| anonim19987 a întrebat:

Hei TPU! Deci am 14 ani fac 15 ....Si am ramas insarcinata, Ce as putea sa fac e o greseala nu voiam sa se intample asa ceva! Va rog ajutati-ma nu stiu cs sa fac ...Nu am o familie chiar buna si unita (sunt crescuta de bunicii)parintii divortati si plecati! va rog nu ma judecati am destule! multumesc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
41 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa cresti copilul.
Ce am putea sa te sfatuim?
Cand iti place peleul iti asumi.
Off cand ma gandesc ca altele au meserie in a se culca cu barbati si nu raman niciodata insarcinate, imi denota ca esti tare naiva dar in fine
E si nu e de judecat, daca isi aduce cineva aminte din trecut parintii parintilor nostri faceau copii la 14-16 ani, totusi ei erau ca si casatoriti la acele varste pentru ca baiatul cu care faceau copii era mai mare si ca un sot, nu se intampla ca acel baiat sa nu faca casa cu acea copila...asta difera de voi copii care aveti copii.
E o greseala dar asta e, in functie de cel cu care ai facut-o, daca el e mai mare ca tine cu ceva ani, noua lege il face infractor.
Fara sustinerea familiei la aceasta varsta e ca si imposibil sa ai grija de un copil.
La altceva nu vreau sa ma bag sa zic si alte variante care nu imi plac.

| anonim19987 explică (pentru Simpatic):

Nu stiu ce sa fac sincer ....Am un Frate de25 de ani nu stiu cum va reactiona cand va auzi asa ceva.Sunt disperata.si trebuia sa ma gandesc la consecinte.e tarziu acum

| kr.mdy a răspuns:

Cu banii stransi te programezi la chiuretaj, dar in prezenta unei rude adulte, care sa semneze pentru tine.Nu stiu daca merge fara un parinte, s-ar putea sa le faci probleme.

| anonim19987 explică (pentru kr.mdy):

Nu pot sa mi omor copilul nu vreau nici sa l dau spre adoptie noi suntem penticostalii nu pot face avort

| kr.mdy a răspuns (pentru anonim19987):

Atunci luati o hotarare sa formati o familie.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim19987):

Ce esti tu? Penticostala? Inseamna ca un hetnic e pastor, nu? Si daca esti penticostala nu ti-au spus ca nu e voie sa te regulezi daca nu esti casatorita? Acum bortoasa spui ca tu nu poti face avort, da' la babardeala ti-a placut?

| Violleta2022 a răspuns:

Ajutorul il poti primi numai de la mama ta, fiindca ai doar 14 anisori si trebuie sa mergi cu mama la un medic ginecolog cat mai curand posibil.
Sun-o de urgenta sa vina acasa si sa te duca la medic!

Bunica poate merge cu tine doar daca este tutorele tau legal!

Fiindca esti un copil nesupravegheat care a facut un lucru inadmisibil la anisorii astia, este posibil ca statul sa te puna intr-un camin de copii pana la varsta majoratului (18 ani) fiindca ai dovedit ca nu esti un copil cuminte si nu s epoate avea incredere in tine.

| dullcat a răspuns:

Decizia aceasta trebuie sa o iei impreuna cu bunicii.

| Freya1 a răspuns:

O sa faci ce simți și în funcție de ce ajutor primești.Dar trebuie sa te gândești bine ca ai școală de făcut, un viitor, plus ca responsabilitatea este destul de mare.Nu știu dacă tu la ani tai o sa fi capabila sa întreții un copil, sa stai treaza cu el în brate nopți intregi, sa fi apta de al îngriji când e bolnav și multe altele.
Ai câteva posibilități.Ori vorbești cu bunica și te ajuta ori cu copilul ori cu bani pentru întrerupere de sarcina.Ori îți calci pe frica și ii spui fratelui tău sa te ajute tot asa, ori cu copilul ori cu bani.Ori cu tatal copilului sa luați o decizie.

Dar părerea mea e ca să faci un copil e greu și la 30 de ani, da la 14/15.

| anonim19987 explică (pentru Freya1):

Nu as vrea sa omor sufletelul de om nevinovat doat pentru ca sunt inconstienta Ammai crescut un copil stiu sa am grija de el dar eu vreau sa mi continui scoala

| Freya1 a răspuns (pentru anonim19987):

Și crezi ca dacă îl faci și îl dai pe la alții sa îl crească sau nu îți permiti sa îl crești nu o sa se chinuie.Ca nu o sa aibă tata sau mai rău, ca o sa ai scandal cu tatăl lui sau mai știu eu ce ii face bine?

La ani tai e clar ca nu prea ești conștientă de ce inseamna responsabilitatea asta.Si eu pe la ani tai as fi insistat sa îl țin ca habar nu aveam de ce responsabilitate îmi asum, dar acum, după ce am facut și eu un copil la aproape 30 de ani, dacă ar fi sa mai fac unu as spune pas.

