate cer masuri disperate...
daca prietena ta e suficient de desteapta va renunta singura
daca e adulta poarta o discutie serioasa cu ea si convinge-o sa se opreasca.
eu asta as face in situatia asta.

7 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Nu cred ca ii poti face tu ceva. Este decizia ei si trebuie sa si-o asume.
Bineinteles, datoria ta de prietena este sa incerci sa o ajuti, insa nu-ti face prea mari iluzii.
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| benny a răspuns:

Nu stiu daca poti sa o debarasezi tu de acest vici pentru ca asta tine de mentalitatea fiecaruia

| teddy28 a răspuns:

Greu... ar trebui sa ai niste discutii cu ea mai serioase pe tema asta si sa ai niste motive bine intemeiate pe care sa i le spui si pentru care sa poata renunta la asta. desi va fi greu mult succes

| miolina a răspuns:

Da alarma discret la medici. Vei vedea o prietena CAPUT la toata fiinta ei in interior si atunci va fi foarte tarziu ca nici medicii nu o vor mai putea salva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le spui parintilor ei.Ei stiu mai bine ca tine ce este de facut, Chiar daca i-ai promis ca nu o s-o faci, stii foarte bine ca trebuie. E spre bine ei.

| KaterinkaBoy a răspuns:

Porneste o discutie serioasa cu ea! Adu argumente implacabile impotriva consumului de narcotice. Daca nu inceteaza sa consume treaba ei. Poti sa-i anunti parintii dar posibis sa o pierzi ca prietena! Bafta