| Irinushh a întrebat:

straight face Am nevoie de un sfat si mama nu e acasa, e plecata in Italia la un congres. Am 16 ani si am un prieten de un an si 3 luni. A fost primul meu iubit. Acum e suparat pe mine deoarece eu sunt genul care se intelege mult mai bine cu baietii decat cu fetele. Mii se par mai de treaba si mult mai comici decat unele fete big grin. Problema a inceput acum 3 zile cand am fost la suc cu prietenii lui si cu el.Eu rad foarte mult, si prietenii lui nu sunt chiar cei mai seriosi baieti din lume, deci nu cred ca a fost o clipa in care sa nu rad >:" Cand am pornit spre casa, am ramas doar noi 2. L-am intrebat de ce e asa tacut si s-a intors dintr-o data si s-a uitat foarte urat la mine. L-am intrebat: "Da ce ai?" si a spus el: "Tu chiar trebuie sa fii mereu asa? Stiu ca toata viata ta ai fost buna prietena cu toti baietii, dar chiar trebuie sa ma chinui asa? Gandeste-te putin si la mine!" Si apoi a plecat fara sa ma salute sau sa ma sarute straight face Am plecat acasa putin ingrijorata, sperand ca pana maine ii va trece. Dar a doua zi nu m-a sunat, nici macar un mesaj nu mi-a trimis. I-am trimis un mesaj cu textul : inca mai esti suparat?, dar nu mi-a trimis nimic inapoistraight face L-am sunat si mi-a raspuns cu o voce rece. Oare are dreptate tata? timpul le va rezolva pe toate?crying Daca el chiar nu mai simte nimic pentru mine, atunci sa nu mai vorbesc nici eu cu el? Poate asta mi-l va aduce inapoi. Mama ar stii ce sa imi zica in momente ca astea straight facecrying am mai avut noi certuri si mai grave, deci cred ca totul se va rezolva de la sine... voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Vitezomanul a răspuns:

Sfatul meu de baiat si am avut un caz asemanator cu prietena mea si ea este la fel ca tine lasa-l macar o zi daca vrei si daca intr-adevar te iubeste ar suna el...sau urmatoarea zi te-ar chema la o intalnire prietena mea asa a facut si l-a un moment dat mi s-a facut dor de ea,nu stiam de ce nu ma mai suna,am sunat-o,ne-am impacat...iar acum,ii suport toate "defectele",deoarece asta inseamna dragoste, sa-ti accepti iubita asa cum e, asta e parerea mea tu faci ce vreiwinking

15 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Probabil ar trebui sa nu mai fi asa draguta cu prietenii lui. Nu stiu cum te comporti tu mai exact, dar poate prietenii lui interpreteaza diferit lucrurile si cred ca te bagi in seama cu ei. Iar asta cred ca-l enerveaza pe el.

Gandeste-te si tu. Ti-ar placea ca prietenul tau sa rada la toate glumele prietenelor tale si sa fie asa cu ele cum esti tu cu prietenii lui.
Am inteles ca te intelegi bine cu baietii ( si eu sunt la fel. Cea mai buna prietena a mea e un baiat ), dar incearca baietii aia sa nu fie prietenii lui.
Cu ei stabileste-ti anumite limite. Sa nu devii chiar centrul atentiei prietenilor lui, ca nu-i ok!

Iar chestia : " Asa-s eu trebuie sa ma accepti " mi se pare imatura.
Intr-o relatie se fac multe compromisuri si nu numai el trebuie sa le faca!

| SimonaAdina a răspuns:

In primul rand vreau sa te felicit ca ai o relatie atat de buna cu parintii tai.Parerea mea este ca acest baiat te iubeste, dar s-a suparat din cauza ca este prea gelos.Prin faptul ca ti-a zis `stiu ca asa ai fost intodeauna dar acum gandeste-te si la mine` poti sa-ti dai seama ca lui nu ii convine ca te porti atat de frumos cu baietii.Parerea mea este ca ar trebui sa mai stai inca o data de vb cu el sa-i spui cea ce simti si sa iti ceri scuze ca la-i facut gelos, si sa ii spui ca nu ai avut aceasta intentie de a-l face gelos. Spune-i ca inca il mai iubesti si daca te iubeste si el sa incercati sa treceti peste.Dar daca vezi ca este la fel de indiferent lasa-l in pace si nu-l mai baga in seama un timp, si daca te iubeste te va cauta.Indiferenta doare cel mai tare.Iti doresc succes!

| lunarwolf a răspuns:

Eu zic ca cea mai buna alternativa [asta daca il iubesti] este sa il suni si sa ii spui ca asa esti tu; glumeata,prietenoasa...
Spune-i sa te accepte asa cum esti. Daca nu,mai bine lasa-l.
Inseamna ca nu te iubeste. La urma urmei,cred ca si tu ii accepti o gramada de ego-uri,nu?
Intreaba-l ce l-a suparat,mai exact; sa-ti zica concret momentul in care lui i s-a parut ca ai facut nu-stiu-ce. Daca ti se pare corect ca s-a suparat pe tine [adica ca are un motiv; btw,scuze cacofonia],atunci spune-i ca-ti pare rau, ca nu ti-ai dat seama si ca pur si simplu asa te comporti tu.