Trebuie sa îți continui școală și sa faci cât de multa ca să ai un viitor, o meserie și un salariu din care sa poți sa intreti un copil.

| anonim19987 explică (pentru Freya1):

Stiu e chiar greu fara un parinte (eu neavand ambii)As vrea sa pastrez copilul nu vreau sa i fac rau, ai mei ma intretin dar mi-e frica sa si nasc si sa le spun asa ceva.ca vor deveni bunicii

| Freya1 a răspuns (pentru anonim19987):

Mai bine le spui din timp și decideți împreună.Nu aștepta pana e târziu pentru ca va fi mai rău pentru tine cu ei.

| anonim19987 explică (pentru Freya1):

Nu imi venise menstruatia de 2 luni si ma gandeam ca ar fi o deregalre cum am facut o dar a 3-a luna am facut un test de sarcina fiind pozitiv eu nu vreau sa i fac rau bebelusului nici sa l abandonez sau sa l dau spre adoptie.I am spus iubitului de situatie si mi-a zis ca el nu il poate creste atat de repede si daca vreau sa l las la matern daca nu, sa l cresc eu si familia mea.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim19987):

Acum fapta e consumata, dar dacă uri începi viata sexuala trebuie sa ști și în ce consta asta.Si mai ales sa nu aștepți dou/trei luni de menstruatie lipsa pana sa verifici ce sa întâmplat.
La lunile pe care le spui tu cred ca nici nu s emai poate face nimic. Oricum, vorbește cu si tai.

| anonim19987 explică (pentru Freya1):

Nu am curajul nici in ochii sa i privesc ei ma stiau un copil cuminte pus pe scoala, neavand prietenii si anturaje stiau ca sunt cuminte

| Freya1 a răspuns (pentru anonim19987):

Pai și cam ce crezi ca o sa se întâmple? Nu o sa observe ca ești gravida și nasti un copil?

| anonim19987 explică (pentru Freya1):

Mai putin si se vede burta mie teama de fratele meu

| Freya1 a răspuns (pentru anonim19987):

Pai și dacă e asa ce avort crezi ca mai poți face?
Pana la 9 săptămâni poți face medicamentos.Iar după prin aspirație, dar nici de cum când deja ti se vede burta asa ca nu mai ai cum sa faci avort.Iar sa îl dai spre adopție habar nu am dacă e o soluție, ca de născut tot îl nasti și ai tai tot vor ști.

| anonim19987 explică (pentru Freya1):

Stiu mi e asa frica nu vreau sa l dau spre adoptie pana la urma e bucatica din inima mea

| Freya1 a răspuns (pentru anonim19987):

Mai ai o varianta, dar întâi d eroare încearcă cu familia. Daca nu se poate sa te ajute exista centre pentru mame singure.

| Frank51 a răspuns:

Este mult prea devreme sa ai un copil în clasa a8-a, în loc să înveți teorema lui Pitagora va trebui să stai lângă el, să-l îngrijești.

Partea bună este că va avea o mamă tânără, partea proastă este că sunt șanse foarte mari să-ți ratezi cariera.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Frank51):

Tot raul spre bine. cand bei avea 32 de ani, copilul tau va avea 18 ani. Ai sansa ca la 50 de ani sa fii strabunica.

| anonim19987 explică (pentru Sistemulxxl):

Ce pot spune a fost o greseala mi-a zis ca nu pot ramane din prima asa mi au mai spus multe persoane iar eu am avut incredere, nu am vrut asa ceva niciodata la varsta astaa

| Frank51 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Și încă nu se vrea educația sexuala predată la școală, romanica țara eșuată.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Frank51):

Este grozav ca astea de 14 ani incep sa dea din fund asa de timpuriu. Creste natalitatea.

| Frank51 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Crește natalitatea dar scade coeficientul mediu de inteligență și economia. Nu prin metoda asta trebuie să crească natalitatea.

Ajunge adult și își face ajutor social, lucrează cu ziua și nu contribuie nici la sistemul social nici la evoluția țării.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Frank51):

Prosti da, multi.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim19987):

Acum sincer, de ce va tot dati loviti in aripi de descremenare, extruziune sociala, etc. Nu o faceti voi cu mana voastra, nu o cautati cu lumanarea?
Daca esti asa cum esti nu e cazul ca ultimul lucru pe care-l faci dupa ce termini scoala, ai loc de muna, locuinta, sot, sa fie dat chilotii jos? De ce incepi cu ultimul?

| anonim19987 explică (pentru Frank51):

Ar trebui educatia sexuala im scolii dar asta e Romania noastra

| haileewatson a răspuns:

Tatal copilului are 23 de ani? Stiai ca ceea ce a facut barbatul asta e ilegal? De ce nu il denunti la politie?

| anonim19987 explică (pentru haileewatson):

Ca e tatal copilului meu nu as putea sa i fac rău, eu nu am rautatea in inima.

| haileewatson a răspuns (pentru anonim19987):

Adica el are voie sa iti faca rau, dar tu nu?

Esti doar un copil naiv…

| anonim19987 explică (pentru haileewatson):

Nu a fost cu intenție am gresit amândoi asta e viata merge inainte cu bune si rele

| Sistemulxxl a răspuns:

Vii cu taticul la mine si facem acte de infiere. PreiauPreiau eu copilul.
Am deja 4 ai mei. Il iau si pe asta.