| Amalia2305 a întrebat:

Hei! Am și eu o problemă ...nu mare, dar mă cam deranjează ce-i drept.
Să vă povestesc : sunt cu un baiat de aproximativ 5 luni. Să-l numim F.,iar de ceva timp în coace deși îmi spune că ține la mine îmi este greu să-l cred,nu neapărat pentru că s-ar fi comportat urât cu mine,ci pentru că pur și simplu nu mai este ca la început.
Spre exemplu : când mă supăr mă lasă în pace,nu mai vorbește cu mine,îmi zice să-i dau un semn când îmi trece straight face,iar eu una când știu că este supărat fac tot ce pot ca să-l împac.
Un alt exemplu ar fi în seara asta : pentru ca nu ne-am mai văzut de o perioadă bună de timp ( din cauza programului nostru ) și ieri nu am vorbit deloc, m-am gândit să facem ceva împreună și anume să ne uităm la un film( fiecare acasă la el,dar totuși același film). A fost de acord la început, am propus eu niște filme,nu iau plăcut,i-am spus să aleagă el filmul că am văzut că ceea ce propun eu nu-i place, însă până la urmă mi-a zis ceva de genu " lasă iubi oh go on :* " și i-am răspuns " bine dacă nu vrei tu să te uiți la film cu mine caut pe altcineva " el : " bineeee". Si dupa putin timp i-am spus : " uite,M. E baiat înțelegător și simpatic, se uită la film cu mine, nu ca tine ", iar răspunsul lui a fost ceva de genul : " bine că se uită el ". Ei bine, acest baiat M. mă place și știe și F. asta, iar ideea este că M. mereu îmi acordă atenție, când sunt supărată încearcă să ma înveselească și alte gesturi drăguțe pe care F. nu le face.
O altă problemă de cuplu aș putea spune că este faptul că el niciodată nu-mi recunoaște când e supărat și ce-i drept se supără repejor și mereu când mă supăr îmi spune că sunt supărăcioasă eu de fel straight face.
O chesti care m-a enervat în seara asta,după ce că ieri nu am vorbit, azi am vorbit super puțin cam de pe la 8 jumate pana pe la 9 jumate straight face cu pretextul că nu se mai uită nici la film nici la nimic și se pune să doarmă. M-a deranjat chestia asta pentru că mie chiar dacă îmi era somn,aș fi stat să vorbesc cu el. Bineînțeles că și-a dat seama că m-am cam supărat, doar că nu și-a dat seama de ce anume mai exact ( dacă din cauza filmului sau a faptului că a zis că iese ). I-am zis "ok...culca-teoh go on noapte buna!" La care el : " sa nu care cumva să ma pupi ", eu: " :* " si el : "happy" si m-am suparat mai tare si i-am spus ceva de genul : " ok acum văd cât mă pupi și tu,în fine, să nu te mai rețin pe mess, nb! " îmi raspunde cu un simplu " pa! "
Sau uneori este pur și simplu indiferent, mă enervează de mult ori când îl întreb ceva și îmi raspunde tot cu o întrebare,evită mai mereu răspunsurile clare.
Sincer,nici nu știu dacă mai ține sau nu la mine, voi ce credeți? E normal să se comporte așa cu mine de la o vreme în coace?
Fundă celui mai bun sfat :*.
P.S. : scuze pentru eventualele greșeli de gramatică. >:"

16 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

>_> Pentru oamenii ca tine mai stau eu pe TPU... >_>
In primul rand, frumoasa poveste, in al doilea rand (Daca-mi permiti) prost baiat.
Este posibil sa nu mai tina la tine, tocmai d'asta incearca sa te evite, sa nu mai vorbeasca cu tine si sa fie cat mai indiferent.
Din ce ai spus tu, comportamentul lui arata ca al unui baiat care s-a plictisit de iubita lui, si o trateaza in asa fel incat ea sa-si dea seama ca nu o mai iubeste si sa-l paraseasca.
Acum, probabilitatea de a avea dreptate este la fel ca cea de a ma fi inselat...
Poate la fel de bine sa fie stresat, obosit si sa nu mai faca fata tuturor lucrurilor, sa fie pur si simplu... obosit.
Acum, poti incerca diferite feluri prin care-l poti "verifica", dar dupa mine, ce-a mai simpla metoda este sa-i spui ca vrei sa te desparti de el.
Normal ca nu o sa vorbesti de el, dar sa-i spui ceva de genul "M-am cam saturat sa ma tratezi asa, cu indiferenta, si daca asta mai continua o sa ma despart de tine.", si cu asta, poti verifica.
Daca te mai iubeste, o sa-si cearca scuze si cel mai probabil o sa incerce sa-ti acorde mai multa atentie, dar daca va fi tot la fel de indiferent, si-ti va da un raspuns de genul "Ok" sau "Fa ce vrei" e clar ca el vrea sa va despartiti.
Sfatul meu este sa il verifici, sa vezi daca mai tine sau nu la tine, si daca nu mai tine, sa te desparti de el si sa te interesezi mai mult in acel "M" care iti acorda mai multa atentie, pentru ca stii si tu, dragoste cu sila nu se poate.
Daca nu te mai iubeste, nu mai incerca si nu mai astepta, du-te la altul care sa te iubeasca si sa te respecte, si fa in asa fel incat fostul sa vada ce a pierdut.

