| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns la disperare si caut un raspuns bun aici fiindca in alta parte n-am cu cine vb! Am 19 si sunt inca la liceu, termin anul asta ..ca sa spun, deci am niste probleme, in ultimul timp mama ma cearta si tipa mai mereu la mine din orice motiv. Orice reactie si orice vorbe pe care le da spre mine sunt cu ura si injuraturi.Cateodata zici ca e nebuna! Ea imi zice ca cica nu o respect si chestii dar eu cum as putea sa vb cu ea daca ea vb in halul asta cu mine oricand, la orice ora! Pur si simplu ma calca in picioare, nu pot nici sa tac fiindca voi fi luat de prost in casa, am si eu mandria mea iar normal ca tata tine cu ea fiindca doar na ce sa tina cu mine? Mai am certuri si cu tata din cauza ca eu sunt vinovat de tot in casa ..ca eu o fac pe mama sa tipe si sa faca urat..cand ea e asa de cand o stiu! Si pe langa tata ma mai cert si cu frate-miu.El ditamai harbuzu de om de 30 de ani sta in pat si se uita la seriale si vb cu muieri in loc sa se duca la treaba si ma cert cu el din cauza ca lui nu-i convine orice, ca cică sa dau mai incet basu la system chiar daca e incet ...sa vb frumos cu el chiar daca el face... mare! Eu unul m-am saturat. Mi se par niste oameni urâcioși, zi pe zi ce trece mi se scârbește de ei, totul trebuie sa fie in casa numai dupa placu lor ...eu sunt satul sa aud certuri, tipete si sa vad ca oricarui nu-i convine ceva iar pe mine nu ma intelege nimeni! Ei cred de fapt ca mie nu imi convine ceva ..de fapt se inseala amarnic! Daca ar fi intelegatori cu mine ..si eu as fi la fel! Deci ce as putea sa fac ca sa scap de stilul de viata ca simt ca o iau hegheș?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu-i mai băga în seamă.
Nu rezolvi nimic dacă te cerți cu ei în fiecare zi.
Mai rabdă un pic până termini liceul, după intri la facultate și atunci lucrurile cu siguranță vor fi alfel.

| eckblume a răspuns:

Diferenta dintre tine si fratele tau e maricica (11 ani), ceea ce inseamna ca mama ta are peste 45 de ani. La varsta asta unele femei devin putin mai irascibile. Daca si lucreaza, vine tarziu acasa, face treaba (pregateste mancare, face curat) e posibil sa se acumuleze nervi; sa fie epuizata. Cum fratele tau e mai mare, cășunează pe tine. E familia ta, cum i-ai suportat pana acum cred ca mai rezisti. Dupa bac daca dai la facultate o sa ii vezi mai rar, nu te mai cicalesc atat. Daca nu, probabil te vei angaja si vei fi si tu cat de cat independent (nu in totalitate fiindca inca locuiesti cu ei). "In ultimul timp" precizezi ca se comporta asa. Exista vreo problema (financiara, emotio ala) care a aparut in familie? Daca da, e clar ca mama ta e foarte incarcata sufleteste si se descarca acasa.
Stiu ca te simti stanjenit cand tipa la tine, dar cu siguranta are multe pe cap. Tu cand vezi ca tipa taci, uita-te la ea si intreab-o:"Mama, tu ma iubesti? Nu ma mai certa" si vezi cum reactioneaza. Sa stii ca poate fi ceva biologic, sa aiba un nivel de agresivitate mai ridicat, dar ma indoiesc. Adultii au foarte multe responsabilitati si uneori cedeaza nervos.
Ia-l pe tatal tau separat cand il vezi in toane bune si discuta cu el. Intreaba-l de ce mama ta se comporta asa si spune-i sa te mai apere si el. Tatal tau ar trebui sa iti fie model, sa gestioneze problemele casei. Fratele tau probabil e mai delasator daca zici ca nu face treaba. Tu vrei sa ajungi ca el? Banuiesc ca nu. Sfatul meu e sa te concentrezi pe bac. Si sa stii ca nu strica si o iesire cu niste colegi. Adica mai iesi din sfera ta. Fii calm, altfel vei ajunge sa fii stresat si sa nu te poti concentra pe nimic. Acum ca orice adolescent tinzi sa iti urasti familia. Eu zic sa nu faci asta. unii si-ar dori sa aiba macar o ruda, dar din pacate nu au pe nimeni. Cladeste-ti un viitor si o sa ai puterea sa treci peste neintelegerile cu familia.

| CosminCD a răspuns:

Salut! Hai să-ți spun părerea mea pe care mi-am format-o dintr-o experiență asemănătoare cu a ta: calcă-ți pe mândrie și nu răspunde cu aceeași monedă; vorbește tu frumos dacă ceilalți nu fac asta; creează tu o atmosferă frumoasă în casă, nu aștepta de la alții; acceptă-ți și asumă-ți responsabilități (chiar în casă); nu trânti, nu comenta aiurea, nu te enerva - nu faci decât să sporești certurile; Asta e părerea mea. Nu trebuie să faci așa, dar totuși, gândește-te la ce ți-am zis. Succes!

| hamate a răspuns:

La 19 stai cu maica-ta?

| Maripapaia a răspuns:

Mi se pare super naspa. In ce clasa esti? Mai indura putin pana termini liceul, strânge niste bani si cum prinzi ocazia, mută-te undeva. Inteleg cum e, si eu mă cert des cu mama si abia astept sa plec de acasa. Tu macar esti major si teoretic poți sa faci ce vrei.

| Deliab a răspuns:

Eu cred ca trebuie să te muți la bunici