Întrebare recomandată | MaraMarinescu a întrebat:

Hello,

Intreb aici deoarece simt ca am ajuns intr-o situatie neplacuta. Am un prieten de 2 ani si jumatate cu care ma inteleg excelent si avem planuri de viitor. Avem 22 ani.
Problema este mama lui. Cel putin de un timp am impresia ca este si mai ales va fi o problema. Am inceput sa imi dau seama ca ceva nu pare a fii in regula de pe la inceput. O auzeam cand vorbea cu el la telefon (tipa / vorbeste cu un ton ridicat), el, vazandu-ma ca aud tipete, apasa rapid tasta de volum pentru a nu auzi eu. Si tot asa pana cand mi-am dat seama ca este foarte cicalitoare cu el, foarte stresata si complexata. Se pierde cu firea in situatii limita si face urat de tot. De exemplu, timp de cateva zile s-a intamplat sa ma doara stomacul dimineata (sufeream de ceea ce se numesc arsuri stomacale din cauza unei gastrite, si nu greturi). I-a povestit si ei la telefon problema la care raspunsul ei a fost un tipat autoritar: "Faci cum zic eu, tu nu stii, eu stiu cel mai bine, spune-i sa-si faca un test de sarcina maine la prima ora, ca eu nu vreau sa am cosmaruri din cauza asta". Din nou, o auzeam fara telefon pe difuzor. Desi prietenul meu incarca sa ii explice ca nu avea cum sa se intample o sarcina, ca suntem adulti si ne protejam, eu nu intelegea. Pana la urma el i-a zis:"Bine, o sa facem.". Dupa ce i-a inchis telefonul, mi-a zis clar ca nu avem de ce sa facem ce spune ea. Dupa un timp am cunoscut-o personal, la prima intalnire ne-a reprosat ca nu l-am dus pe fratele lui mai mic la mare cu noi, ca prietenul meu nu o suna, sa nu mai spun ca se uita la mine din cap pana in picioare fara rusine.

Dupa inca cateva convorbiri la telefon cu ea, a ajuns sa-mi spuna si mie la fel, ce sa fac, cum sa fac, ce sa-l pun pe el sa faca. Nu m-am contrazis cu ea fiind si foarte uimita ca poate dupa ce m-a vazut o singura data sa imi si dicteze ce hotarari sa iau. El o asculta, ii da pace si apoi face ca el si ca noi. Imi cere si mie sa o ignor si sa rabd tipetele si ordinele ei, ca asa e ea. Eu nu pot sa fac asta, ma roade intr-una gandul ca vrea sa ne impuna deciziile ei si ma agita doar amintirea ei tipand la noi si dictandu-ne ce sa facem, mi se pare de netolerat. Parintii mei isi spun parerea, si apoi ne lasa pe noi sa ne decidem, tata lui la fel. Eu asa cred ca este normal. Ce parere aveti? Cum ar trebui sa procedez? Este normal ca prietenul meu sa nu o contrazica in fata? (el spune ca a contrazis-o si se certau din cauza asta foarte des, asa ca a hotarat sa zica ca ea si sa procedeze ca el)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca povestea ta este adevarata, atunci am putea sa vorbim despre faptul ca ceea ce rezulta, este ca prietenul tau a fost sub papucul mamei intreaga lui viata, un fel de "baiatul mamei sub fusta".

In fapt cred ca i-a stirbit in felul acesta personalitatea, iar adesea drepturile sale de a se impune in ceea ce priveste viata lui, a luat mai de graba o intorsatura dupa dorintele mamei, decat ale sale.

In situatia data, as putea spune ca mama lui nu este multumita de el si mai ales de tine, tu nu ai scris totul, nici nu ar avea rost, imi dau insa seama ca el poate este dependent fianciar de mama lui, iar tie aceasta cauta sa-ti descopere din ce in ce mai adanc, doar defectele ignorandu-ti calitatile, dar tot odata incearca sa-i arate lui, in incercarea disperata prin care sa fie convins, sa renunte odata la tine.

O alta chestiune este legata de faptul ca discutati prea mult la telefon detalii despre intimitatea si viata voastra privata, este evident ca mama lui prinde din zbor, ori cine stie, uneori poate sa asculte la usa, iar asta, inseamna ca atata timp cat el o sa locuiasca cu ea, o sa aveti o viata de cosmar, nu mai discutati viata privata si detalii despre familie la telefon ci doar in mediul privat, in afara casei, la tine ori afara.