| LoveYouR a răspuns:

Doamne deci parca zici ca intrebarea e pusa de mine! Si eu am fost chiar in aceeasi situatie si initialele baietilor la fel.Deci am fost cu un baiat F pentru 2-3 luni si la sfarsitul relatiei deja era foarte schimbat, dar dupa cate am inteles de la cel mai bun prieten al lui, mi-a zis ca F se plictiseste repede intr-o relatie.Cat despre M. el era cel care ma mai facea fericita. Iar baiatul asta al tau F este exact la fel ca al meu F! Indiferenti si nesimtiti pe deasupra! oh go on...E posibil sa nu mai fie aceeasi scanteie ca la inceput si de`aia probabil ca s`a mai racit fata de tine.La mine asa s`a intamplat.A inceput cu comportamentul asta... apoi am inceput sa ne certam aproape zilnic, si relatia s`a sfarsit prin a pune eu punct relatiei! Deci poate mai tine la tine, dar nu e aceeasi flacara de iubire ca la inceput. Discuta cu el despre asta.Intreaba`l direct cum sta treabawinking Succes! :* :*

| Lamaitzza a răspuns:

Buna!
Ii acorzi mult prea multa atentie. Dupa cum vad, el stie ca e vinovat dar te face tot pe tine sa te simti vinovata pentru a scapa el.
Stiu ca tii la el si chestii dar ai si tu orgoliu!
Orgoliu feminin!
Ignora-l putin, stii e posibil ca ori sa fie nesimtit si sa nu-i pese, ori sa-i pese dar sa fie prea timid sa recunoasca si sa faca pe durul. Cunosc si cazuri de genul acesta in care baiatul face pe indiferentul dar nu este asa..acum, cred ca poti sa-ti dai seama de asta doar lasandu-l in pace, daca te baga in seama vorbeste-i sec, daca ii va pasa te va intreba ce ai si atunci sa-i spui ceea ce crezi despre relatia voastra, adica ceea ce ai scris aici.
Spune-i ca te deranjeaza comportamentul lui si ca iti lipseste, dar asta doar daca te intreaba.
Sfatul meu este sa nu-l mai aduci in discutie pe M. pentru ca in cazul in care va veti desparti, o sa-ti auzi vorbe. Probabil in cercul lui de baieti va spune ca l-ai inselat si asa mai departe, ca asa sunt majoritatea baietilor, el trebuie sa fie constient ca daca va despartiti e din vina lui in special.
Si lasa-l, daca va despartiti incearca sa treci peste, caci el o sa regrete, mai sunt zeci de baieti care sa-ti acorde atentie.
Iarna magica!

| Seby90 a răspuns:

Lasa dracu relatiile pe mess si trezeste-te. Nu o sa traiesti in calculator.

| Amalia2305 explică (pentru Seby90):

Dar cine a spus că este o relatie pe mess? straight face nu ne-am mai vazut de o saptamana, că în rest ne vedeam aproape zilnic.

| Seby90 a răspuns (pentru Amalia2305):

Yup yup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal ca atunci cand te superi sa te lase in pace. Daca esti tipul geloasa sau ti se pune pata de 10 ori pe zi, il apuca dracii si asta poate face. Nu toti sunt mereu intelegatori pentru ca poate au si alte probleme in afara de fitele tale. Este o alegere buna si nu ai de ce sa-l condamni.
Faza cu filmul : ai ales numai filme plangacioase si nu-i placeau sau nu avea chef, apoi ai incercat sa-l faci gelos si l-ai enervat si mai tare. E NORMAL!
Sincer nici eu nu cred ca te-as suporta langa mine. Nu il intelegi deloc si nici nu vrei sa o faci, esti egoista, faci mereu din tantar armasar si nu esti in stare nici macar o data sa rezolvi conflictul. E normal sa se comporte asa ca il inebunesti! Si daca te-a iubit cateodata prefera sa renunte la tot!
Eu ti-as fi dat papucii de mult!

