| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU... Vreau sa-mi raspundeti sincer si cu cap la intrebarea asta va rog frumos. Mama se cearta mereu cu tata pentru ca EU ma cert cu el. Adica nu mai pot sa-l support. Mereu tipa la mine fara motiv. O data i-am zis FRUMOS sa inchida usa si a inceput sa tipe la mine si sa zica ca mereu fac figuri si ca s-a saturat de mine. Mama cand vede mereu se supara si se cearta cu tata si tipa mereu unul la altul din motivul asta. Niciodată nu m-am inteles cu el. Vreau si eu sa am o viată normala. Încerc din toata puterea mea sa invat si sa iau note bune la scoala, dar nu mai pot sa invat in conditiile astea.Îmi doresc sa fiu si eu un copil normal cu o viată cat de cat normala. Mereu tipa la mine din orice si ma grabeste in absolut orice.O sa ajung sa mă sinucid daca o sa continue asa. Eu nu mai stiu ce sa fac. Voi ce ati face in locul meu? Va rog...Si o sa dau si funda daca va bucura cu ceva.

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Degeaba,orice ai face, tot asa o sa fie, asa e la mine de mic copil.Am un tata recalcitrant verbal(bine ca nu e si violent)zbiara din orice,ma termina psihic,vrea sa controleze el tot,sa stie el tot,sa spunem doar ca,de la o varsta si eu ii le cam spun direct, numai ma feresc, o sa doara mai putin cu trecerea anilor, dar nu are rost sa te mint, de durut...tot va mai dureahappy Cine nu trece prin asa ceva, nu stie cum e, insa eu iti spun ca nu ai altceva de facut, decat sa induri orice iai zice, ce i-ai face, daca asa e felu lui de om te lupti cu morile de vant,

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca el vede motivele numai tu nu vrei sa le vezi. Daca este tatal tau natural nu iti vrea decat binele.Asa ca mai lasa ambitia ca nu faci bine.Stiu ca nu-ti convine raspunsul meu dar datorita lui si mamei tale ai tot ce iti trebuie.

| ania a răspuns:

Mai bine roagă-te pentru el. Poate și el a avut părinți duri și nu are energie sufletască să dăruiască ceva mai bun. Mulțumește-i lui Dumnezeu dacă e totuși ceva bun la el, de exemplu că aduce bani în casă și mulțumește-i că El e un Tată mult mai bun, care te iubește infint așa cu ești, te înțelege și suferă împreună cu tine atunci când ești necăjită și acuzată pe nedrept.Si Isus a ascultat multe acuzații nedrepte și a avut puterea să se riage chiar și pentru cei- ce-L răstigneau/tată iartă-i că nu știu ce fac! Roagă-te să te ajute Dumnezeu să - l ierți pe tatăl tău și să te țină în brațe cînd tatăl tău țipă la tine.Doar devolul vrea să te sinucizi, tu poți cu ajutorul lui Dumnzeu să biruiești răul și să răspândești iubire și iertare în jurul tău.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| EneCristian a răspuns:

Isi poate varsa nervi pe tine si ai meu au facut la fel la randul lor insa eu is mai tare de cap sa zic Nu te mai certa cu el incearca sa il eviti complet daca nu te poti intelege nu are rost.

| dorin1990 a răspuns:

Trebuie sa aveti o discutie toti 3.Iti este tata natural? sau vitreg? oricum comunicarea o sa va ajute pe toti 3, incearca si tu sa fii mai intelegator cu tatal tau, daca el nu este capabil sa te intelega incearca sa-i demonstrezi ca esti mai matur decat pari.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Daca il eviti tot asa reactioneaza? Incearca sa ii observi modul de gandire si cand esti langa el sa te gandesti :daca fac asta...el., etc. comportamentul tatalui tau mi se pare foarte dur, imi pare rau pentru tine. Ce ai zice de un catel? Daca ii plac cateii ar putea sa il distraga, ceva. Sau daca ii place sportul prefa.te si tu acolo ca te bucuri de meci. Probabil tu nu esti idealul lui al unui copil, isi dorrste mai mult de la tine. Iar faptup ca mama ta se cearta cu el mi se pare normal, ea da dovada ca te iubeste. Eu as incerca sa il evit/sa incerc sa aflu care e motivul, de ce nu e multumit. Sper ca veti rezolva problema.

| Naamah12 a răspuns:

Te înțeleg perfect doar că părinții mei se certă si din alte motive. Eu de aceea nu ii condamn pe cei care se drogheaza sau se sinucid. Eu vreau sa traiesc cu ideea ca la 18 ani o sa fac ceva cu viata mea si ca nu are rost sa n-o traiesc. Am 13 ani si ma terorizeaza paihic, dar mi-e frica sa merg la psihologul scolii pentru ca asta ar insemna sa afle diriginta si colegii ce traiesc, si nu as vrea ca parintii mei sa creada ca sunt nebuna.

| Naamah12 a răspuns:

Te înțeleg perfect doar că părinții mei se ceartă si din alte motive. Eu de aceea nu ii condamn pe cei care se drogheaza sau se sinucid. Eu vreau sa traiesc cu ideea ca la 18 ani o sa fac ceva cu viata mea si ca nu are rost sa n-o traiesc. Am 13 ani si ma terorizeaza psihic, dar mi-e frica sa merg la psihologul scolii pentru ca asta ar insemna sa afle diriginta si colegii ce traiesc, si nu as vrea ca parintii mei sa creada ca sunt nebuna.