| Mihaela230 a întrebat:

Hello, cum se le spun părinților ca am un prieten? Imi e foarte rușine de ei și teama de ce o sa spună, ma vor controla și ma vor suna mereu și sigur voi avea o ora de intrat în casa, ma puteți ajuta?

41 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu chiar ai 27 de ani de iti este frica de parinti, in asemenea situatie? Vai, vai!

| Mihaela230 explică (pentru darrio2007):

Da, din cauza comportamentului lor.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihaela230):

La varsta asta ar fi trebuit sa ai o familie, soț, copii. De ce mai stai cu parintii daca au un anumit comportament?

| Mihaela230 explică (pentru darrio2007):

Pentru ca nu am unde sa ma mut.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihaela230):

Probabil nu socializezi, nu ai prieteni etc. Multe fete se muta la iubit, bineanteles atunci cand il au.

| Mihaela230 explică (pentru darrio2007):

Prietenii mei deja au familie sunt mutați nu au timp de altele.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihaela230):

Am spus in sensul ca prietenii tai poate au vreun prieten singur si ti-ar fi facut cunostinta cu el. Cam greu intelegi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mihaela230):

La prieten? Chirie? NU ai zis unde lucrezi, poate e un lant gen Lidl samd si te poti transfera in alt oras. Hai, ca exista solutii!

| Violleta2022 a răspuns:

Muta-te fetita afara, ca ai 27 de ani si stai pe spinarea parintilor, fara muca si fara venituri!
Evidnet ca te controelaza ca doar ei te platesc si-tid au de mancare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să le spui direct.

| GabiDumitrescu a răspuns:

PLEACA! Ai inceput sa pui intrebari aici pe tema asta de cateva luni bune. Ai o varsta, PLEACA.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu poate sa plece, are mari probleme psihologice nerezolvate din cauza a n traume din copilarie si nu poate controla ce simte, ramane legata de asta pana nu se duce la psiholog sa rezolve problema, odata ce se rezolva problema, de la sine va face ce zici tu, se va desprinde de parinti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pina la pisicolog... o maninca tac-su si ma-sa, din pacate.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aia e, fara pisicolog nu scapa, asa va ramane, si viata ei va fi din ce in ce mai grea, ca, cu cat trece timpul, cu atata e mai greu sa faca ceva.

| Hammurabi a răspuns:

Păi dacă încă te mai cresc și la 27 de ani... asta e.
Îi asculți. Pentru că ei au grijă de tine, îți dau să mănânci, te țin în casa lor, etc.
Când te vei hotărî să ai casa ta, familia ta, viața ta, copii tăi, te vei rupe fizic de mămica și tăticu'.
(Și e de preferat înainte să intrii la menopauză)

Scuză-mă că sunt răutăcios, dar cred că e nevoie să fi trezită la realitate.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Spune-i asta și câinelui meu. L-am crescut, îi dau să mănânce, îl plimb, îi fac toate poftele și mă ascultă...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hammurabi):

Tovarasu', din ce am citit - poate nu am vazut eu bine, caz in care imi cer scuze - ea lucreaza, are banii ei. Ai ei par a avea probleme psihice destul de serioase, iar ea pare ca sufera de Sindromul Stockholm.

| Hammurabi a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vezi de treabă, nici ea nu are nici un sindrom și nici părinții nu au probleme psihice.
Sunt doar niște părinți superposesivi care gândesc că, copilul e doar ajutorul lor, fără să le pese că trebuie să aibă și ea vița ei, familia ei.
Dar și ea la rândul ei e puțin dezorientată și îi e teamă că nu o să se descurce singură fără părinți.
Până nu o să-și facă curaj să facă pasul spre o viață independentă (indiferent ce ar presupune asta) n-o să rezolve problema.
Iar timpul, deja curge în defavoarea ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hammurabi):

Uita-te prin intrebarile de mai de mult. Zicea ca nu au caldura-apa-gaz in casa, ca maica-sa o bruscheaza pe strada, faze de-astea. Acum unde o fi adevarul, nu putem spune, dar plecam de la premisa cum ca ea nu minte.

| johnnny123 a răspuns:

Nu ziceai că ai 27 de ani? Nu ești cam mare ca să mai ai probleme de genul ăsta cu părinții? La 40 de ani tot ca un copil de 14 ani o să te comporți?

| Mihaela230 explică (pentru johnnny123):

Asa sunt de mica.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihaela230):

Asta nu este o scuză.
Iar întrebarea nu este "De ce ești așa?" ci "Când vei înceta să mai fii așa?"

