| GLA a întrebat:

HELP, ma bantuie greselile trecutului dintr-o fosta relatie cu o fata la care mai tin si acum. Ma invinovatesc foarte rau si tot imi aduc aminte ceea ce ii faceam la certuri, de iesirile mele vulcanice, de cuvintele prost aruncate. Cum pot sa ma iert? Cum sa accept ceea ce a fost? Recunosc ca ma gandesc la ea, ii duc lipsa dupa 4 luni de cand mai nu e cu mine, plus ca este deja cu altul. Nu am batut-o niciodata, nu erau nici certuri dese dar si cand erau imi ieseam repede din calm, imi aduc aminte ca din cauza geloziei mele am facut-o curva..., s-a dus in baie s-a inchis acolo si a plans pana nu a mai putut, azi mi-am adus aminte de o alta intamplare, nu m-am inteles cu ea in ce statie trebuia sa coboare si de nervi am dat cu pumnul intr-un stalp si tot ea acasa a venit sa ma bandajeze (ca prostul de mine isi luase pielea pana la os) si alte rahaturi facute de mine, nu zic ca nu a gresit si ea dar eu am gresit cel mai mult si nu ma pot ierta, simt ca mi-am pierdut sufletul pereche, fata cu care ma potriveam maxim. Ma bantuie fiecare cearta, fiecare greseala facuta de mine, nu prea pot nici acum sa accept ca am pierdut-o. Cateva sfaturi ce sa fac, cum sa trec peste?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana dai de ceva diferit o sa traiesti cu beleaua pe cap

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa ii dai un mesaj sa ii spui clar ce simti si ca iti pare rau pentru ce ai facut. Si sa fii sigur ca ajunge la ea mesajul. Atat. Asta este tot ce poti sa faci legat de ea.

Dupa, incearca sa iti vezi de viata ta, dezvolta-te astfel incat sa nu mai faci asa si sa fii persoana care vrei tu sa fii. Totul tinde spre bine.

Bafta!

| GLA explică (pentru DoarBogdan):

Nu cred ca este deloc o idee buna, plus ca m-a blocat peste tot, nu vrea sa mai auda de mine, am mai incercat cu mesaje dar am primit doar ignoranta din partea ei...

| DoarBogdan a răspuns (pentru GLA):

Pai atunci asta este. Treci peste. Las-o in pace si vezi de viata ta big grin

| Freya1 a răspuns:

Gesturile astea desi pe moment par banale se adună. Poti poate de acum sa mai suferi după ea încă doi ani (a patit-o fostul meu tot asa pe greșelile lui) dar tot o sa iti treaca la un moment dat.
Acuma daca are o relație nu stiu daca e ok sa mai încerci să spui sau sa faci ceva.Dar după ce v-ati despărțit nu te-a oprit nimeni sa iti descarci sufletul.Iar daca totusi ai facut-o si te-a respins, inseamna ca nu te mai vrea si nu poti forta un om sa te iubească.

| GLA explică (pentru Freya1):

Eu unul sper sa nu mai sufar prea mult timp si sa imi treaca mai ales cand stiu ca ea este cu altcineva si precis m-a uitat, ma oftic ca eu stau cu gandul la ea, (traind in trecut) si ea poate se simte bine cu actualul, e frustrant ca ma simt atat de vinovat. Am incercat dupa sa ii dau mesaje dar le-a ignorat. Ma frustrez ca nu o pot scoate din cap

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Nu e obligatoriu sa se simtă bine cu cel cu care e, sau poate se simte ok dar nu inseamna ca te-a uitat de tot.Ideea e ca sa ambiționat să treacă peste,sau chiar a afectat-o atat de rau incat s-a simtit ușurată ca a avut curajul sa se rupă de relația cu tine. Sti cum e,stresul si abuzul psihic de multe ori este mai dureros decat o palma si indiferent daca tu ai exagerat cu anumite faze sau nu, fiecare om are limita lui de suportabilitate.
Nu te judec neapărat pentru gelozie, ca recunosc ca si eu sunt o persoana geloasă si de multe ori imi ies din pepeni nefondate, sau pe aiureală mea, dar incerc pe cat posibil sa ma controlez, sau daca scap o vorba ne la locul ei sa o indulcesc cumva.Tot norocul meu e ca a meu ma intelege,ma cunoaste si ne permitem ca din cand in cand sa avem câte o discuție mai aprinsă,dar niciodata nu stăm mai mult de o oră supărați.
Chiar dacă acum suferi, macar cat de cat ai invatat ceva si o sa ai grija sa nu mai repeți anumite lucruri pe viitor. Daca e sa fie persoana potrivita pentru tine,cândva,poate veti relua totul. Daca nu,nu dispera,pentru ca si pentru tine exista un suflet undeva. Daca nu maine, poimâine sau peste o lună tot apare, dar până atunci încearcă să ieși, sa faci excursii, sa cunosti oameni, sa reieși legături vechi ca cine stie.

| anonimg a răspuns:

În timpul acesta cauți să te schimbi pentru că pe viitor vei trece prin aceeași experiență. Răbdarea îți va fi pusă iarăși la încercare negreșit. Dacă erați căsătoriți ai fi lovit-o fără să stai pe gânduri. Dacă mai era și un copil la mijloc, nu era nici o diferență dintre tine și Hitler.
Caracterele trebuiesc schimbate înainte de a intra în relații cu persoane de sex opus. Numai dacă lupți cu tine poți să devi mai bun decât îți poți imagina. Eviți situațiile, discuțiile care duc la stârnirea nervilor. Și chiar ai ajuns până acolo, pur și simplu nu mai zici și nu mai faci nimic. Accepți înfrângerea; pentru că numai așa te vei învăța să-ți înnăbuși nervii. Așa trebuie sa procedezi zilnic, pentru că numai printr-o astfel de exersare vei căpăta un spirit blând.
Cât despre relații, te sfătuiesc să citești cartea aceasta:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| SilentRain a răspuns:

