| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si am o relatie de 9 luni. Ne iubim ne mai si certam asta e normal. In fine.
Inaintea acestei relatii am avut alta relatie de 2 ani si ceva.
Sa incep. Am o familie complicata (mama, frate, cumnata, sora) mama si fratele meu sunt foarte pretentiosi. Exagereaza uneori cu multe. Mama are 60 de ani iar fratele 37. Eu sunt cea mai mica. Sora mea avand 32.
Fratele meu si mama mea nu sunt de acord cu relatia mea, pe pretextul ca el nu e de mine, gen e prea fitos si nu stiu cum.
Mereu baga motive si ma baga in chestii doar ca sa nu ma pot vedea cu el. Spre exemplu, duminica m-au luat cu forta la un gratar. Eu nu am vrut deoarece voiam sa merg sa ma vad cu prietenul meu(mentionez ca prietenul meu nu vrea sa vina cu ai mei undeva deoarece ei fac mereu figuri si ii adreseaza diferite lucruri cum ar fi: de ce nu mananci asta? Mai baga! Ioi ce domn esti, si multe altele. Il ataca. El zice ca decat sa faca cearta mare intre mine si ei, mai bine nu mai vine cu noi. Am inteles. Si trebuia sa ajugem acasa pe la ora 6. Si ai mei au spus ca sa nu ma vad azi cu el, sa stea si acasa. Ce tot ma vad cu el. Sa il las ca nu le pasa lor ca nu ma vad cu el.
Am 19 ani impliniti deja si ei ma controleaza la maximum. Deseori trebuie sa ii mint ca sa pot face anumite lucruri. Si nu regret nimic. Sincer.
Ei tot imi zic ca daca tot sunt cu el, sa ma marit o data si sa plec de acasa. Eu si prietenul meu ne gandim sa plecam impreuna, undeva afara, sa ne gasim de munca, dar inca nu ne gandim la o nunta. Avem totusi doar 9 luni.
Am incercat de o multime de ori sa ma impun alor mei, dar mereu se sfarsea urat. Le tot spun ca am 19 ani, pot sa gandesc singura, nu trebuie sa imi interzica sa ma vad linistita cu iubitul meu. Dar ei tot imi zic ca, cat timp stau sub acoperisul lor trebuie sa ma supun ordinelor. Prietenul meu mi-a spus sa facem cumva, sa stam la el*apropo, mama lui e super de treaba, este invatatoare, tatal lui un fel de maistru, sunt super misto ai lui si sunt de acord cu statul la ei, deoarece nu sunt la fel de dubiosi ca ai mei. In fosta mea relatie, ai mei la fel faceau. Imi criticau prietenul si de aceea ne-am despartit la un moment dat. Acum imi spun ca fostul era mai bun.
Ce sa fac oare? Sa risc si sa ma mut la prietenul meu? El are 20 de ani. Sa ma impun alor mei si sa fiu fericita cu iubitul meu?
Sau sa astept inca vreo 2- 3 ani pana ma vor lasa mai libera si sa fiu linistita?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

In primul rand sa te gandesti sa pleci cu el la munca in strainatate e o mare prostie. Deoarece ai doar 9 luni, ai avut relatii si de 2 ani care s-au terminat, de unde stii ca asta e diferita? orice e frumos la inceput si dupa devine plictiseala si rutina si certurile si alte probleme.
Eu nu sunt pesimist in legatura cu relatia voastra, doar ca mai bine te axezi pe tine si viitorul tau si totusi este familia ta in primul rand, chiar daca sunt ei mai asa... ii mai minti si ii mai faci sa inteleaga, doar nu o sa mori singura laughing
Si in al doilea rand nu ai mentionat nimic de liceu / facultate. Trebuie sa iti creezi viitorul tau si sa devii o femeie independenta, sa faci studii superioare si sa te ocupi mai mult de scoala. Nimeni nu iti spune sa te desparti de el, dar daca te muti la el, depinzi de el. Tu vrei sa depinzi de cineva? poti sa ai o relatie linistita cu oricine vrei tu dar sa fii independenta financiar.
Daca esti fericita cu el, nu renunta la el indiferent ce spun ai tai. Dar sa te muti cu el si sa provoci un razboi in familie, asta nu merita.
Eu zic sa astepti, sa iti creezi viitorul, sa devii independenta si sa iti faci o facultate si dupa o sa vina si lucrurile de genul de la sine.
Toti facem greseala intr-o relatie sa ne implicam cu totul dar cand el pleaca, ramai fara nimic. Asa ca mai bine iti faci un plan de rezerva.
Succes!

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Cand vrei sa incepi o relatie serioasa trebuie sa faci si compromisuri.Inteleg ca poate ai tai sunt un pic exagerati dar si el daca te-ar iubi nu ar mai face atatea fite.Este un pic cam rasfatat daca se supara din orce si nu stie cum sa puna problema in fata alor tai, iar daca continua sa se comporte asa si nu doreste nici cum sa le demonstreze alor tai ca e bun pentru tine (ceia ce pentru tine se vede ca este destul de important pentru ca momentan cu ei traiesti) nu este ok si este cam comod.
In loc sa te gandesti sa fugi de acasa pe la iubi, mai bine gandeste-te sa mergi la munca sa faci niste bani sa iti permiti o chirie.Du-te la munca pe un salar normal, sa mearga si el si in doi o sa reusiti sa va platiti o chirie ieftina, iar daca in caz ca va despartiti tu macar ai un salar ai niste bani si te poti intretine in continuare singura sau sa iti iei o coloega de apartament.