Observi diferența? Dacă spui "Sunt așa pentru că așa am fost mereu" te condamni singură să rămâi așa toată viața. Dacă nu te rupi de această situație și nu-ți câștigi independența, vei rămâne sub papucul părinților până când aceștia vor muri, iar tu te vei trezi că ești un om de 60 de ani care nu a realizat nimic toată viața.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaela230):

Cum ti-am spus, trebuie tu sa iesi din "bula asta" a ta pe care ti-ai creat-o singura

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Exact ce i-am spus si eu sa iasa din "bula asta" pe care si-a creat-o singura

| Lioana a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie rusine ca ai un prieten. E normal. La varsta ta puteai fi deja maritata si mama.
Daca tu te intrebi ce vor spune parintii trebuie sa lucrezi putin la mentalitatea ta. Nu te supara dar trebuie sa fii mai stapana pe tine si sa nu mai depinzi de parinti. Sa stii ce vrei si sa nu-ti fie rusine sa o spui.

| Lukasssz a răspuns:

Le spui:"dragi parinti, mi-am gasit pe cineva care sa imi dea la foale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Foale nu inseamna stomac?

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam pe acolo...
Întreg abdomenul.

| Brizbriz a răspuns:

La 27 de ani, daca iti e asa de frica, atunci ar trebui sa nu spui nimic si sa pleci cu prima ocazie

| haileewatson a răspuns:

Cred ca vorbesc in numele tuturor cand spun sa mergi la terapeut. Daca nu ai bani exista resurse online gratuite:
https://www.istt.ro/asistare-psihologica-gratuita/
https://terapeuti.ro/category/psihologie-psihoterapie-online/
https://im-fine.app/? gclid=CjwKCAiA6Y2QBhAtEiwAGHybPbiFStzxyYkTFK25jfqnyXTwY5JoBfF8Cb_ONBYgePLOXQiSebuDdBoCxKEQAvD_BwE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu zici ca ești ținută în lagăre, la Auschwitz, gen prizoniera, nicidecum la părinții tăi.
Hingherii ce au zis? Îți mai dau șanse?hee hee
Ești un troll de calitate sa ști.

| Mihaela230 explică (pentru anonim_4396):

Nu e troll, e viata mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iesi din "bula asta ta" pe care ti-ai creat-o, oh vai ca ce o sa spuna lumea, ce o sa spuna parinti etc
Ai 27 de ani dupa cum ai zis tu, nu trebuie sa fii tot dupa mama si tata, ce poate sa iti spuna? E normal sa iti faci prieten la varsta ta, trebuie si tu sa iti traiesti viata exact asa cum iti place daca nu o traiesti acum la aproape 30 de ani cand altii deja au casa si copil pai atunci cand sa iti mai traiesti viata? Banuiesc ca ai tai au fost mereu asa cu tine nu? Incearca sa le explici frumos, mai mama, mai tata, am si eu 27 de ani, am o varsta pana la urma sunt adult si pot sa imi port singura de grija si pot lua decizi singura. Nu are de ce sa iti fie teama ca doar sunt parintii tai care te iubesc. Eu asa te sfatuiesc, sa le incerci sa le explici frumos ca ai si tu o viata. Daca nu vor sa te inteleaga e problema lor, tu trebuie sa iti traiesti viata ta. Multa sanatate si bafta iti doresc!

| Mihaela230 explică (pentru anonim_4396):

Da, ei mereu au fost asa cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. Iti iei inima in dinti, prinzi curaj si le spui.
Cel mai indicat, dupa parerea mea, ar fi ca tu sa vi direct acasa la tine cu noul tau prieten si sa-l prezinti parintilor. El daca are ganduri serioase cu tine si nimic de ascuns, o sa accepte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ziceai ca ai iubit, muta-te la el și ai rezolvat problema, explica-i care e situația cu părinții tăi, nu ai de ce sa te rușinezi, dacă tine la tine te va înțelege nu te va înlătură. Pleacă de acolo ca poți dezvolta boli psihice grave cu timpul. happy

| blairelovesmusic a răspuns:

Spune direct si gata. Nu se vor supara, in cazul in care ai trecut de varsta de 14 ani.

| Mihaela230 explică (pentru blairelovesmusic):

Am 27?

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Mihaela230):

La 27 de ani nu ar trebui sa se supere.

| Celestina003 a răspuns:

Am 22 si am spus lui tati ca vorbesc cu un băiat care acesta dorește să vină la mine! Nu a fost usor, dar am spus-o chiar daca ai mei sunt posesivi.

| Celestina003 a răspuns:

Te sună pentru ca, ei te consideră incapabilă!