| ஜAliSeeஜ a răspuns:

Parerea mea este sa vorbesti cu el si sa ii spui... "Ma deranjeaza faptul ca te superi din orice" trebuie sa fii indrazneata intr'o relatie... nu te lasa victima lui M.

| PerfectInsanity a răspuns:

Hmmm, pai vezi tu, daca evita cu atata tenacitate intrebarile tale e un tip destept. Pare matur la nivel intelectual si cred ca el considera ca tu esti copilaroasa, poate de aceea se poarta asa. In plus de asta, e posibil sa il deranjeze acel M. Gandeste-te si tu, daca el ar avea o alta fata A. sa zicem, care l-ar placea si ar sta cu ea cand nu il bagi tu in seama tu te-ai gandi ceva la modu: aa da, eu nu sunt indeajuns pentru el?
cam asa si el. Nu stiu ce sa zic dar pare ca nu prea merge. Incomoda situatie.
Eu zic sa o iei usurel si cu rabdare si sa il intrebi direct ce anume il deranjeaza. La cate un raspuns ii raspunzi si tu cu cate o chestie care te deranjeaza pe tine si la final cand epuizati toti ii spui: bun, tu nu mai faci ce am zis eu mai sus si nici eu ce te deranjeaza pe tine. Asta functioneaza destul de bine de obicei.

| Eschimoasa a răspuns:

Buna,

Consider ca la voi este lipsa de comunicare.
Precum stii, oamenii sunt diferiti si reactioneaza diferit in situatii diferite.
Ai incercat sa dicuti cu el despre tot ce te deranjeaza referitor la comportamentul lui?
O alta metoda ar fi ca atunci cand ii adresezi o intrebare sau ii spui ceva sa te asiguri daca a inteles corect ce ai vrut tu sa-i transmiti. In sensul ca, atunci cand observi ca el nu a inteles ce a vrut sa-i spui sau raspunsul sa reactia lui nu te multumeste, sa-l intrebi daca a inteles ce i-ai comunicat.

Baietii in comparatie cu fetele gandesc intr-un mod putin diferit si reactionaza la fel.

Comunicarea este esenta oricarei legaturi, indiferent de genul de relatie.

| Amalia2305 explică (pentru Eschimoasa):

Nu știu ce să zic, nu este o fire foarte deschisă... de aici reies și multe probleme de cuplu, dar nu înțeleg cum aș putea să-l fac să-mi marturisească anumite lucruri sau uneori cum să-mi răspundă la intrebări. Când nu vrea să-mi răspundă îmi și zice că nu răspunde la întrebare șamd. Am încercat odată să-i zic că dacă nu-mi răspunde la întrebare mă supăr pe el și am primit un răspuns la care nu mă așteptam : " nu ai decât să te superi! ".

| Eschimoasa a răspuns (pentru Amalia2305):

Daca nu esti multumita de relatia pe care o ai cu prietenul tau si el nu este in totalitate pe gustul tau, desi ai incercat sa vorbesti cu el, ce te determina sa mai continui relatia cu el?

| Amalia2305 explică (pentru Eschimoasa):

Pentru că eu una țin la el indiferent de cum se comportă și poate pur și simplu acum are și el problemele lui ( pe care nu ar vrea să mi le spună probabil, pentru că nu prea vorbește cu mine despre problemele sale ), dar o să revină la normal.

| Amalia2305 explică:

Si îmi pare rău pentru lunga poveste.

| Daria356 a răspuns:

Mai tine la tine, dar nu prea vorbeste cu tine ca zice ca esti prea suparacioasa, te superi repede din orice. De acum inainte nu te mai supara din orice, sau daca te superi nu ii arata, vei vedea ca relatia voastra se va schimba in bine

| CoolImages a răspuns:

Hei! Ati putea incerca sa comunicati mai mult intre voi.Sati dau un exemplu eu si prietenul meu...eu am probleme cu parintii mei ca na, spun ca inca sunt mica pentru un prieten dar chiar daca vorbim rar, nu renuntam niciodata unul la celalalt si cand ne suparam unul dintre noi, ne cerem scuze imediat si nu avem nici un secret intre noi.Ai putea vorbi cu prietenul tau despre ce te deranjeaza si sa rezolvati sau ar mai fi o varianta:el sa nu te mai iubeasca.Iar cu prietenul M, eu as zice pana nu te convingi cu actualul, nu ii da sanse ca s-ar putea sa inteleaga gresit! Multa bafta!