Din ecuatia asta lipsesc parintii tai, care ar putea sa-ti redea personalitatea si cuvantul, in sensul ca intrand in aceasta poveste, exprimandu-si parerile si cunoscandu-ti mama iubitului tau, situatia s-ar putea schimba mult, daca parintii tai, te sustin, nu doar verbal ci discutand cu posibila mama soacra.

Este normal ca iubitul tau sa nu-si contrazica mama, probabil, ar putea avea sechele in urma unor violente venite din partea ei, pe cand era mic!

O problema insa, daca a fost crescut sub vioenta si teroare psihica, din obicei acesta devine tabiet, existand riscul ca tu ori viitorul vostru prunc, sa fie agresat psihic si chiar fizic, priveste-i cu atentie familia, studiaza-i comportamentul, asta pana nu este prea tarziu.

Adesea cand iubesti nu prea poti sa tii cont de nimic, in sa vad ca uneori te doboara vorbele si rautatea care te macina din interior, spre exterior, draga mea, ajungi in 3 ani sa ai fire de par alb, tot la fel de multe ca o femeie trecuta bine prin intreaga viata, te consumi prea mult pentru lucruri pe care nu ar fi trebuit sa le auzi si sa le gandesti, intrucat nu-ti sunt de folos.

Singura rezolvare, este impunerea treptata a iubitului tau, probabil lui i se reproseaza ca nu lucreaza ori nu are in timpul sau alocat si treburi gospodaresti, iar fratele lui mai mic, ar putea sa fie cheia ta spre inima acelei femei, in sensul ca poate te-ai purtat urat cu el si acel copil, i-a spus.

Eu zic sa incerci sa te porti frumos cu fratele iubitului, iar el, sa incerce sa isi gaseasca o locuinta, stiu ca este greu, insa locuitul cu soacra iti poate face zile amare si este doar o chestiune de timp pana cand o s ate duca in stadiul in care te scoate din minti si-ti iei talpasita din toata povestea.
Infuzia asta de ura, venita din partea mamei, vine si din alte detalii care lipsesc din acest puzzle, si care evident, nu ar fi fost bine sa fie facute publice.

Tine cont si de ceea ce spun colegele / colegii, si incearca sa vezi poate ti-a scapat ceva..gandeste-te, de unde nu te astepti, ar putea sa apara si solutia.

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Draga mea..este de inteles ca trebuie sa ne ascultam parintii, dar realizam uneori ca n u intotdeauna au si dreptate.
Este vina lui ca nu a stiut sa se impuna, ar trebui sa o faca sa inteleaga ca el, este un viitor barbat si trebuie sa se desprinda de fusta m amei pentru a putea trece prin testul vietii si a deveni barbat in buna regula.
Gasiti o cale de mijloc si vorbiti cu ea, faceti in asa fel ca fiul sa ia atitudine si sa ii explice planurile voastre de viitor, doar ca voi sunteti cei care trebuie sa hotarati ceea ce o sa faceti pe drumul vietii.
Daca el nu se impune, nu cred ca vei avea un trai linistit.
O zi frumoass sa aihappy

| mgtow a răspuns:

Ala nu e omul potrivit pentru tine, cel mai bine renunti la el pentru ca nu e serios

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De cele mai multe ori cum este mama este si fiul. Asa ca fereste-te. Mai gasesti tu barbati cu mai mult sange in "instalatie". Daca socra este asa "agitata" asa va fi si fiul.

| neutrino a răspuns:

Nu este normal de loc, iar tu trebuia inca de la inceput sa-ti impui punctual de vedere, in cel mai politcos mod cu putinta. Preblema poate deveni grava pe vitor, daca baiatul tau este mamos.

| Alcyon a răspuns:

E mama lui, nu a ta, si nu inteleg de ce trebuie sa-i dai ei explicatii. Daca nu stati cu parintii, clar n-aveti nicio treaba cu ea. Pe un om cu probleme la cap nu-l contrazici, ca face si mai urat. Pur si simplu il ignori.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Spune-i sa o mai lase pe mamica si sa nu ii mai zica tot ce faceti ca nu e sefa lui! Daca se teme de mami sa se intoarca la gradinita ca numai acolo copii se tem de mami, oamenii mari iau singuri decizi si isi traiesc viata fara sa o sune pe mami de 10 ori pe zi!