Dar baza unei relatii e increderea si conversatia.straight face Daca nu-ti zice de ce s-a suparat pe tine, nu ai sa poti schimba acele aspecte si nu te vei putea schimba.
Nu trebuie sa iti ceri scuze ca esti tu!straight face

Vorbeste cu el; timpul le rezolva pe toate.hee hee

| Lummy a răspuns:

Fa tot posibilul sa te asculte... spune-i ca il iubesti, ca nu l-ai insela niciodata, spune-i cat de mult inseamna pentru tine, cat de mult il adori si ca ai face orice sa nu il pierzi. spun-i ca asa esti tu si ca o sa te schimbi pentru el, doar ca sa nu il perzi.succes!

| Claudiu2011 a răspuns:

Eu spun daca il iubesti si vrei sa mai fii cu el suna-l si spune-i sa va impacati si incearca sa te schimbi si tu putin. spune-i ca o sa te schimbi si poate va salvati relatia happy vorbeste cu el. daca te intereseaza si il iubesti nu renunta asa rpd.fiecare are orgoliul sau dar incearca si tu sa fii altfel pentru el.

| jojolik15 a răspuns:

Pai din cate observ el este indragostit de tine asa ca nu va rezista mult timp fara tine! si da timpul le va rezolva pe toate.

| JustSimple a răspuns:

Pai spune-i ca el e totul pentru tine si propune-i sa iesiti in oras si cu altcineva sau cu aceeasi prieteni si abtine-te sa razi si da-te bine pe langa el, ia-l de mana, ca sa-i demonstrezi ce inseamna el pentru tine si convinge-lsa te conduca acasa si nu-l lasa sa plece fara sa va sarutati.sau daca nu merge din prima mai incearca.nu-i da nimic de banuit si daca te intreaba ce ti-a venit zii ca asa esti tu mereu dar el nu prea a observat asta.

| cosmin21 a răspuns:

Tind sa cred ca e gelos.

| mplumutPufuie?iDalNuiMaiDaunapoi a răspuns:

Draga mea, tot ce trebuie sa faci e sa te intalnesti cu el (cel mai bine e sa spui asta face to face) si sa ii spui ca el e singurul baiat pe care il iubesti, si asta este daca ai ras nu inseamna ca il,, chinui''.

| Karma_5990 a răspuns:

Pot sa-ti sugerez : in primul rand tu sa ai mai multa demnitate, sa-l lasi pe el primul sa indrazneasca, sa povesteasca ceva el, nu tu sa-l intrebi de ce nu se intampla nimic, cine e tacut si chestii din astea... Nu sunt de acord cu ' Claudiu 2011', primul pas el trebuie sa-l faca (prietenul tau), timpul nu rezolva, ai facut bine ca ai ras, nu ar trebuie lui sa-i fie rusine ca ai ras cumva, ca ai intrebat ceva, daca el tine la tine, intr-adevar el singur te va suna. Apropo cand va veti intalni sa nu va amintiti de cazul dat, absolut deloc. Succes happy

| Juliii a răspuns:

Pai daca asta e firea ta tu asa o sa ramai.Nu o sa te schimbe nici macar prietenul tau.Si daca intr'adevar te iubeste te v'a accepta asa cum esti.O sa va impacati:*
fundita?

| vlad_5833 a răspuns:

Acorda-i mai multa atentie si incearca sa-l faci sa inteleaga dar, daca chiar tii al el, las-o mai moale cel puin cand esti in preajma lui. succes

| nyckol6 a răspuns:

Sunal thu. sauc el mai bine discutati intre 4 ochii:X

| Artemesia a răspuns:

E o intrebare tare interesanta, insa nu-ti pot spune parerea mea, caci n-am decat 14 ani. Dar cazuri asemanatoare(zic asemanatoare, nu la fel) am mai citit in carti sau am mai vazut in filme.
In orice caz, sper doar sa-ti fie tie bine, altceva nu conteaza decat propria ta fericire!winking

| simona_3424 a răspuns:

Ar fi bine sa il lasi o vreme in pace sa nu il mai cauti daca tine la tine si cred ca da sincer cred ca sufera mai mult ca tine, o sa te caute.