| Albinutzaa a întrebat:

Am 13 ani si doresc sa ma ajutati cu o problema. Eu pur si simplu imi urasc parintii,nu`i suport pt. ca ma jignesc in continuu[proasta,nebuna,putoare,zapacita] De ce m-au mai facut?!?! In special mama ma face asa,tata inainte ma intelegea,ma alina acum la schimbat mama si pe tatasad. Eu la scoala nu sunt de nota 10, dar totusi invat bine..mereu temele mi le fac singura,daca o intreb pe mama ceva ce nu stiu ea mereu zice"eu nu stiu,tu de ce nu stii, ce faci la scoala aia? nu inveti?!"[urland la mine] ..in casa,pe afara eu fac mereu curat, RAREORI ma ajuta si mama..in acelasi timp am si grija de fratel si ea tot zice ca-s putoare.Intr-o seara nu eram atenta si am pus cana cu lapte la marginea dulapului si a cazut jos si s-a varsat laptele.si mama a venit la mine si mi-a dat o palma si mi-a zis"Zapacit`o,la ce dracu te gandesti? Dormi in pcioare?" NU o mai suport, ma ascund prin casa si plang sau pun patura in cap asultand muzica si ma inreb intr-una de ce m-au mai facut?! De multe ori imi pun cutitul la gat si vreau sa ma sinucid pt.ca nu mai suport,dar ma gandesc la fratele meu mic si ma mai gandesc ca poate o sa ajung si eu sa am o casa,o familie si nu o sa fac asa cu copii mei,am sa-i inteleg si nu o sa-i cert! Nu stiuce sa mai fac,deabia astept sa cresc mare sa scap de familia mea! Ajutati`ma, spuneti-mi ce sa fac. vreau niste sfaturi! Va rog cititi ce am scris si ziceti`mi ce sa fac ca NU mai suport!sadsad

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu-i jignesc desii ar trebui, si jigniti si batuti o tara, sa simta si ei.
Sunt impotriva violentei, asa ca dispretuiesc oamenii aceia.
Baloo, asa ar trebui, parintii sa vrea binele copilului sau, dar nu prea merge si in situatia asta, nu cred ca un parinte isi bate copilul din orice vrandu-i binele.
Naah, nu te mai gandii la sinucidere, daca te sinucizi esti o lasa, incerci sa scapi, trebuie sa demonstrezi ca esti tare, si ca tu nu vei fii ca ei, vei incerca sa-ti cresti niste copii bine educati, pe care tu ii vei iubii si ei te v-or iubii pe tine, deja m-am saturat sa vad la tv ca nu stiu cine s-a mai spanzurat, si nu as vrea sa aud alt caz si din povestea pe care o aud sa-mi dau seama ca esti tu, nu vreau, d'aia incerc sa te incurajez, chiar daca poate nu-mi iese excelent.
Gandeste-te la viitor, nu te mai gandii la prezent. Nu sta, daca stai si induri, e ca si cum le-ai zice "Fa ce vrei ca eu nu zic nimic, eu stau pentru ca va iubesc ca o proasta".
Trebuie sa iei si tu masuri, sa nu le mai permiti, chiar daca sfatul pe care ti-l dau acum nu este unul tocmai de luat in seama, cam asa ai putea sa-i calmezi.
Sa le spui ca nu mai suporti sa tipe mereu la tine, ca esti mai harnica decat mama ta, si ca nu o mai suporti.
Ce ti-as mai putea zice, ca sa te incurajez, nu am idee, dar incearca sa vorbesti cu profii tai, cu diriga, sau cu psiholoaga scolii, sa vezi ce ar trebui sa faci.
Sorry daca ce am scris aici nu te-a ajutat foarte mult, am incercat, dar macar pentru incercarea asta, nu-ti mai pune cutitu la gat, si nu te mai gandii la sinucideri!

