| アレクサ a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Am o perioada foarte grea tata este in spital mama este foarte bolnava si irascibila, fac toate lucrurile pe dos, toti tipa la mine fara motiv si din cauza asta cred ca nu sunt nici asa de atenta la scoala si nu mai invat asa bine iar toti profesori au observat si mi-au atras atenti, imi vine sa plang chiar si atunci cand nu e cazul imi vine sa plang din absolut orice, sunt mereu trista si nu stiu ce sa fac. Va rog dat-mi niste sfaturi ce sa fac? nu mai suport starea asta...

Răspuns Câştigător
| Eschimoasa a răspuns:

Buna,

Inteleg ca treci printr-o situatie grea si iti este foarte greu.
Ai incercat sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui cum te simti si cum ai dori sa se comporte cu tine?
Cu siguranta si mamei tale ii este greu si de aceea isi pierde rabdarea.
Incerca sa gasesti pe cineva apropiat tie, eventual cu un adult, cu care sa vorbesti despre sentimentele tale si despre situatia prin care treci.
De asemenea, poti sa suni la Telefonul Copilului (116 111), este un numar gratuit de pe Cosmote, Romtelecom (telefon fix) sau de la orice telefon public fara sa ai cartela. Aici poti sa discuti cu persoane care te pot ajuta sa treci peste aceasta perioada grea.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un moment foarte greu, dar scoala nu trebuie sa sufere. Daca o sa te refugiezi in munca si vei invata de 3 ori mai mult decat inainte, vei vedea ca vei trece mai usor peste mopmentele grele, plus ca ai sa iti bucuri parintii si ai sa le faci si lor viata mai usoara. Stiu ca ti-e greu, dar vremurile grele arata valoarea oamenilor adevarati

| mona a răspuns:

Nu mai fi asa stresata si incearca sa fi mai calma ignorandu-i pe cei care tipa la tine

| AliGab a răspuns:

Du-te la biserica si roaga-te Maicii Domnului sa te ajute... sigur iti va arata o cale de a-ti recapata fortele.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Riderx1 a răspuns:

Esti doar stresata, toate problemele cad pe tine, te enervezi, si nu mai faci nimic... incearca sa gasesti o rezolvare mai usoara la problemele de acasa, organizeaza-ti timpul, incat sa ai timp de facut ce faceti voi fetele, sa ai timp de invatat, si de rezolvat treburile acasa, si daca astea nu au efect si esti tot in starea aia, gandeste-te ca undeva pe Terra, un fraier trage de o usa, pe care scrie "Impinge" laughing happy...PEACE

| sorinutza99 a răspuns:

Si eu sunt la fel..trec prin aceiasi situatie,mai putin cu notele,sfatul meu este sa fi optimista si sa crezi ca totul se va rezolva,incearca la scoala sa te concentrezi,iar cand ajungi acasa sa faci inasa fel incat sa va fie tuturor bine,incearca sa zambesti astfel vor vedea si restul din jurul tau si ii va face fericiti si pe ei,nu te gandi doar la ce este rau,cand faci un lucru gandeste-te la el si peurma rezolval, si explica-le la cei care tipa la tine pe un ton calduros ca nua fost cu intentie si nu iti doresti sa se intample nimic rau, cand iti vine sa plangi, plangi iar in momentele nepotrivite puneti in minte, trebuie sa fiu tare si sa le arat ca pot lupta.viata este uneori foarte dificila.are suisuri si coborasuri, dar toate trec.trebuie sa ai incredere in tine, sa fi optimista, si incearca uneori sa te relaxezi, macar putin, distrandu-te cu prietenii.

| アレクサ explică:

Multumesc de raspunsuri... Vasi da funda la toti daca s-ar putea :*

| Florian0515 a răspuns:

In viata sunt momente frumoase si momente grele, tu trebuie sa rezisti si sa ai incredere in tine, ca intr-o buna zi tu si familia ta ve-ti fi ca inainte.Eu sper sa treaca cat mai repede acest necaz si sa poti reveni la rezultatele tale de pana acum, pana nu e prea tarziu.
Asa ca mult noroc, nu uita toti trecem prin moment de genul asta.

| 00andrey00 a răspuns:

Doate o sa se aranjeze de la sine..Trebuie sa ai rabdare. Tatal tau o sa isi revina..Si nu poti sa spui ca faci totul "PE DOS", esti doar stresata in ultima vreme. Incearca sa iti pui ordine in ganduri si sa ai rabdare si ai sa vezi ca totul o sa fie binewinking

| Gabriel_Alexandru_1993 a răspuns:

Stiu cum e, mie mila de tine, acum tatal meu a dat cu masina peste un om fara sa vrea din fericire omul nu a fost ranit grav si tata a avut demult carnetul expirat si din cauza asta a fugit de la locul faptei si l-au prins pana la urma si din Craciunul trecut nu am mai auzit absolut nimic de el, nici nu m-a sunat nici nu mi-a zis La Multi Ani de ziua mea, nu stiu ce e cu el acum, asta este, asa a fost sa fie. Sfatul meu este sa te apuci de invatat si sa-ti ajuti parintii cu tot ce poti si explica-le profesorilor ce se intampla in familia ta poate te-ar ajuta cu ceva, acum ce sa-ti zic, apucate de invatat lasa lenea ca sa ii faci mandrii pe parintii tai si sa ajungi cineva in viata altceva nu ai ce sa faci, presupun ca nu ai 16-17 ani sa muncesti pentru parintii tai sa-i ajuti cu ce mai poti. Doamne ajuta sa fiti sanatosi si sa va Binecuvanteze! sad

| undertaker32145 a răspuns:

Hi nu mai fi supy"_+ uite tatal tau va veni acasa si tata o sa aiba grija de toate ceaw!