| Cookie94 a întrebat:

Am o mică... problemă, ca să zic așa.
Știu că mai e mult până la Crăciun, dar îs unpic confuză și down în legătură cu planul pe care l-am făcut împreună cu iubitul meu.
Am stat de vorbă cu el acum două săptămâni și m-a întrebat dacă nu vreau să petrec Crăciunul cu el, împreună, 3 zile, chiar și peste noapte... și faza e în felu' următor.
Încă n-am stat de vorbă cu maică-mea legat de asta, și mi super frică să-i spun pentru că va ieși un scandal imens între mine și părinții mei, că de ce să mă duc mai ales să stau peste noapte la el, de Crăciun mai ales, că Sărbătorile de Iarnă se fac doar în familie, fără iubiți la masă, fără rude la masă, fără prieteni de familie la masă, doar eu cu mama, tata și fratele meu.
Și asta ar fi primul meu Crăciun care l-aș petrece împreună cu iubitul meu, și mie mi să nu facă crize și scandal dacă va afla că voi sta peste noapte și că nu voi sta cu ai mei la masă.
Pe mine asta mă indispune faptul' că în fiecare an, da-n fiecare an așa a fost între mine și părinții mei... am stat la masă, am împodobit bradul, am stat acasă, ne-am uitat la un film pe laptop și ne-am plimbat jumătate de oră prin oraș, atâta e Crăciunul în familie... și m-am plictisit.
Niciodată nu m-or lăsat să stau și cu prietenii mei măcar câteva ore de Crăciun.
Repet, am 21 de ani împliniți, și de 20 de ani așa era și este Crăciunul nostru.
Eu cu iubitul meu ne gândim să mergem ân stânga și în dreapta de Sărbători, în niciun caz nu vom sta în casă, că mi-o ajuns să stau în casă de Sărbători cu familia.
Și la mama e faptul că mă ia cu faze gen că de aia mă duc la el ca să fac nu știu ce, că-mi arde gândul la nu știu ce, că duc lipsă, că numa' aia îmi doresc, că nu știu ce, mă face și curvă când aude că stau cu el în acelaș pat și când mă roagă să stau departe de el, să nu stea "călare" pe mine. rolling on the floor)))))
Eu regret nespus că n-am o mamă sau un tată care să fie înțelegători și care să nu-mi deie șansa de a petrece măca câteva zile din Sărbătorile de Iarnă împreună cu el, m-o încâtat mult ideea câd m-o întrebat, și-mi promisese că vom merge și-n stânga și-n dreapta de Sărbători, și chiar am fost bucuroasă, dar repet... cu ai mei nu știu ce să fac, nu știu cum să le spun, că mi tare frică, și mi și mai frică să nu se bage în relația mea cu el ca dupa aia să se ajungă la despărțire din cauza părințiilor.
Anul trecut a înțeles prietenul meu, că stau o zi la el, că aveam câteva luni de relație pe atuncia... acuma avem un an și mie mi să nu se ajungă într-un conflict.
Ce pot să fac?
Îmi cer scuze că iar mă plâng, deși nu-mi convine, dar pur și simplu sunt devastată din cauza alor mei, că se tot bagă și mă ia pe mine și pe el în șuturi pentru chestii stupide... sau ne i-au la mișto.
Îmi cer scuze încă odată... :/

12 răspunsuri:
| SMTHING a răspuns:

As zice multe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios? 21 ani si ti e frica de mami ca te cearta ca nu stai la masa?

| neutrino a răspuns:

Pentru o familie care se respecta si stie ce este acela un Craciun, acesta se face mereu in familie.

| sofisis a răspuns:

Pe scurt (nu am avut rabdare sa citesc toata intrebarea) daca la 21 de ani inca stai dupa fusta maica-tii si a lu' taica-tu..esti degeaba.
Eu nu am mai facut sarbatorile cu ai mei de pe la 17 ani. E normal ca la 21 de ani sa vrei sa stai cu iubitul. In locul tau eu le spuneam pur si simplü: vedeti ca dupa masa de pranz(care da, se face in familie) plec la X si ne mai vedem dupa revelion. Punct.
Ce atata mamica si taticu...serios, esti cam fraierica

| raluk27 a răspuns:

