| PanteraNeagra1999 a întrebat:

Iar o urasc pe mama,e prea proasta si se baga ea mereu in toate
M-am Saturat de ea, azi am incercat sa ma sinucid (pe bune ) am
luat un pumn de buline si a inceput sa imi reproseze ca sunt o nebuna ..ca sunt o sadica,mai bine ma avorta la nastere straight face
femeia asta nu e sanatoasa mintal, nu mai vreau sa o vad in
viata mea niciodata.ce as putea sa fac? sad.asa cum am spus
o URAAAAAAAAAASC.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Urata exprimare.Mergi la psiholog.Te va linisti si-ti va da sfaturi cum s-o intelegi pe mama ta.Cum sa spui ca este o proasta? Te-a educat pana acum, vad ca-ti asigura si Internetul, probabil ca iti ofera si cele necesare traiului.Tu cum o rasplatest? Cum stai cu scoala? Cred ca esti premianta, de aici exigenta ta fata de cea care ti-a oferit totul.Fii linistita.Totul va trece si intr-un viitor mai indepartat ai sa-ti iubesti mama si vei vorbi cu duiosie despre ea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Celcareajuta a răspuns:

Daca iau o masina, am grija de ea, ii dau de mancare si o tin curata in societate langa alte masini(unele mai prafuite). Da, e adevarat ca, cateodata mai ma bag si eu sub capota(desi nu sunt mecanic) si poate chiar uneori mai mult stric decat fac bine, dar intentia mea e buna si eu tin la masina pe care m-am chinuit sa o iau(chiar am strans bani mai mult de 9 luni pentru ea). Iar masina(prin personalitatea ei de obiect necopt la minte) se izbeste singura de gard(pentru ca m-am uitat eu in loc sa o duc la revizie la Porche Bucuresti Nord, dar eu m-am uitat din dragoste pentru ea, nu din lipsa de bani), nu e asa ca mai bine imi zic ca era bine sa nu o cumpar?

Intelegi ce vrei, decizia ta nu a fost una dreapta fata de mama ta, indiferent cum este ea! Din respect, daca vrei sa iti iei viata, asteapta sa moara dansa(nu grabii procesul) si apoi have fun!

| JohnnyWylde a răspuns:

Viata la 13 ani...

| Cristizz21 a răspuns:

In primul rand, chiar daca te superi pe mine, a auvut dreptate ca esti nebuna, sau cel putin ai fost nebuna pe moment. Cum sa vrei sa iti iei viata? mai ai atatea de trait si de vazut, ce naiba, acum depinde de problema pe care o ai cu ea, dar iti zic eu, sunt doar problemele copilariei/adolescentei o sa treaca totul cu timpul si in viitor o sa razi cand de lucrul asta cand o sa iti amintesti.

| fakeheart1334 a răspuns:

Daca chiar o urasti pe mama ta (chiar daca ti-a dat viata,te-ngrijeste,iti ofera adapost,ar trebui sa o pretuiesti,dar daca chiar a ajuns in situatii limita...)nu reactiona din impuls(cum ar fi sa ne sinucizi).Ai primit o viata, traiesteti-o.O optiune:
Poti sa o mai suporti cativa ani, dupa care gandeste-te ca vei avea familia ta vei fi foarte fericita si pe ea poti s-o uiti, sa nu-i mai vorbesti sau sa n-o mai vezi(poti chiar sa te muti in cealalta parte a lumii)atunci o sa-ti amintesti faza asta si vei fi trista ca ai avut o asa mama, dar vei fi fericita caci poate poti sa-i oferi copilului tau o mama pe care ai fi putut s-o ai si tu.

| ionandreea97 a răspuns:

De ce te-ai sinucide pentru ca iti urasti mama? Nu stiu cum se poarta cu tine si de ce o urasti dar atat iti spun. Nu merita sa renunti la viata orice ti-ar face. Oricat de mult ai detesta-o ai o viata de trait si nu cred ca faptul ca iti urasti mama e un motiv sa te sinucizi. Mai ai cativa ani in care trebuie sa o suporti dar pe urma vei scapa de ea si ve avea restul vietii inainte. Nu ai de ce sa ii pui capat acum

| MyEmoUniverse a răspuns:

Te inteleg perfect si eu trec tot prin acelasi lucru ca si tine de asta eu m-am izolat fata de toti si nu mai comunic cu nimeni iar cu parintii nu discut nimic m aintreaba ceva nu le raspund nu ma intereseaza soarta lor din partea mea sa se duca sa paece unde or vrea dar nasol e ca nu vor sa plece mda... Incearca sa te calmezi pe moment stiu ca e greu stiu ca spun acum niste aberatii pentru ca nici eu nu ma pot calma dar te rog un lucru chiar daca nu te cunosc nu-ti lua viata e cea mai importanta si nu nu te cred nebuan ca ai incercat asta pentru ca si eu am vrut sa ma sinucid dar mi-am dat seama ca as fi facut o prostie si totusi ca sa-mi fac placerea de a simti durere ma tai destul de des dar nu te sfatuiesc sa o faci! Sper ca ai inteles ceva din ce ti-am scris si sper sa nu mai vrei sa te sinucizi! Te pup! :* sad