| anonim_4396 a întrebat:

Când un dependent de droguri/narcotice moare, credeți ca este vorba despre comiterea unei sinucideri?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Daca acest lucru ar fi considerat sinucidere, atunci si decesul unei persoane care mergea cu viteza prea mare poate fi considerat sinucidere.

Daca persoana respectiva avea intentia sa moara poate fi vorba despre sinucidere. Daca nu, poate fi considerat "accident".

11 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Nu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asa am putea zice ca si un obezii se sinucid mancand.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Dar dacă luam in considerare anumiți factori? Spre exemplu stres, sau nevoia de a te lipsi de lume? Adică sunt si persoane obeze care au apelat la mâncare din cauza stresului, deși cunoșteau riscurile. Așa sunt și cei care se droghează. Cunosc riscurile, și totuși puțin le pasă - mai ales că sunt și multe metode prin care se poate scăpa de dependență. Și totodata sunt mult mai multe căi de a rezolva problemele.

| RobertMoon a răspuns:

Doar daca moare de supradoza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In multe cazuri as presupune ca da. având in vedere ca isi umplu lipsurile prin consumul lor. La un moment Dat dau croseu, dar nu e din cauza lor neaparat ci deciziei de a se sinucide.

| EcceHomo a răspuns:

La supradoză apelează fiindcă doza de "data trecută" i-a fost insuficientă, nu pentru a se sinucide.

| esanatos a răspuns:

Eu zic ca e accident. Depinde si ce narcotice a consumat si ce intelegem prin narcotice.

Injectabile?
http://www.qdidactic.com/......tal419.php
http://www.qdidactic.com/......rat268.php

| Daryusxz a răspuns:

Nu ma nu e nici o sinucidere ce fumatorii se sinucid?

| anonim_4396 explică (pentru Daryusxz):

Ma refeream la cei care apelează la supradoză.

| All4QuestionS a răspuns:

De cele mai multe ori nu e cazul de sinucidere, pur si simplu cei dependenţi de acest lucru nu pot si nu ştiu cand să se oprească si îşi provoacă fara voia lor un supradozaj

| anonim_4396 explică (pentru All4QuestionS):

Da, intr-adevăr, este vorba și de un impuls care te conduce in acest sens pe calea greșită. Dar acel rău pe care și-l fac, nu va afecta doar persoana în cauză... adică ar fi logic că la supradoză ești mult mai expus pericolului de moarte decât la doza de "data trecută". Și tocmai de aceea am fost curios. Dacă acea persoană poartă pe conștiință faptul că și-a semnat sentința la moarte.