| ioanaandreea14 a întrebat:

Hei TPU am o intrebare cum as putea sa ii conving pe parintii mei sa ma lase la un revelion cu amicii? Am 15 ani si am incredere deplina in mine sunt sigura cu nu voi face nimic iesit din comun, problema e ca nu cred ca ei au incredere in mine sau le este frica ca este seara dar suntem in grup si nu cred ca putem pati ceva. Daca a-si face revelionul acasa m-asi plictisi pentru ca tatal meu lucreaza iar eu asi fi nevoita sa ma uit cu mama la televizor. Deci cum ii pot convinge?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ar fii bine sa vorbesti cu părintii tăi si să le spui ceea ce doresti tu sa faci, dar daca ei zic nu sa nu te răzvrătesti deoarece ei stiu mai bine decit tine, ei au avut odată virsta ta, dar tu virsta lor nu ai avut o incă, tu zici că ai incredere in tine, perfect este bine să ai incredere in tine si in ceea ce poti sau ce nu poti face, dar, si aici există mereu un dar, tu acolo nu vei fi singură, vei fii cu prietene, colege, si bineinteles prieteni si colegi, băieti care dacă atmosfera se incinge prea tare, adică dacă se servesc băuturi alcoolice atunci situatia scapă de sub control si te trezesti fără voia ta implicată intr un scandal cu tentă sexuală, deoarece mintea băietilor doar la sex le stă, dacă m ai sunt si beți atunci este foarte usor să te violeze, intrucit nu mai gîndesc clar, si la virsta ta numai de o sarcină nu ai nevoie acum, tu sau părintii tăi de vești tragice, găîndeste te mama ta nu ar fi vrut si ea să se distreze de revelion? Tatăl tău munceste, o lasi singură pe mama ta? Poate si ea ar vrea să fie cu tatăl tău doar ei doi la o petrecere dar nu, ea stă acasă, probabil face mîncare sa ave ti voi ce minca, tu nu ai frati? Cel mai bine stai acasă cu mama ta, nu o lăsa singură că ea sigur nu va fi de acord cu ideile tale.

| ioanaandreea14 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mama nici nu a pus problema asa, adica nu a spus ca s-ar plictisi singura acasa. Daca as sta acasa starea mea de spirit nu ar fi foarte buna pentru ca as fi suparata ca nu m-a lasat si mai mult as isca cearta. In fiecare an pana acum am facut revelionul acasa sau cu prietenii de familie, parintii vorbeam de-ale lor iar eu ma plictiseamascultandu-i

| neutrino a răspuns:

Ii poti convinge numai vorbind cu ei, si sa le spui ceea ce ne-ai spus si noua.

| frostxtq a răspuns:

Incearca sa porti o discutie cu ei si sa le explici ca iti doresti mult sa mergi, puneti-va de acord cu anumite conditii care sa va convina la toti si promite-le ca te vei comporta matur si nu vei depasi limitele impuse.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Avavnd in vedere ca ai 15 ani si esti si fata, e normal ca parintii sa isi faca griji. I.ai intrebat deja daca te lasa? Unde se va tine petrecerea?

| ioanaandreea14 explică (pentru NoName0x0):

Petrecerea va fi la mine la tara, eu stau in oras dar de sarbatori ne ducem la casa bunicilor...nici eu nu as fi acceptat sa ma duc la revelion daca ar fi fost in oras pentru ca e agitatia mai mare si de asta imi doresc mai mult sa ma duc pentru ca este intr-un loc mai restrans

| NoName0x0 a răspuns (pentru ioanaandreea14):

Pai mai stai de vorba cu ea si spune.i ca nu va fi deloc periculos si ca nu are ce de sa isi faca griji, mai ales datorita locatiei, cum ai spus si tu aici...

| Dracoola a răspuns:

Avnd in vedere ca ai 15 ani cel mai bine ar fi sa mergi la petrecere si sa vorbesti cu mama ta sa vina sa te ia de la sfaritul petrecerii. Acum depinde si de orasul in care stai, pentru ca in Bucuresti distantele sunt foarte mari si ar fi recomandat eventual sa te duca mama si tot ea sa te ia. Nu uita ca totusi ai inca 15 ani si e normal ca parintii sa se ingrijoreze, nu in privinta ta cat mai ales in privinta celor din jur.

| ioanaandreea14 explică (pentru Dracoola):

Petrecerea va fi la tara la un local iar de la mine pana acolo nu fac mai mult de 10 minute ...nu cred ca e nevoie sa vina sa ma ia cu masina. avand in vedere ca ea imi cunoaste anturajul

| Iulii_Iulia_1995 a răspuns:

Poti sa incepi sa le zici ca ai 15 ani, sa le arati ca esti suficient de matura, sa o rogi in fiecare seara pe mama ta, sa ii zici ca ar fi cel mai frumos revelion, sa ii zici ca sunteti doar prieteni foarte buni si nu are cum sa se intample nimic iesit din comun.
sper ca te am ajutat