| vocea a răspuns:

Pai in primul rand este clar ca ea vrea sa ii ia decizile in locul lui fiind baiatul mamei, ea crede ca stie doar ea ce e mai bine pentru fiul ei, si el nu are un cuvan de spus in fata ei din motivele lui de rusine din respect, dar acum ar trebui sa fie si el barbat si sa ii explice ca este adult si te iubeste si stie ce are de facut, totul tine de el, trebuie sa aiba un cuvant de spus, mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"a hotarat sa zica ca ea si sa procedeze ca el" pai foarte bine face, daca omu a incercat si incercat si nu a reusit, vb aia lasa nebunu in voia lui. tu de ce sa nu faci la fel? daca el in ani nu a schimbat-o ca e fisu, tu ca nora crezi ca ai vreo sansa? sa fim seriosi... Zi ca ia si fa ca tine/voi, las-o in soarta ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asadar, care e problema mamei sale? Ce nu-i convine?
Parerea mea e ca mai bine il lasi pe individ daca el nu e in stare sa se impuna in fata mamei lui si sa-i dovedeasca ca e cam dusa cu sorcova si inca isi priveste fiul ca pe un copil la fel de idiot ca si ea, fara suparare.

| NameHarris a răspuns:

Stai linistita nu esti singura fata de care la soacra nu-i convine de ealaughing Ar dori sa aiba o nora exact ca elelaughing Si eu ma mai cert cu mama din cauza asta ca nu-i convine de prietena meabig grin Eu am 19 aniwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Leerix a răspuns:

Crede-ma ca pe astfel de persoane nu le poti schimba, mai ales la anii astia. Parca ai descris-o pe mama mea care ma terorizeaza exact la fel! Se potriveste 100% descrierea. Daca te certi cu astfel de persoane devin si mai nebune, nu accepta parerile celor din jur, nu accepta sa fie contrazise, nu stiu sa poarte normal o discutie, ci doar cu tipete si ordine. Cu asemenea persoane nici nu stii cum sa te porti, pentru ca orice ai face si oricum te-ai comporta, tot nu este bine. Din ceea ce am inteles, el nu locuieste cu ea, ceea ce e perfect, pentru ca in cazul asta cea mai buna solutie este sa o ignore.

| Floricikmov a răspuns:

Pai este mai bine sa zica ca ea si sa faca ca el pentru ca asa mai evita certuri seioase. Daca nu locuti in casa cu ea nu este chiar o foarte mare problema. Intr-un fel are si ea voie sa-si impuna deciziile dar nu sa va oblige sa faceti ca ea. Este cel mai bina sa nu ii comentati pentru ca se va inerva si mai tare si va crede ca nu sunteti politicosi cu cei mai invarsta. Incercati sa mai discutati cu ea poate asa o mai puteti inbuna putin. Succes si o zii frumoasa!

| Andi86 a răspuns:

Sunt foarte multe cazuri de acest gen in care mama baiatului nu este de acord cu relatia voastra sau te uraste pur si simplu... Parerea mea e ca mai bine il lasi pe baiat daca el nu e in stare sa se impuna in fata maicasii, deci da-i papucii laughing, tu nu stai cu masa, ci cu el.

| AndreeLolla a răspuns:

Domnee ce soacra ai sad. nu stiu. poti sa faci in asa fel, incat sa o ignori, gen, da, da, asa e mama soacra(zic ca ea si fac ca mine) sau... nu stiu, eu sunt o fire careia nu-i place sa i se dea sfaturi cu care nu sunt de acord, deoarece sunt o fire incapatanata ( sunt fecioara, cred ca si zodia ma influienteaza intr-un fel, deoarece se zice ca fecioarele sunt incapatanate de fel). u atat mai mult mi se pare greu de suportat ordinele stricte si pe tonuri neadecvate sau de sus.si devin impulsiva.
in concluzie poti sa o ignori, sau poti sa-i mai zici si tu vreo 2-3 pe-acolo laughing)))))))))))))))) iar el, cred ca a fost asa baiatul de sub fusta mamei...

| Mariii1 a răspuns:

Gasiti o cale de mijloc si vorbiti cu ea

| SergiuKamikaze a răspuns:

Parerea mea sincer este ca daca el nu are curajul sa o infrunte pentru tine ce viitor mai are relatia, adita totusi la varsta lui ar trebui sa ia atitudine. cu o soacra ca asta o sa fie vai si amar!