| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Vreau sa va spun sincer ca mama il inseala pe tata. In fiecare seara vorbeste cu un barbat la telefon si in timpul zilei prin mesaje, credeti-ma ca am incercat sa vorbesc cu ea despre asta, dar devine nervoasa si agresiva. Si culmea ca amantul ei este si el casatorit si am vazut ca isi fac planuri de ex: Intr-o seara cand tata nu era acasa am auzit-o pe mama cum ii spunea la amantul ei "Si cand ai de gand sa divortezi de nevasta-ta?". Simt ca mor! Plus ca acum mama tot ma ameninta ca ma paraseste pe mine si pe fratele meu si ne lasa cu tata! Nu mai suport, va rog dati-mi niste sfaturi, cum, ce sa fac!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca taicatu a fost om bun cu voi, a adus bani in casa si va educat bine spune-i ca e inselat sa nu traiasca in minciuna eventual sa isi refaca viata cu una serioasa si va ia pe voi cu el.

| Zazu a răspuns:

Parintii tai au probleme iar tu nu ai de ce sa te bagi, sunt maturi si le vor rezolva singuri, Daca parintii nu sunt fericiti, copiii sunt singurii care sufera, iar cand ei isi vor rezolva problemele si tu vei sti ce planuri sa iti faci pentru viitor.Nu incerca sa faci pe copilul matur care rezolva problemele celor mari.E problema lor stricta, ceea ce se intampla acum nu vine dintr-o data, cel mai probabil este ca lucrurile astea nu merg de ani de zile si s-au complacut intr-o situatie penibila care le-a adus numai nefericire.Lasa-i sa isi traiasca viata cum cred ei ca este mai bine, asa cum si tu la randul tau vei face cand vei creste.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mama ta e o curva si nu merita atentia voastra. Ar fi cazul sa-i spui tatalui tau (care sper ca nu procedeaza la fel, dar mai discret). In cazul in care tatal tau e nevinovat atunci ramaneti cu el, pentru ce face maica-ta toleranta este 0.

| vangaelis a răspuns:

Subscriu la ce a zis userul Sofer

| Alina570 a răspuns:

Nu poti afla cine este acel barbat pentru a-i spune nevestei lui care-l va omora? Acum serios, cred ca daca vei mai insista cu mama ta va intra si mai mult in defensiva. S-ar parea ca este pe val acum si nu este dispusa sa asculte pe nimeni si nimic. Dupa parerea mea, in afara de aluzii subtile cand sunteti toti patru impreuna, nu face nimic. Ce se va intampla se va intamplam, iar daca va fi sa se intample ceva va lua mult timp. As putea stipula ca faptul ca te ameninta ca va va parasi dovedeste ca nu este pregatita sa faca asta, cel putin nu carand. Fratele tau stie, vorbiti despre asta? Tu ai cu cine vorbi despre asta, consilierul scolii sau altcineva? Imi dau seama ca este greu sa fi martor la asa ceva dar hei, capul sus, inca nu s-a intamplat ceva ireparabil, s-ar putea ca foarte curand mama ta sa se desparta de amantul ei. In orice caz, orice vei hotara, nu-i spune tatalui tau. Nu este datoria ta s-o faci si nici nu vrei aceasta povara pe umerii tai. Bafta!

| Lorde92 a răspuns (pentru Alina570):

Ieri seara am auzit-o pe mama cum se certa cu amantul ei la telefon, deci e posibil cum spui tu sa se desparta!

| Alina570 a răspuns (pentru Lorde92):

Foarte bine! Nu-i mai spune nimic, fa-o sa se simta vinovata dar numai prin atitudinea ta, nu o mai ataca. Daca ti se adreseaza raspunde-i pe un ton rece dar politicos. Tine capul sus si priveste-o drept in ochi, nu dispretuitor ci lasand-o sa-ti vada tristetea, facand-o sa fie constienta ca te raneste pe tine, copilul ei. Atunci cand este posibil arata-i ca ai prefera sa o ignori, dar intr-un mod discret, fara sa se simta atacata. Pe scurt, demonstreaza-i ca are un copil care desi sufera stie sa fie demn si sa se descurce chiar si intr-o situatie atat de grea. Fa-o sa simta ce simti tu, fa-o sa simta ce ar pierde daca ar fi nevoita sa se desparta de voi.

| adrianamaria231 a răspuns:

Eu,cred ca maica-ta tine la voi si nu va lasa pentru acel barbat, eu iti dau un sfat vorbeste cu ea si explica-i ca o iubesti si ea are inima de mama si no sa va lase, tine capul tot mai sus viata merge inaintewinking

| ChisVioricutaViori24 a răspuns:

Depinde cum e tatal tau daca se comporta rau cu ea! daca nu spune-i lui sa rezolve aceasta problema.e greu sa ai parintii despartiti.

| Cimpoieru_Ana_1997 a răspuns:

Sincer, ar trebui sa insisti sa vorbesti cu ea. Crezi ca ar fi avut motive sa faca chestia asta? adica, tatal tau cum se comporta cu ea? A avut motive sa il insele? Daca nu primesti nici un raspuns din partea ei, ar trebui sa vb cu tatal tau, sa-i spui cum stau lucrurile si mai ales sa-i spui ca te-a amenintat. Atunci el va sti ce sa faca si isi vor rezolva singuri problemele, fara sa va bage pe voi. Nu te ingrijora. Spune-ti ca totul o sa iasa bine. :*