Cel mai dureros sentiment posibil sa iubesti un om si el sa te faca curva
Asta este, măcar acum merita sa fie iubită
Timpul vindecă tot

| GLA explică (pentru SilentRain):

Este dureros da, dar asta nu inseamna ca nu am iubit o, am iubit o foarte mult si stia si ea bine asta doar ca nah la nervi eram prost. Am facut multe gesturi frumoase si m-am sacrificat mult pentru relatie dar se pare ca astea le-a cam uitat, in fine

| LeSuiton a răspuns (pentru GLA):

Te ai sacrificat o ****, crezi ca o fata ar sta cu un cretin? Unde te crezi, la liceu sa te dai smecher? Daca stii sa dai cu pumnul si sa injuri nu esti mai smecheras cum ii vedeai pe altii in liceu, ca altfel te trezesti cu unul care te ciufuleste putin.

| GLA explică (pentru LeSuiton):

Nu cred ca isi avea rost comentariul tau stupid, nu vorbi ca nu stii cu adevarat ce a fost si cate bune am facut chiar daca aveam defectele mele, dar cred ca tocmai m ai enervat si cred ca te as "ciufuli" putin daca te as cunoaste fraierica! Daca un om scrie si se plange de ceva anume pe TPU, o face pentru ca si a dat seama ce a facut, ii pare rau si cere sfaturi de la oameni, pentru ca suntem oameni si gresim, nu este nevoie sa vina cate un cretin din asta ca tine sa lase comentarii de genul, poate intelegi ce zic daca m ai facut sa iti vorbesc pe intelesul tau.

| cristimihailov a răspuns:

Si ce vrei sa faci?
Mergi mai departe, cauta pe alta.
Pe acea tipa de care vorbesti, las-o in pace sa isi traiasca viata linistita.

| zilog a răspuns:

Mergi te pui in genunchi in drumul ei chiar si pe strada sa te vada lumea
si cu lacrimi in ochi de crocodil iti faci sepucu
adica ii spui ca ai fost prost bou si nesimtit
si ca ai vrea sa fie din nou cu tine pentru ca peste 2 saptamani sa fii si mai nesimtit de cat ai fost pana acum
sa iti dea voie sa iti iei revansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suno și Descarcă te. Spune i ce vrei sa i spui.

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Sunt blocat peste tot, am mai incercat cu mesaje dar nu am primit decat ignoranta

| anonim_4396 a răspuns (pentru GLA):

Atunci încearcă sa te resemnezi. Sa încerci sa cunosti alte fete și sa nu mai repeți niciodată Greșelile din trecut. O sa fie bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia legătura cu ea și spune-i ce ai scris aici

| Unsfatbun a răspuns:

Ți-ai dat seama mult prea târziu că ai avut alături o persoană care a ținut la tine, dar n-ai știut să o apreciezi.
Din păcate, timpul nu se mai întoarce, iar această experiența îți este folositoare pentru ceea ce vă urma.
Este frustrant, mai ales când știi că este în brațele altuia dar până la urmă trebuie să accepți că, în mare parte, ai fost vinovatul acestei relații eșuate.
Chiar nu-și mai are rostul sa o deranjezi. Dacă nu ai fost capabil să o împaci, când avea cea mai mare nevoie de tine, acum îți vei face și mai mult rău pentru că o să te ignore.
Când vrem să arătăm că suntem bărbați, că noi suntem centrul universului nostru, nu facem decât să ne scăpăm in chiloți și să pierdem totul.
Ar trebui să înveți ceva din asta, iar pe viitor să nu mai faci greșeli de genul ăsta.
Succes

| GLA explică (pentru Unsfatbun):

Stiam si in timpul relatiei ce am langa mine doar ca atunci cand ma apuca gelozia si nervii, nu ma mai puteam controla, deveneam foarte prost. Stiu, este FOARTE frustrant cand stiu ca este cu altul, dar nu mai am ce face, i am tot trimis mesaje de impacare chiar si dupa cema aflat ca e cu altul dar m-a ignorat. Sper doar sa imi revin mai repede si sa trec peste asa cum a trecut si ea, chiar daca mi se pare ca a trecut super repede peste mine, mai ales ca am fost prima ei relatie serioasa.

| Unsfatbun a răspuns (pentru GLA):

Conteaza foarte putin daca esti primul sau al nouă-lea ei iubit. Ceea ce contează cu adevărat este ca ea sa se simta comodă, intr-o relație bine închegată.
Noi, băieții, avem mereu tendința să ne plângem că "a trecut ușor peste" când de fapt, am avut la dispozitei tot ce am vrut, insa nu am stiut sa apreciem.
Cand iti faci o iubită, nu trebuie sa-ti pierzi timpul, interesându-te cu cine a fost inainte, cine este fostul sau alte lucruri ieftine. Comunicarea si libertatea intr-o relatie, te vor face sa fii un om fericit. Gelozia iti aduce doar lucruri negative intr-o relatie.
Pentru ca, atunci cand cineva face sacrificii pentru tine, nu ai cum sa nu-i datorezi totul!
Data viitoare trebuie sa fii mai atent!

| GLA explică (pentru Unsfatbun):

Ai perfecta dreptate. Mutumesc frumos pentru sfaturi!