| ChicaIdiota a întrebat:

HELP! Parintii mei se cearta mereu si nu suport asta.Ca tata umbla dupa una care o blesteama pe mama mereu, dar tata nu vrea sa recunoasca si azi s-a intamplat o intamplare care te baga in sperieti.eu dormeam si am auzit-o pe mama care urla si zicea ca e un nemernic tata si m-am trezit asa dintr-o data si am fost sa vad ce este si am aflat ca urla pentru ca o stransese de gat (mi a spus fratimiu care e mai mic de 7 ani l-a vazut)si mama a sunat-o pe bunica care e mama lui tata a venit cand tata a plecat din casa si i-a spus tot si dupa o ora vine tata si buni ii zice de ce a batut-o si cica nu ca nu a batut-o si i-a zis fratimiu ca minte si apoi s-a uitat lung la tata buni si mama apoi a zis ca o injura rau si a inceput tata sa tipe ca minte si apoi a plecat tata si buni a inceput cu gura la mama ca cica ea e devina! si nu-i adevarat! pai da cum sa nu tina buni la copilul ei (tata)...crying acum mama sta in pat si doarme ca a fost foarte speriata. saraca de e si eu cu fratimiu suntem draumatizati.bine ca nu a fost si sora mea cea mai mica care are 6 ani(a fost la verisoaramea) va dati seama ce e in capul la astia mici (eu sunt in a VII a, mai mare). ajutati-ma nu stiu cum sa fac, ce sa fac.plizzzz help!sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elena,nu stiu ce au astia cu preotii si psihologii, dar nu-i asculta ca nu faci nimic asa.
Tu nu ai putere sa rezolvi ceea ce e intre parintii tai.Dar ai putea sa te duci la tatal tau (ca vad ca el e "oaia neagra") si sa-i spui ca nu suporti sa-i vezi certandu-se si ca nu e bine mai ales pentru fratii tai mai mici sa vada asta.Zi-le ca daca vor neaparat sa se certe, macar s-o faca mai pe silentios happy.
Fii tare, toate problemele trec si cica trebuie sa apara soarele si pe strada ta (asa am auzit si eu...hee hee).

11 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Nu te mai victimiza singur. Fii sigur ca sunt altii care au probleme mai mari cat tine si nu se dau mari si lati.

| angelBlack00 a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi sa te duci la un psigolog( vorbesc serios, fara glume) si sa-i povestesti. te poate ajuta mai mult decat oricine. se poate duce si mama ta. va fi de foloswinking. succes:*

| Dariusuu a răspuns:

Fi tare draga mea.

Sunt sigur ca aveti psiholog in scoala. Du-te.

Chiar te va ajuta.

Ai grija.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Elena,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Chøço a răspuns:

Ce poveste trista! Incearca s-o convinge pe mama ta sa se desparta de tatal tau. Asa e mai bine. Du-te la biserica si roaga-te, sunt singura ca Dumnezeu te ajuta.

| Innnaa a răspuns:

Eu cred ca daca o familie ajunge la batai si certuri trebuie sa se desparta. Spune-i mamei tale ca sunteti traumatizati si sa ia masuri. Cel mai bine ar fi sa divorteze si tatal tau sa isi construiasca o viata alaturi de femeia care o blesteama pe mama ta.

P.S: Du-te la biserica si roaga-te!

| PamyTzZz a răspuns:

Eu as zice sa o convingi pe mama ta sa se desparta de tatal tau pentru ca nu se merita sa stai langa un om care iti distruge viata Poate ea se gandeste sa ramana cu el pentru voi ca sa nu cresteti fara tata dar daca si voi aveti de suferit spunetii mamei voastre pentru ca astfel de incidente va marcheaza.Nu cred ca este in puterea unui copil de clasa a VII -a sa faca ceva mai mult in afara de a-si informa mama Tu esti destul de mare si cred ca intelegi ce se intampla si tu in special ai putea discuta cu mama ta sa ii spui ca si pe voi va afecteaza mult situatia si ca ar fi mai bine sa se desparta si sa duca fiecare o viata linistita pe drumul sau.

| ChicaIdiota explică (pentru PamyTzZz):

Dar chestia e ca daca zice ceva incepe sa urle ca nebunul ca ce ca nu se poate desparti de el ca e proasta si ma enerveaza enorm si zice ca nu e nimic fara el sad

| PamyTzZz a răspuns (pentru ChicaIdiota):

Prea putin conteaza parerea lui. Ii distruge viata mamei tale si voua in principal. Din cate spui mama ta ramane cu el de frica, dar asta nu e viata merita sa aiba si ea un moment de liniste. Tu totusi incearca sa discuti cu mama ta poate isi da si ea seama ca nu e singura in situatie si ca poate sa scape de el

| Bbyah a răspuns:

Du-te la biserica si intreaba un preot

| Deniii6 a răspuns:

Cel mai bine e sa se desparte mama ta de tatal tau!
Sau ai putea sa suni la "TELEFONUL COPILULUI"! Telefonul Copilului e o chestie dinasta in la care copii apeleaza defiecare data cand parintii lor se cearta sau cand parintii isi bat copii! Voi 4 (tu sora ta, fratele tau si mama ta) nu trebuie sa suportati asta! Sau mama ta ar putea face o declaratie la politie!

App. nu am zis asta doar pentru funda! Sper ca ti-am fost de ajutor! kiss