Nu te uita in gura curajosilor, care vin cu sfaturi ca vai de mine ai o varsta, ca trebuie sa pleci de acasa, ca la varsta ta ei mutau muntii din loc. Au avut noroc de parinti toleranti sau au mers pe varianta tupeu maxim, li s-au urcat in cap si i-au prostit sa le dea bani in continuare. Iar acum vin cu sfaturi, ca dom'le la 17 ani ai o varsta. Exact prin lucrurile astea am trecut si eu. Iar crudul adevar e urmatorul: cat timp esti inca studenta si nu esti independenta financiar, nu ai ce sa faci. Esti in casa lor, pe banii lor. Si tot ca sfat: pentru binele tau, nu pune prea tare bazele pe relatia cu prietenul. Nu il cunosc, poate e un tip ok, dar exista o vorba populara care spune "nu pune toate ouale intr-un cos". Acum sunteti in perioada roz, totul e bine si frumos, probabil ti-a zis sa va mutati impreuna, ca daca e ceva te ajuta el, ca te iubeste etc etc. Poate te iubeste, dar cu siguranta nu are stabilitatea emotionala si financiara ca sa aiba in intretinere o femeie. Daca pleci de acasa si te muti la el, vei fi la cheremul lui. O sa inceapa sa iti gaseasca defecte, o sa iti reproseze ca nu ai nimic decat hainele de pe tine, in timp ce el face si drege, pana iti da un sut in fund. Si atunci ce faci? Nu te certa iremediabil cu ai tai si nu pleca de acasa, ca risti sa suferi o mare dezamagire. De angajat nu o sa se inghesuie nimeni sa o faca. Decat la Mc, poate. Esti studenta si peste tot se cere experienta. Apoi o sa fii si cu jobul si cu casa si cu facultatea, te imparti in 7 parti si in concret nu faci nimic. II ceri lui bani de ciorapi si deodorant? Nu te muta cu un barbat, pana ce nu esti pe banii tai. Incearca sa gasesti o solutie de compromis (de exemplu, vorbeste cu ai tai sa vina prietenul tau sa stea la voi in zilele de Craciun si de la tine de acasa sa plecati in stanga si in dreapta). Daca te iubeste si are un minimum de educatie familiala, cu siguranta va intelege. Pana la ora actuala ar fi trebuit sa ii cunoasca pe ai tai.
PS. Am sa iti spun si povestea mea. Aveam 26 de ani si ma combinasem de 3 saptamani cu un tip. Era tot asa, inainte de sarbatori, iar el mi-a propus sa facem revelionul la mare cu gasca. Aveam cazare la o pensiune, tot. Ca si tine nici macar nu indrazneam sa abordez subiectul cu ai mei, pentru ca ar fi reactionat la fel. Nici sa il refuz pe tip nu voiam, ca nu voiam sa par o ciudata, plus ca si pe mine ma incanta ideea de a merge la mare. Stii ce-am facut? Am vorbit cu ai mei si inainte sa "ia foc", le-am sugerat sa mearga si ei. Le-am platit 3 zile o camera la un alt hotel din Constanta. Ziua stateam cu gasca, si noaptea, stateam in camera cu ai mei. Si toata lumea aa fost multumita happy

| AliGab a răspuns:

Ai 21 de ani. Cred ca esti destul de mare sa iei propriile decizii in ceea ce priveste viata ta, mai ales daca lucrezi. Daca esti studenta este mai greu. Eu pur si simplu, la varsta ta, doar ii spuneam mamicai unde ma duc sa stie de unde sa ma ia, desi eram studenta, dar in niciun caz nu imi controla viata. In fine, nu stiu ce sfat sa iti dau, dar clar este cazul sa le spui alor tai ca esti majora si ai dreptul sa decizi singura ce sa faci cu viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare sunt eu singurul caruia ii se pare o problema ca la 21 de ani inca stai cu parintii tai in casa si mai esti si in halul asta sub papucul lor. Cam aiurea. Eram sa zic ca e normal sa se poarte asa, dar credeam ca ai 15 16 ani dar 21? Wow. Nu prea ai ce face, deja vad ca mama ta te face cu-rva ca vrei la prietenul tau ca vezi domne mare nenorocire ca vrei se-x ca orice persoana normala la varsta ta. Repet, daca aveai 15 16 ani mai intelegeam mentalitatea lor dar asa? E aiura. Sunt incuiati rau. Singura chestie e sa pleci pe barba ta de acasa, deja ai varsta, nu e ca poti sta pana la 30 de ani la ei ce naiba.

| Cookie94 explică (pentru anonim_4396):