8 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Vorbeste cu diriginta sa aiba o discutie cu mama ta.Nu e bine ce face deloc, si pe mama mea o apuca uneori si cand ma loveste isi cere scuze cu lacrimi in ochi.Esti sigura ca nu esti infiiata? CU fratele tau mic cum se comporta? Ar trebui sa discuti cu psihologul scolii sau sa suni la protectia copilului fara frica, spune tot ce iti face mama ta la cei care te pot ajuta. Spune-i intr-o zi de ce te trateaza asa, spune-i ca esti doar un copil si ca mai gresesti si ca nu meriti o astfel de mama.Sau discuta cu bunicii daca ai.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea, ce spui e ingrozitor si din nefericire sunt prea multe asemenea situatii. Poate parintii trec printr-o perioada pe care nu o pot controla si se,, descarca,, pe tine.Nu prea ai cum sa te aperi, dar ai sansa sa beneficiezi de anumite prevederi legale. Vorbeste cu diriginta sa te puna in legatura cu psihologul scolii, care e platit si pregatit pentru asemenea situatii. Apoi mai revin-o aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit ce ai scris.Sa stii ca parintii tai, chiar daca tu ii consideri rai, iti vor numai binele.
Sunt foarte protectori, nu vor sa ti se intample nimic.De aia sunt mai duri.Nu trebuie sa exagerezi, daca vorbesc mai tare nu inseamna ca sunt mega-rai.
Asta e nimic pe langa ce o sa capeti in viata, prin cate nedreptati vei trece(ca orice om!). Atunci iti vei da seama ca esti intarita.
Incearca sa le explici ca vrei sa fii altfel tratata.Pentru calmare ai putea sa te speli cu apa rece pe fata si gata.
Nu te mai gandi la sinucidere, pentru ca este o nebunie. Ajungi in iad.
Gandeste-te si tu ce greu e sa ai o familie pe care sa o si intretii.Incearca sa-i intelegi si spune-le sa fie alaturi de tine.

| Чернобыль a răspuns:

Cred ca mama ta il are pe dracu' in ea.Scuze!

| DWDT a răspuns:

Astfel de relatii copil/parinte exista si sunt foarte dese. Ai noroc ca nu te bat. Eu cand eram mic aveam o situatie si mai grava decat a ta. Parintii mei ma bateau si ma injurau. Pe la 16 ani am plecat la tara la bunici ca sa scap de bataia si jignirile de acasa. Am doi frati cu 6 ani mai mici decat mine. Aveau abia 10 ani cand am plecat. Parintii mei au facut ce au facut cu mine si cu ei. Parintii nu trebuie sa fie asa, bataia si jignirile nu sunt o solutie de moment, dapoi pentru un timp indelungat. Poti suna la protectia copilului daca situatia se agreaveaza. Pana atunci iti recomand cateva sedinte la psihologul scolii si poate cateva discutii in particular cu doamna/domnul diriginte sau cu rude (matusi, unchi, bunici) care sa ramana secrete. Trebuie sa te descarci pe cineva. Plansul este o metoda de descarcare foarte buna, mai ales daca nu faci zgomot, sa nu fi auzita de parintii tai. Sinuciderea nu este o solutie. Ai grija de tine si cand se schimba ceva trrimite-ne un mesaj care sa ne demonstreze ca tu esti bine si totul e OK.Bafta!

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Aoleu prinţeso!
Şi eu am 13 ani dar mi-ar fi ruşine să să vorbesc astfel de părinţii mei!
Cum să-ţi urăşti părinţii?!
Eşti atât de aprinsă de nervi şi răutate, dar fără să-ţi dai seama că ai tăi muncesc ca să-ţi baţi tu joc de ei aici!
Plus că ai mai şi fraierit tot site-ul ăsta cu minciunile tale!
Poate ai fost tu crescută în puf, dar trebuie să realizezi că alţii nici o pâine n-au să mănânce!
Iar tu te plângi că vai, te-a certat puţin mama!
Dar ce vrei prinţeso, să te ţină-n puf?!
Nu ştii să vorbeşti frumos, să respecţi oamenii care ţi-au dat viaţa care tu vrei s-o distrugi, care muncesc ca tu să ai mâncare, haine bune, cărţi, internet, etc.
Mulţumeşte-i Bunului Dumnezeu şi părinţilor că trăieşti şi nu cumva să te sinucizi că te arunci în mâinile diavolului, iar acolo e mai rău ca aici!
Încearcă să priveşti viaţa dincolo de ecranul calculatorului, aşa cum este ea, cea adevărată!
Ascultă sfatul meu, că-i spus din suflet!
Cu bine!

| 340kll a răspuns:

Buna! Te inteleg perfect dar ceea ce vreau sa te intreb este daca mama sau tatal sunt vitregi pentru ca deseori asta este problema, vorbesc din experienta.Cum spune si Baloo chestiile astea o sa te intareasca pentru ca "ce nu te omoara te intareste".Ar trebui sa vorbesti cu psihologul scolii cum spune si lulu.

| anonima200000000000000 a răspuns:

Buna! Probabil ca raspunsul meu nu e cel mai bun dar sper sa te ajute! sinuciderea nu este o solutie! explica-i mamei tale ca te deranjeaza comportamentul ei si spune-i sa nu te mai jigneasca!