| IoanaMaria321 a întrebat:

Hello TPU! Dacă mama mea/tatăl meu are un unchi, în ce grad de rudenie mă încadrez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unchii parintilor (a oricarui parinte biologic) sunt rude de sange de gradul IV cu tine.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Te încadrezi în categoria "Nenea"! " Nenea dă doi lei și încă doi lei! În total cinci!"

| BiblioCat a răspuns:

Îți este unchi de gradul 4.

Vezi aici: https://www.gradederudenie.ro/

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru BiblioCat):

Chiar daca n-am intrebat ceva legat de gradele de rudenie, in sfarsit, am gasit site care explica mult mai clar! A luat luni sa gasesc! Mersi!