Dacă mi-ai dat vârsta unei puștoaice, după poza de profil, mi s-o mai spus că arăt ca la vârsta aia. laughing))))))
În fine, da, știu că nu e normal ce mi se întâmplă, dar n-am de ales, i-am spus odată că vreau să lucrez part-time, că-s sătulă să mai cer bani de la părinți și așa mai departe, și nu-mi dă voie din motivul că trebuie' să-mi văd de facultă mai întâi, dupa aia. Siiigur, mai aștept încă 2 ani până termin
Eu nu mai pot sta așa și nu știu ce să fac.
Țin să menționez că prietenul meu lucrează și are 24 de ani (25 va face peste o săptămână) și tot nu-mi dau voie ai mei să mă duc să stau la el, mă tratează ca pe un copil de 12 ani, mă mai ține din scurt, ca să nu mai zic că mai are momente când îmi dă palme sau mă împinge sau mă bruschează acă vreau să plec la prietenu-meu (să mă mut adică), bine, îm dă palme din motive anume, nu o face fără motiv, rare ori poate mai face fără motiv când vine nervoasă de la lucru sau ncepe și țipă la mine sau mă înjură.
Trist e că am ajuns să-mi fie frică de ea, și nu știu ce să fac, nici măcar o noapte nu pot sta liniștită la o prietenă sau la iubitul meu, ca să nu mai zic că atunci când am stat la el peste noapte mă suna într-una ca să vin acasă la 7 dimineața, fără discuții, că vai că dacă nu vin cheamă poliția că nu știu ce.
Și legat de sex, nu e vorba că îmi doresc fix aia să fac, zilnic chiar, nu, chiar deloc, mă duc să stau cu el doar, să mai facem de mâncare, să mai mergem în stânga și în dreapta, eu aroape zilnic mă duc la el acasă până seara și ba ne uităm la film, ba mai facem unpic de curățenie, ba mai vorbim, deci nu știu de unde i până unde aduce la vorbe chestia asta cum că mă duc să fac sex cu el.
Și P.S., mai mult fac dragoste cu el, nu sex, deci... să facă diferența maică-mea.
Pentru ea și dacă-i zic că-i "iubitul meu" ăi penibil, că-s eu penibilă că ne mai giugiulim prin vorbe și îmbrățișări și râde de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cookie94):

CIudat totusi ca pe 14 luna asta, anul trecut tot 21 de ani aveai, dar fie, putin imi pasa pana la urma cati ani ai, daca ai sub 18 ani as fi inteles de ce parintii tai se poarta ca niste mosi. Cat despre ce ai zis la inceput, am incetat sa mai dau varsta unei fete laughing majoritatea care ma intreaba cati ani le dau, fac prostia mereu sa le dau mai mult asa ca am incetat sa mai ghicesc.

"Și legat de sex, nu e vorba că îmi doresc fix aia să fac, zilnic chiar, nu, chiar deloc, mă duc să stau cu el doar, să mai facem " nici daca iti doreai zilnic asta nu era o problema, crede-ma ca pe la varsta asta la multi nevoile cresc. Am cunoscut cateva fete care spuneau ca daca nu faceau sex 2 zile deja le lua durerea de cap. Poate crezi ca e ceva rau asta dar nu e, rau e sa ti-o tragi cu un oras intreg, unu la zi, dar cand faci se/x cu iubitul tau nu vad problema tine sau altii / altele. Plus ca am vazut ca multe fete se plang la fel de chestia asta aici pe site, multe mame spun " dar ce, asa moarta dupa p""" esti". Nu stiu de ce este mentalitatea asta, poate femeile de genul s-au invatat sa faca sex o data la una sau de 2 ori pe ani si vede ciudat daca altul vrea mai mult laughing chiar nu inteleg motivul.

"Pentru ea și dacă-i zic că-i "iubitul meu" ăi penibil, că-s eu penibilă că ne mai giugiulim prin vorbe și îmbrățișări și râde de mine.""" mda, ciudati parintii mai ai si tu. Ai sa scapi de toate astea cand ai sa pleci de acasa, pana atunci trebuie sa ii suporti din pacate. Oamenii la varsta lor rar isi schimba mentaltiatea tampita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-l pe iubitul tau la masa cu ai tai.

| Gunoi a răspuns:

Sunt doar protectivi, sincer acuma e viaţa ta poţi să alegi să pleci, dar NU te vor mai primi înapoi niciodată cred thinking
Cât despre prietenul tău, dacă te iubeşte cu adevărat înţelege dacă nu nu te-a iubit.
Deci şi prin urmare decizia îţi aparţine dar dacă e să alegi vei depinde mereu de cineva: iubitul tău care îl cunoşti de câtva timp sau familia ta care te-a crescut acum. Dacă rămâi cu el şi ajungi să te desparţi nu o să mai ai pe nimeni şi nimic.

| schwepps a răspuns:

Zau.